Dok se u završnici predizborne kampanje za predstojeće lokalne izbore u Bosni i Hercegovini političari utrkuju ko će se bolje predstaviti na društvenim mrežama, u medijima i na mitinzima, jedan od kandidata kraj trke dočekuje iza rešetaka.
Ibro Berilo, aktuelni načelnik opštine Trnovo u Federaciji BiH, jednom od dva entiteta na koje je podeljena Bosna posle rata, kandidovao se za novi mandat, iako je od 5. avgusta u pritvoru zbog sumnje da je učestvovao u sistemskoj korupciji.
Međutim, ovaj političar iz redova Stranke demokratske akcije, koju je osnovao prvi predsednik BiH Alija Izetbegović, i dalje ima značajnu bazu pristalica.
„Pobediće Berilo 100 odsto, jer smo svi uz njega. On je najbolji“, kaže meštanin Trnova Sead Pločo za BBC na srpskom.
Osmi lokalni izbori koji se održavaju u nekadašnjoj jugoslovenskoj republici od sticanja nezavisnosti 1992. zakazani su za 6. oktobar, a pravo glasa ima 3,4 miliona ljudi.
Podrška koju, uprkos nesvakidašnjim okolnostima, uživa Berilo među sugrađanima, ne iznenađuje političkog analitičara Velizara Antića.
„Scenario u kome bi aktuelni načelnik iz pritvora mogao obnoviti mandat je vrlo izvestan.
„Dok traje sudski postupak, ne možemo ništa tvrditi, a ponajmanje da će na kraju biti i osuđen“, smatra.
Opština Trnovo, omeđena planinama Jahorina, Treskavica i Bjelašnica, Dejtonskim mirovnim sporazumom kojim je zaustavljen rat 1995, podeljena je na dve nove – jedna je u Republici Srpskoj, druga u Federaciji BiH.
Zajedno nemaju ni 5.000 stanovnika, koji uglavnom žive od poljoprivrede, a deli ih samo jedna ulica.
Od Sarajeva do tamo mi treba 40 minuta vožnje ka Trebinju i Podgorici, često tuda vozim, ali mi je uvek bilo teško utvrditi gde počinje koje Trnovo.
Obe opštine su pored glavnog magistralnog puta, a naseljeno mesto je jedna glavna ulica sa nekoliko sporednih.
Berila znaju u obe opštine.
Podjednako ga i vole, izgleda, ali posebno u federacijskom Trnovu, opštini u kojoj vikendom možete sresti tek nekog zemljoradnika na njivi pored puta.
Sead Pločo kaže da je Berilo dobar čovek, da je izgradio opštinu i zaposlio omladinu.
„Šta god sam tražio da mi učini, učinio mi je. On je pošten, nije zaslužio da bude u pritvoru i to je nepravda. „, priča Pločo dok sedimo u bašti kafića u Trnovu u Republici Srpskoj.
Jer, svega ulicu dalje – u njegovoj opštini nema kafića, trga, pa ni klupe za druženje.
Išao je i na ročište načelniku.
U sud nije uspeo da uđe jer nije bilo mesta zbog prevelike zainteresovanosti građana.
Dok sedimo, pored nas prolazi Habiba Krilašević.
Jedna je od onih koji žive u Trnovu u RS, a prijavljena je u Federaciji BiH.
Kaže da bi se, dok je bio na slobodi, Berilo svaki put srdačno pozdravio, a i pomogao.
„Ako sam šta tražila, nije me odbio“, kaže Krilašević.
U etnički podeljenoj Bosni, Berilo nikada nije gledao je li neko Srbin ili Bošnjak, ponavlja često.
„On je dobar, ako je i sebi uzimao, on je i narodu davao.
„Čovek na svom mestu, kažu – krao je, neka je, da je i krao, svakome je davao“, kaže i dodaje da se nada puštanju načelnika na slobodu.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Predrag Elez živi u opštini koja pripada Republici Srpskoj, ali je upoznat sa političkom situacijom sa obe strane administrativne linije između entiteta.
„Ibro je, i ako je uzimao, on je davao vala svima. To će ti svi reći ovde.
„Svakom je čoveku pomogao i pravoslavne i muslimanske veroispovesti“, priča Elez.
Berilo je decenijama je najpopularniji političar u opštini Trnovo.
U nedelju se ovaj 63-godišnjak takmiči za šesti mandat načelnika, peti uzastopno, ali je menjao stranačke dresove.
Prvu partijsku knjižicu izvadio je u SDA, najvećoj stranci u BiH, a zatim je 2002. prešao u Stranku za BiH, da bi se deset godina kasnije učlanio u Socijaldemokratsku partiju (SDP), trenutno vladajuću na državnom nivou.
Taj transfer na skupu pristalica je praćen ovacijama: „Orilo, gorilo najbolji je Berilo.“
U SDA se vratio pre osam godina, a u međuvremenu je stekao i značajnu imovinu, pokazuje portal Centra za istraživačko novinarstvo.
Podršku za ove izbore je osim SDA, čiji je kandidat, dobio i od sportskih i svih lokalnih boračkih udruženja.
Svi oni redovno dobijaju novac iz budžeta, a predstavnici udruženja do kojih smo uspeli doći odbijaju da govore za BBC.
„Uvaženi načelniče, hvala ti što postojiš i što nas vodiš ovim putem kojim uz vas koračamo smelo, pošteno i ponosno, i naša budućnost vezana je uz tvoje ime“, navodi se u saopštenju šest boračkih udruženja.
Iz opštinskog ogranka SDA nisu želeli da daju izjavu za BBC, kažu da „nemaju odobrenje da komentarišu“, baš kao ni njihovi kandidati za lokalnu skupštinu.
Višegodišnja vladavina u maloj opštini omogućila je Berilu da razvije jaku stranačku infrastrukturu, ocenjuje Bajro Lindov, njegov jedini protivkandidat.
„Taj čovek je 20 godina već na vlasti, uradio je puno za Trnovo.
„SDA ovde ima ogromnu bazu glasača“, kaže Lindov, kandidat SDP-a, za BBC na srpskom.
Nemogućnost Berila da se pojavljuje na stranačkim skupovima nije donela puno Lindovu.
„Ovo je jedinstvena situacija u BiH.
„Ne znam da li će to biti nešto posebno lakše za mene. Nisam u to siguran“, kaže Lindov.
Slučaj Trnovo nije izolovan, već je pokazatelj šireg stanja u zemlji, kaže Zlatiborka Popov Momčinović, profesorka Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
„U samom društvu, politika se izjednačava sa nekom zloupotrebom, krađom, nepoštovanjem etičkih normi koje bi trebalo da važe u nekom demokratskom.
„Ovo je odraz svega toga“, kaže za BBC na srpskom.
Podrška koju Berilo ima od udruženja odraz je i nepoverenja u pravosuđe u koje prema ranijim istraživanjima nema čak 68 odsto stanovnika, ali i činjenice da značajan deo civilnog društva „nije nezavisan od vlasti“ kao što bi trebalo da bude, napominje.
„Kod nas je, nažalost, veliki broj tih organizacija produžena ruka vlasti, tako da automatski odmah i daju podršku.
„Mnoga udruženja su privilegovana, dobijaju dosta iz javnih sredstava, a pitanje je koliko su ti konkursi transparentni“, kaže Popov Momčinović.
Za društvo je porazna „sprega politike, pravosuđa, kriminala, sporta i kulture koja se godinama gradila“, smatra i Velizar Antić.
„U ovoj igri su svi povezani.
„To je sistem u kome važi pravilo ‘ja tebi, ti meni’ na osnovu koga se pojedinci i udruženja bogate, dok to bogaćenje ide preko leđa i na štetu svih ostalih građana“, ocenjuje Antić.
Kantonalni sud u Sarajevu Berilu je prvo odredio jednomesečni pritvor, koji je na zahtev tužilaštva 5. septembra produžio za još dva meseca.
Uhapšen je sa još nekoliko ljudi zbog sumnji za sistemsku korupciju u sektoru gradnje i pranja novca.
U sastav opštine Trnovo ulazi i Bjelašnica, planina na kojoj su 1984. održane Zimske olimpijske igre (alpsko skijanje).
Berilo je pod istragom upravo zbog sumnji da je za mito pomogao investitorima i učestvovao u izdavanju ilegalnih dozvola za gradnju luksuznih apartmana na Bjelašnici.
Dok traje sudski proces privremeno mu je oduzeta imovina vredna 1,5 miliona evra, među kojima su pet apartmana, parking mesto i ostava.
Berilo nije jedini kandidat pod istragom tokom predizborne kampanje.
Sličnu sudbinu doživeo je i Strahinja Bašević, kandidat Saveza nezavisnih socijaldemokrata za načelnika opštine Sokolac, u podnožju Romanije.
On se sa još tri osobe sumnjiči za zloupotrebu službenog položaja.
Određen mu je jednomesečni pritvor iz kojeg je pušten zbog nedostatka dokaza, dva dana pred početak predizborne kampanje 5. septembra.
Iako je poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, sumnjičio se za radnje počinjene tokom višegodišnjeg upravljanja Šumskim gazdinstvom ‘Romanija’.
Bašević ima podršku Igora Dodika, šefa izbornog štaba SNSD-a, stranke koju vodi njegov otac, predsednik RS Milorad Dodik.
Nema zakonskih prepreka da se osumnjičeni, pod istragom ili nepravosnažno osuđeni budu sprečeni kandiduju na izborima.
„Izborni Zakon BiH uopšte ne tretira (eliminatorno) pritvor, ali tretira pravosnažnu sudsku presudu na kaznu zatvora dužu od šest meseci.
„Tada se mandat ne dodeljuje ili se utvrđuje prestanak mandata“, objašnjava Maksida Pirić iz Centralne izborne komisije.
Teorijski, ukoliko Berilo pobedi na izborima, mandat bi mogao da mu bude uručen poštom, preko advokata ili u pritvoru.
Prema Izbornom zakonu, svi punoletni građani BiH mogu se kandidovati na izborima, osim osuđenih za ratne zločine.
Upravo zbog te odredbe, Fikret Abdić, dugogodišnji načelnik Velike Kladuše, opštine na severu BiH na granici sa Hrvatskom, nije mogao ovaj put da se kandiduje za načelnika.
Pre donošenja novog zakona, Abdić je na to mesto biran 2020. i 2016, posle odslužene zatvorske kazne zbog zločina nad Bošnjacima.
Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0