Dvanaestoro ljudi je ubijeno, a četvoro teško povređeno na Cetinju 1. januara kada je na njih pucao naoružani muškarac koji je kasnije izvršio samoubistvo, saopštila je državna u tužiteljka Andrijana Nastić.
Policija je satima tragala za osumnjičenim 45-godišnjim Acom Martinovićem, koji je umro pošto je pucao sebi u glavu u blizini porodične kuće, rekao je direktor policije Lazar Šćepanović.
Među ubijenima je i dvoje dece, a jedan od povređenih je i dalje u životnoj opasnosti.
U Crnoj Gori je proglašena trodnevna žalost posle jednog od najtežih zločina zabeleženog u zemlji.
„Zaprepašćen sam i potresen ovom tragedijom koja je zavila u crno naše Cetinje, porodice i prijatelje stradalih kojima izražavam svoje iskreno saučešće“, napisao je predsednik Crne Gore Jakov Milatović na društvenoj mreži Iks.
Umjesto praznične radosti, nad našom Prijestonicom i cijelom Crnom Gorom nadvila se tuga zbog gubitka nevinih života.
Zaprepašćen sam i potresen ovom tragedijom koja je zavila u crno naše Cetinje, porodice i prijatelje stradalih kojima izražavam svoje iskreno saučešće.
Molimo…
— Jakov Milatovic 🇲🇪🇪🇺 (@JakovMilatovic) January 1, 2025
Osumnjičeni Martinović je na šest lokacija počinio ubistva, rekao je Šćepanović.
Martinović je čitavog dana pio u jednoj kafani, a onda otišao do kuće i uzeo oružje za koje, prema postojećoj evidenciji, nije imao dozvolu.
„Radi se o opasnom licu, bezobzirom, brutalnom“, rekao je Šćepanović.
Martinović je 2005. uslovno kažnjen za nasilničko ponašanje, dodao je on.
Tokom pretresa njegove kuće 2022, pronađena je vazdušna puška i drugo oružje i eksploziv.
Prvostepeno je osuđen na tri meseca, ali presuda još nije pravnosnažna, rekao je Šćepanović.
U avgustu 2022, naoružani napadač ubio je desetoro ljudi, među njima i dvoje dece, a šestoro ranio.
Napadač je kasnije ubijen u razmeni vatre.
Bilo je to najteže masovno ubistvo koje je pojedinac počinio u savremenoj istoriji Crne Gore, pisao je tada podgorički dnevnik Vijesti.
U junu 1992, Kosta Damjanović ubio je devet meštana u selu Pušonjski Do kod Pljevalja, a potom je i on ubijen.
Godinu kasnije, u naselju Čokrlije u bjelopoljskoj opštini, jedan 14-godišnjak ubio je roditelje, brata, trogodišnjeg sestrića i babu, a potom počinio samoubistvo.
Milan Zeković ubio je 2006, za novogodišnju noć, petočlanu porodicu u njihovoj kući u Zelenici kraj Herceg Novog.
Bivši policajac Slavko Milović je 2012. godine u Rijeci Marsenića ubio tasta, taštu i šuraka, a potom počinio samoubistvo.
Procenjuje se da građani na Balkanu imaju devet puta više oružja nego vojska i policija, a po količini oružja po glavi stanovnika prednjače Srbije i Crna Gora, pokazala je globalna Anketa o lakom oružju (Small Arms Survey) iz 2018. godine.
Srbija i Crna Gora dele treće mesto u svetu, iza SAD i Jemena, po broju oružja u rukama civila, pokazuju podaci iz tog istraživanja.
Izveštaj Beogradskog centra za bezbednosnu politiku pokazuje da je 90 odsto svog oružja na Balkanu u rukama građana.
Procenjuje se da na svakih 100 stanovnika ima 30 komada oružja, dok u Srbiji i Crnoj Gori na 100 stanovnika dolazi 40 komada lakog naoružanja.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk