Ukrasna fontana u gradu Vervije na istoku Belgije više od veka skrivala je kovčežić sa srcem prvog gradonačelnika tog grada.
Srce, zaključano unutar mesinganog kovčežića u tegli sa alkoholom, pronađeno je tokom renovacije fontane.
Predmet je sada izložen u gradskom Muzeju lepih umetnosti. Gradonačelnik Pjer David preminuo je 1839. godine, a fontana nazvana po njemu postavljena je 1883.
Natpis na kovčežiću kaže da je ugrađen u fontanu još tada.
„Srce Pjera Davida pohranjeno je u spomeniku 25. juna 1883″, piše.
Vervijerski nadzornik javnih radova Maksim Deže kaže da se „urbana legenda ispostavila istinitom“.
„Kovčežić je pronađen u gornjem delu fontane, nedaleko od biste Pjera Davida, iza kamena koji je pomeren tokom renovacije“, rekao je.
Kako prenosi belgijska nacionalna televizija RTBF, radnici su 20. avgusta pronašli kovčežić koji je „u besprekornom stanju“.
Gradonačelnik Pjer David preminuo je 1839, u 68. godini, dok je radio u pojati.
Gradske vlasti osnovale su fond za izgradnju spomenika u njegovu čast, a uz pristanak porodice hirurzi su izvadili srce, kako bi moglo biti pohranjeno u spomeniku.
Zvanični sajt grada – verviers.be – navodi da je grad decenijama prikupljao novac za podizanje prigodno ukrašenog spomenika.
Dugo se raspravljalo šta je najbolji način za odavanje počasti prvom gradonačelniku, pre nego što je doneta odluka o izgradnji fontane.
David je živeo u turbulentnim vremenima, a između ostalog je doživeo proglašenje samostalnosti Belgije 1830. godine.
Prvi put je bio gradonačelnik Vervijea od 1800. do 1808, kada su Belgijom vladali Francuzi.
Kasnije, Belgija se našla pod vlašću Holandije od koje se odvojila 1830. godine, a David je iste godine ponovo izabran za gradonačelnika.
Gradonačelnika posebno pamte po osnivanju vatrogasne službe u Vervijeu 1802, u vreme kada je to bila retkost.
Važio je za frankofila koji se priklanjao ideologiji Francuske revolucije, ali je proživeo period holandske vlasti, koja je trajala od 1815. do 1830.
Vervije je teško oštećen u ustanku 1830, a Pjer David dobio je zadatak da obnovi grad, pošto je uživo veliko poštovanje sugrađana.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0