Indijski naučnici su ponovo uzburkali javnost tvrdnjama da su teorije Alberta Ajnštajna i Isaka Njutna netačne.
Pojedini indijski akademici pojavili su se na godišnjem Indijskom naučnom kongresu, koji je otvorio premijer Narendra Modi, i odbacili opšteprihvaćena naučna otkrića insistirajući da su drevni Indusi u stvari otkrili istraživanja matičnim ćelijama.
Hinduistička mitologija i religiozne teorije sve više postaju deo dnevnog reda Indijskog naučnog kongresa.
Međutim, ovogodišnje izjave naučnika su – više nego zapanjujuće, čak i ako se uporede da prethodnim.
Direktor južnoindijskog univerziteta citirao je stari hinduistički tekst kao dokaz da je istraživanje matičnih ćelija otkriveno u Indiji pre nekoliko hiljada godina.
Đi Nagišar Rao, potpredsednik Univerziteta Andra, rekao je da je demonski kralj iz hinduističkog epa Ramajana imao 24 različite letelice i više pista za sletanje u današnjoj Šri Lanki.
Drugi naučnik sa univerziteta u južnoj državi Tamil Nadu, koji je govorio na konferenciji, rekao je da su Isak Njutn i Albert Ajnštajn pogrešili i da gravitacione talase treba preimenovati u „Narendra Modi talase“.
Doktor Kej-Džej Krišnan je navodno rekao da Njutn nije „razumeo sile gravitacije“, a da su Ajnštajnove teorije „obmanjujuće“.
Kritičari kažu da drevni tekstovi treba da se čitaju i da se u njima uživa – ali da je besmisleno tvriti da predstavljaju naučna otkrića.
Udruženje indijskog naučnog kongresa izrazilo je „ozbiljnu zabrinutost“ zbog kritika.
„Mi ne delimo njihove stavove i ograđujemo se od njihovih komentara. To je zaista tužno“, rekao je Primendu Pi Matur, generalni sekretar Udruženja naučnog kongresa Indije za AFP.
„Ozbiljno smo zabrinuti zbog takve vrste izjava koje daju odgovorni ljudi.“
Prošle godine, indijski ministar za obrazovanje, Satijapal Sing, izjavio je na jednoj ceremoniji da su avioni prvi put pomenuti u drevnom hinduističkom epu, Ramajani.
On je takođe rekao da je prvi avion izumeo Indijac Šivakar Babuzi Talpadi, osam godina pre braće Rajt.
Premijer Narendra Modi je 2014. godine na skupu doktora i medicinskog osoblja u bolnici u Mumbaiju rekao da je priča o hinduističkom bogu Ganeši – oličen u glavi slona na ljudskom telu – pokazala da je estetska hirurija postojala u drevnoj Indiji.
Ministar obrazovanja zapadne države Radžastan izjavio je u januaru 2017. da je važno „da razumemo naučni značaj“ krave, jer je to bila jedina životinja na svetu koja je udisala i izdisala kiseonik.
Indija nema jednostavnu vezu sa naukom.
Sa jedne strane, imamo bogatu tradiciju izvanrednih naučnika.
Na primer, čestica Higsov bozon, delom je naziv dobila po indijskom fizičaru i Ajnštajnovom savremeniku Satinderu Nati Bozu. Fičizar Ašok Šen dobitnik je jedne od najznačajnijih nagrada u ovoj oblasti- Fundamentalne nagrade iz fizike.
Međutim, Indija ima i dugu tradiciju zamenjivanja nauke mitovima, što je dalo vetar u leđa pseudonauci.
Mnogi smatraju da je za vreme premijera Nerendre Modija, pseudonauka postala dostupna na svakom koraku.
Sam premijer je još 2014. godine izjavio da je prva operacija u oblasti plastične hirurgije obavljena u Indiji pre nekoliko hiljada godina.
Mnogi ministri su ponavljali slične tvrdnje, a pozivi na najznačajniju indijsku naučnu konferenciju počeli su da stižu indijskim naučnicima koji su i sami davali slične, bizarne izjave.
Ovakve tvrdnje se obično pozivaju na izmaštanu veličanstvenu hinduističku prošlost da bi se podstakao religijski nacionalizam. Modijeva partija i njegovi nacionalistički saveznici već dugo mešaju mitologiju i religiju da bi ojačali hinduizam i nacionalizam. Dodavanje nauku u ovu mešavinu će samo dati vetar u leđa pseudonauci i oslabiti naučni uticaj.
„Za napredak jedne nacije važno je da ljudi provode vreme baveći se naukom, matematikom i književnošću, umesto što provode vreme govoreći o tome kako su njihovi preci bili dobri u nauci, matematici i književnosti“, smatra ekonomista Kaušik Bazu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0