Društvene mreže: Brazil zabranio rad Iksa, „uništava se sloboda govora“, poručuje Ilon Mask


Iks, Brazil

Ueslei Marcelino/Reuters
Platforma Iks na mobilnom telefonu i odraz brazilskog Vrhovnog suda (ilustracija)

Brazil je zabranio rad društvene mreže Iks, pošto kompanija nije ispoštovala rok Vrhovnog suda da imenuje novog pravnog zastupnika u ovoj zemlji.

Sudija Aleksandre de Moraes je naredio „trenutnu i potpunu suspenziju“ ove platforme dok ne ispuni sve sudske naloge i ne plati postojeće kazne.

On je već u aprilu naredio da se blokiraju pojedini nalozi zbog navodnog širenja dezinformacija.

„Sloboda govora je temelj demokratije i neizabrani pseudo-sudija u Brazilu je uništava u političke svrhe“, izjavio je Ilon Mask, vlasnik Iksa, posle odluke brazilskog suda.

Procene su da od 200 miliona stanovnika koliko ih je u Brazilu, 10 odsto njih koristi Iks.

Neki korisnici su već prijavili da ne mogu više da pristupe ovoj društvenoj mreži.

Platforma je početkom avgusta zatvorila kancelariju u Brazilu, zato što je njenoj predstavnici zaprećeno hapšenjem ako se ne povinuje naredbama, koje firma opisuje kao vid „cenzure“ i protiv brazilskih zakona.

Sudija Moraes je naredio da se nalozi optuženi za širenje dezinformacija, među kojima su mnogi pristalice bivšeg desničarskog predsednika Žaira Bolsonara blokiraju, dok je istraga u toku.

Upozorio je i da će pravni zastupnici kompanije odgovarati ako se bilo koji profil ponovo aktivira.

Ukoliko se platforma ne povinuje nalogu, kompanija će morati da plati novčanu kaznu.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Ovo je najnoviji u nizu sporova tehnološkog milijardera Ilona Maska, koji se već sukobio sa Evropskom unijom oko regulacije Iksa, a početkom avgusta imao je i žustru raspravu sa Kirom Starmerom, britanskim premijerom.

Šef brazilske agencije za telekomunikacije, koja je dobila zadatak da suspenduje rad platforme, izjavio je da „nastavlja sa tim procesom“, prenosi novinska agencija Rojters.

Sudija Moraes je dao kompanijama poput Epla i Gugla rok od pet dana da uklone Iks iz ponude sopstvenih prodavnica, kao i da blokiraju njegovu upotrebu na IoS i Android sistemima.

Svi koji koriste alternativne načine poput VPN-a (virtuelne privatne mreže) kako bi pristupili platformi mogu biti kažnjeni sa 50.000 brazilskih reala, odnosno nešto više od 8.000 evra, dodao je.

Zabrana će biti na snazi sve dok se ne imenuje novi pravni zastupnik u zemlji, a kompanija ne plati sve novčane kazne za kršenje brazilskog zakona.

„Očekujemo da će sudija Aleksandre de Moraes narediti da se Iks zatvori u Brazilu, zato što nećemo da se povinujemo nezakonitim naredbama i cenzurišemo njegove političke protivnike.

„Osnovni problem je što sudija zahteva da prekršimo zakone Brazila i mi to jednostavno nećemo da učinimo“, saopšteno je ranije iz kompanije.

Sudija Aleksandre de Moraes

Jorge Silva/Reuters
Aleksandre de Moraes je mesecima u sukobu sa platformom Iks

U međuvremenu su u Brazilu zamrznuti i bankovni računi Maskove kompanije za satelitski internet Starlink takođe po nalogu Vrhovnog suda države.

„Reč je o neosnovanoj odluci da Starlink treba da bude odgovoran za kazne, protivustavno, izrečene platformi Iks“, saopštili su iz Starlinka.

Sudija Moraes je postao poznat po odlukama da ograniči platforme društvenih mreža u zemlji.

On takođe istražuje Bolsonara i njegove pristalice zbog njihovih uloga u navodnom pokušaju državnog udara 8. januara 2023. godine.

Iks nije prva društvena mreža koja se našla pod pritiskom brazilskih vlati.

Telegram je 2023. godine privremeno zabranjen jer nije hteo da blokira određene profile.

Metine aplikacije za razmenu poruka poput Vocapa su takođe bile zabranjene 2015. i 2016. godine zato što je kompanija odbila da se povinuje zahtevima policije da ustupi korisničke podatke.


Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.