Pariz se probio na vrh liste najskupljih gradova, uz Hong Kong i Singapur.
Ovo je prvi put da tri grada dele prvu poziciju u 30 godina dugoj istoriji anketiranja koje sprovodi list Ekonomist, upoređujući cene u 133 grada.
Prestonica Francuske – koja je na prethodnoj listi bila druga – jedan je od četiri evropska grada koja se nalaze na prvih deset pozicija.
U anketi se upoređuju cene svakodnevnih namirnica, poput hleba.
Zatim se prati da li su cene rasle ili opadale i porede se sa troškovima života u Njujorku, koji se koristi kao referentna vrednost.
Autorka izveštaja Roksana Slavačeva rekla je da je Pariz od 2003. godine među deset najskupljih gradova i da je „ekstremno skup“ za život.
„Samo alkohol, prevoz i cigarete imaju slične cene u poređenju sa drugim evropskim gradovima“, rekla je ona.
Prosečna cena ženske frizure, na primer, u Parizu košta 119,04 dolara, u poređenju sa 73,97 dolara u Cirihu i 53,46 dolara u japanskom gradu Osaki.
„Evropski gradovi imaju najveće troškove domaćinstva, lične nege, rekreacije i zabavne – a Pariz je u ovim kategorijama dobar predstavnik“, rekla je Slavčeva.
1. Singapur (Singapur)
1. Pariz (Francuska)
1. Hong Kong (Kina)
4. Cirih (Švajcarska)
5. Ženeva (Švajcarska)
5. Osaka (Japan)
7. Seul (Južna Koreja)
7. Kopenhagen (Danska)
7. Njujork (SAD)
10. Tel Aviv (Izrael)
10. Los Anđeles (SAD)
Inflacija i fluktuacija vrednosti nestabilne valute doprinele su promenama na ovogodišnjoj listi, sa gradovima u Argentini, Brazilu, Turskoj i Venecueli, gde je došlo do naglog pada u rangiranju troškova života.
Karakas u Venecueli, gde je prošlogodišnja inflacija bila oko milion procenata, rangiran je kao najjeftiniji grad u ovogodišnjem istraživanju.
Cena šolje kafe u tom gradu udvostručena je za nedelju dana u decembru i koštala je 400 bolivara, odnosno 0,62 dolara, prema pisanju Blumberga.
Damask u Siriji je drugi najjeftiniji grad na svetu.
Ekonomist je saopštio da „sve veći broj mesta“ postaju jeftinija zbog uticaja političkih ili ekonomskih poremećaja.
1. Karakas (Venecuela)
2. Damask (Sirija)
3. Tašlent (Uzbekistan)
4. Almati (Kazahstan)
5. Bangalor (Indija)
6. Karači (Pakistan)
6. Lagos (Nigerija)
7. Buenos Ajres (Argentina)
7. Čenaj (Indija)
8. Nju Delhi (Indija)
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0