Rođena je pretposlednjeg dana Olimpijskih igara u Londonu i sa samo 11 godina postala je najmlađa kineska olimpijka svih vremena.
Dženg Haohao takmičila se u skejtbordingu u Parizu, gde joj je konkurentkinja bila takođe tinejdžerka, Britanka Skaj Braun.
Dženg je ostvarila 63,19 poena i završila je na 18. mestu u prvoj rundi, pa se nije plasirala u finale u kojem je najbolja bila 14-godišnja Australijanka Aris Tru.
Kineskinja je počela da se bavi skejtbordingom sa sedam godina, a u Francusku je došla kao jedna od najmlađih učesnica na Olimpijskim igrama svih vremena.
Imaće još jedan razlog za slavlje ove nedelje – napuniće 12 godina u nedelju.
Skejtbording je na Olimpijske igre u Tokiju i Parizu doveo veliki broj mladih takmičara.
Osvajačice sve tri medalje u ženskoj konkurenciji su tinejdžerke, a 16-godišnja Braun i 15-godišnja Japanka Kokona Hiraki su ponovile uspeh i popele se na pobedničko postolje, kao i četiri godine ranije.
Brazilka Dora Varela je sa 23 godine bila veteranka na Olimpijskim igrama.
Ali skejtbording nije samo za mlade, što je dokazao 51-godišnji Endi Mekdonald, koji u muškoj konkurenciji predstavlja Veliku Britaniju.
Mekdonald je osvojio osam zlatnih medalja na Iks igrama (svetskom takmičenju u ekstremnim sportovima) pre nego što se 11-godišnja Dženg rodila.
Britanac ipak nije najstariji sportista u Parizu, jer se u konjičkom sportu nadmeće 65-godišnji Španac Huan Antonio Himenez.
Dženg je ušla u istoriju kao jedna od najmlađih takmičara na Olimpijskim igrama.
A rekord već više od 120 godina drži Dimitrios Lundras, grčki gimnastičar i zvanično najmlađi olimpijac u istoriji, koji je 1896. godine osvojio bronzu kao član nacionalnog tima, a imao je samo 10 godina.
Njegov rekord možda je oborio dečak za kojeg se verovalo da je u Parizu 1900. nastupio na Olimpijskim igrama sa sedam ili osam godina i da je bio član veslačkog tima Holandije, ali njegov identitet nije potvrđen.
Najmlađa osvajačica zlatne medalje u istoriji Letnjih Olimpijskih igara je Mardžori Gesting iz Sjedinjenih Američkih Država, koja je 1936. godine do odličja došla u disciplini skokovi u vodu sa tri metra kada je imala samo 13 godina.
Iako Dženg nije uspela da obori ovaj rekord, zlato koje bi mogla da osvoji na Igrama u Los Anđelesu za četiri godine moglo bi da bude savršen poklon za njen 16. rođendan.
Pogledajte i ovu priču:
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0