Privođenje Nenada Nešića, ministra bezbednosti Bosne i Hercegovine (BiH), izazvalo je osude zvaničnika Banjaluke i Beograda, opisavši ga kao „progon srpskih političara„.
Nešić je priveden je u četvrtak, 26. decembra u Istočnom Sarajevu sa još šest ljudi pod sumnjom za organizovani kriminal, između ostalog pranje novca, zloupotrebu službenog položaja i primanje mita, saopštilo je tužilaštvo.
Državni tužilac i Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS), jednog od dva entiteta BiH, istražuju sumnju na korupciju u Javnom preduzeću Putevi RS, gde je Nešić bio generalni direktor od 2016. do 2020.
„Nastavljam da se borim za Republiku Srpsku“, rekao je Nešić prilikom dovođenja na saslušanje u Policijsku upravu Istočno Sarajevo.
Sumnjiči da je, dok je bio na poziciji direktora JP Putevi RS, učestvovao u nelegalnim radnjama, poput pranja novca.
Osim Nešića, u akciji ‘Tunel 2’, kako ju je nazvala policija RS, priveden je i Milan Dakić, sadašnji direktor Puteva RS i još pet ljudi.
Istraga, koju Tužilaštvo BiH sprovodi zajedno sa MUP-om Republike Srpske, pokrenuta je pre pet godina, a proces traje dugo jer, kako su rekl iiz Tužilaštva, prikupljanje dokaza traje.
„Predmet je započeo kao istraga aktivnosti pranja novca. Tokom proteklih pet godina, Tužilaštvo BiH i MUP RS intenzivno su provodili istražne radnje, a neposredno pre realizacije akcije prikupili smo dovoljno dokaza za hapšenje osumnjičenih“, rekao je glavni državni tužilac BiH Milanko Kajganić novinarima u petak.
Oni su osumnjičeni za pranje novca u oba entiteta BiH, rekao je Kajganić, za šta je, prema Krivičnom zakonu BiH, nadležno državno tužilaštvo.
Do sada je utvrđena višemilionska šteta preduzeću Putevi RS, rekao je Kajganić i dodao da će više detalja biti poznato kada istraga bude završena.
Hapšenje Nešića koji je i predsednik Demokratskog narodnog saveza, stranke vladajuće koalicije u RS, izazvalo je niz komentara i osuda.
Dok su iz njegove stranke zatražili da bude pušten na slobodu, presednik Vlade Srbije Miloš Vučević rekao je da se dešava nešto čudno.
„Privođenje Nenada Nešića donosi osećaj nesigurnosti i nespokoja za srpski narod u BiH“, rekao je Vučević.
Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, i Nešićev partner iz vlasti, nazvao je postupak neprihvatljivim.
„Ovakav način rada predstavlja progon kadrova iz Republike Srpske“, poručio je Dodik na društvenoj mreži Iks.
Nešić i Dodik, sada partneri u vlasti, nisu uvek bili u najboljim odnosima.
Pre četiri godine, Dodik je optužio Nešića da ‘reketira za dobijanje poslova‘, a iste godine Nešić je i podneo ostavku na mesto direktora JP Putevi RS.
Bio je to početak „trećeg puta.“
Tako se zvala Nešićeva kampanja na izborima za člana Predsedništva BiH iz Republike Srpske, a on se tada predstavljao kao alternativa.
Tri dana posle ostavke, Nešićev DNS napustio je vlast i koaliciju sa Dodikom.
Mesec dana posle neuspeha na izborima 2022, ponovo je ušao u vladajaću koaliciju, a nekoliko meseci kasnije imenovan je za državnog ministra bezbednosti.
Od inspektora do osumnjičenog lica.
Tako je tekao Nešićev karijerni put.
Prva radna iskustva u državnoj službi sticao je pre skoro 20 godina kao ru Centru javne bezbednosti Istočno Sarajevo.
Napredovao je u čin inspektora kriminalistike gde ostaje narednih šest godina.
Nešić, rođen 1978. godine u Sarajevu, uporedo je gradio i karijeru biznismena.
Vlasnik je privatne kompanije, a pre ulaska u politiku bio je poznat kao vlasnik lanca trgovačkih maloprodajnih radnji i diskonta pića.
Napuštanjem policijskih struktura, Nešić ulazi u politiku i DNS.
Posle dve godine u politici dobija funkciju vršioca dužnosti Javnog preduzeća Putevi Republike Srpske na kojoj ostaje četiri godine.
Na polovini direktorskog mandata, na opštim izborima 2018, kao kandidat DNS-a osvaja 20.000 glasova i ulazi u Predstavnički dom BiH.
Stranku čiji je predsednik preuzeo je 2019. od Marka Pavića što je dovelo do osipanja kadrova, pa je stranka na narednim izborima sa 12 poslanika spala na četiri.
Stranka koja je nastala osipanjem kadrova – Demos – osvojila je mandat više.
Prema podacima Centra za istraživačko novinarstvo, Nešić je vlasnik tri stana, dve garaže i tri kuće sa dvorištem u nekoliko država.
Nešić ima i kuću i stan u Novom Sadu, drugom po veličini gradu u Srbiji, vlasnik je dva stana u Tivtu u Crnoj Gori, kuće u Sarajevu, a sa bratom Predragom suvlasnik je kuće u Istočnom Sarajevu.
Vlasnik je firme N-Group u Istočnom Sarajevu, piše CIN.
Ujedno, državljanin je i Republike Srbije i glasa na lokalnim izborima u toj državi.
Na parlamentarnim i lokalnim izborima u Srbiji decembra 2023. godine stajao je na bini iza lidera Srpske napredne stranke koji su proslavljali pobedu.
Poznat je kao desno orentisan političar, a jedan je od najvećih protivnika visokog međunarodnog predstavnika u Bosni i Hercegovini Kristijana Šmita kojeg naziva „nemačkim turistom“ u BiH.
Protiv Nešića je u poslednjih 12 godina vođeno više krivičnih postupaka.
Svi su obustavljeni.
Poslednji je vodilo Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci zbog zloupotrebe položaja ili ovlašćenja na poziciji direktora JP Putevi Republike Srpske.
Istraga je obustavljena 2021. godine.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk