„Može biti samo jedan“, slogan je filma Gorštak iz 1986. godine, ali se prethodnih decenija često upotrebljava u opisivanju sportskih nadmetanja kako bi se oslikala želja takmičara da pobede konkurenciju.
Po mnogo čemu ovogodišnje Olimpijske igre u Japanu predstavljaju presedan – osim novih sportova, odsustva publike i jednogodišnjeg odlaganja, naučili smo da ipak ne mora biti samo jedan.
Odluka skakača u vis Mutaza Esa Baršima iz Katara i Đanmarka Tamberija iz Italije da podele zlatnu medalju u toj disciplini, što se nije desilo od desetoboja i petoboja na Olimpijskim igrama u Stokholmu 1912 , izazvala je brojne i oprečne komentare među ljubiteljima sporta.
Dok jedni tvrde da je ovo „najveća farsa na Olimpijskim igrama“, drugi smatraju da su dvojica atletičara poslala snažnu poruku u duhu olimpizma, fer pleja i prijateljstva.
Tamberi i Baršim su ostali usamljeni u borbi za zlatnu medalju, pošto su obojica preskočila lestvicu na visini od 2,37 metara.
Belorus Maksim Nedasekau je učinio isto, ali je morao da se zadovolji bronzom pošto je ima više neuspešnih pokušaja od njih dvojice.
Italijan i takmičar iz Katara iz po tri pokušaja nisu uspeli da preskoče lestvicu postavljenu na 2,39 metara, čime bi izjednačili olimpijski rekord, i sudije su im ponudile da nastave da skaču ili da odaberu da podele zlatno odličje.
„Možemo li da dobijemo dva zlata“, upitao je Baršim sudiju i dobio je potvrdan odgovor.
„Samo smo se pogledali i sve je bilo jasno – nema potrebe da još skačemo“, istakao je Baršim posle osvajanja zlatne medalje.
„Ovo je više od sporta, na ovaj način šaljemo poruku mlađim generacijama“, dodao je.
Tamberi je bio izuzetno emotivan i potrčao je u zagrljaj rivalu i prijatelju sa kojim je podelio zlatnu medalju.
„I dalje ne mogu da verujem šta se dogodilo.
„Čak je lepši osećaj podeliti medalju sa prijateljem, zaista je magično“, izjavio je Italijan po okončanju takmičenja.
On je propustio Igre u Brazilu 2016. jer je nekoliko nedelja uoči takmičenja doživeo tešku povredu noge.
„Tada su mi rekli da možda više neću moći da se takmičim, prešao sam dug put do ovog trenutka“, poručio je on.
Uspeo je da se pripremi za 2021, a gips koji je nosio dok se oporavljao postavio je na atletsku stazu nedaleko od mesta gde je započinjao skokove.
Iako se ovakve scene retko viđaju na Olimpijskim igrama, atletičari i organizatori formalno nisu prekršili pravila takmičenja.
Predviđeno je da se pobednik u slučaju istog rezultata dva skakača u vis odlučuje dodatnom rundom.
Visina koja se preskače se podiže, a potom spušta dok jedan od takmičara ne preskoči traženu visinu – svaki od finalista ima po jedan pokušaj da preskoči određenu visinu.
Međutim, sektor 26.8.4 Tehničkih pravila za skok u vis koji objavljuje Svet atletike predviđa da nadmetanje može biti okončano nerešenim ishodom ukoliko takmičari odluče da više ne skaču.
Sportski novinar australijskog ogranka agencije Asošiejted Pres Daren Volton smatra da ovaj presedan predstavlja „najveću farsu Olimpijskih igara“ i ironično je pozvao organizatore da „otkažu finala i daju svim učesnicima zlatne medalje“.
„Dakle, imamo penale u fudbalu, super tajbrejkove u tenisu, stote delove sekunde koje odlučuju pobednike u plivanju, biciklizmu i trčanju, ali organizatori Olimpijskih igara u Tokiju su rešili da dodele DVA zlata u skoku u vis“, napisao je on na Tviteru.
Sooo it’s penalty shootouts for team events, super tiebreaks in tennis, 1/hundredths of a second deciding swimming/cycling/athletics golds (and dreams) …
But #Olympics officials hand out TWO GOLDS for high jump instead of a jump-off.
Another #Tokyo2020 farce.Tweets by Culbert_Report
— Darren WaltonAAP (@DarrenWalton369)
Sooo it's penalty shootouts for team events, super tiebreaks in tennis, 1/hundredths of a second deciding swimming/cycling/athletics golds (and dreams) …
But #Olympics officials hand out TWO GOLDS for high jump instead of a jump-off.
Another #Tokyo2020 farce.@Culbert_Report
— Darren WaltonAAP (@DarrenWalton369) August 1, 2021
Slično mišljenje izneo je Trevor Long, novinar Kanala 9, koji je rekao da je podela zlata „zapanjujuća“.
„Sportistima je prepušteno da odluče da li će podeliti zlato ili će nastaviti da skaču?
„Izgleda veoma čudno, iako su obojica bila sjajna“, poručio je putem svog Tviter naloga ovaj novinar.
The Athletes get to decide they can SHARE the Gold Medal? Instead of having a Jump-off? What the hell? Seems a very strange process – but – both of them did very well… just staggering for a casual observer is all I’m saying #Olympics #HighJump. .
— Trevor Long (@trevorlong)
The Athletes get to decide they can SHARE the Gold Medal? Instead of having a Jump-off? What the hell? Seems a very strange process – but – both of them did very well… just staggering for a casual observer is all I'm saying #Olympics #HighJump. .
— Trevor Long (@trevorlong) August 1, 2021
Neki od korisnika društvenih mreža kritikovali su ovu odluku organizatora, a kao glavni argument naveli su činjenicu da je „sedam golfera moralo da učestvuje u doigravanju za bronzanu medalju“.
Za pojedine navijače ovakva odluka narušava olimpijske vrednost i značaj pobede na Igrama.
Will try to reason why the split gold in #Olympics #highjump was wrong and why it devalues the merit of winning an Olympic gold medal and why it hurts the integrity of the competition. >
— Szymon Szemberg (@Sz1909_Szemberg)
Will try to reason why the split gold in #Olympics #highjump was wrong and why it devalues the merit of winning an Olympic gold medal and why it hurts the integrity of the competition. >
— Szymon Szemberg (@Sz1909_Szemberg) August 1, 2021
Međutim, bilo je i onih poput Gejvana Rajlija, novinara Virdžin Medija Njuza, koji smatraju da je njihova odluka predstavljala „esenciju sportskog duha“.
Na zvaničnom Tviter nalogu televizijske kuće NBC za Olimpijske igre u Tokiju napisali su da je njihova reakcija kada su saznali da su obojica osvojila zlato „sve ono što volimo u vezi sa sportom“.
When Mutaz Essa Barshim and Gianmarco Tamberi finished the men’s high jump competition tied, they could have gone to a jump-off to decide the winner.
Instead, they decided to share the gold, and their reaction is what we love about sports. #TokyoOlympics pic.twitter.com/ALTyeysC8t
— #TokyoOlympics (@NBCOlympics)
When Mutaz Essa Barshim and Gianmarco Tamberi finished the men's high jump competition tied, they could have gone to a jump-off to decide the winner.
Instead, they decided to share the gold, and their reaction is what we love about sports. #TokyoOlympics pic.twitter.com/ALTyeysC8t
— #TokyoOlympics (@NBCOlympics) August 1, 2021
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0