General Pervez Mušaraf, bivši lider pakistanske vojske, osuđen je na smrt u specijalnom sudu u Islamabadu.
Tročlano veće osudilo ga je za veleizdaju države po optužnici koja je bila na čekanju od 2013. godine.
General Mušaraf preuzeo je vlast u vojnom udaru 1999. godine i obavljao funkciju predsednika zemlje od 2001. do 2008. godine.
On se trenutno nalazi u Dubaiju pošto mu je dozvoljeno da napusti zemlju 2016. godine iz zdravstvenih razloga.
Optužba se odnosi na suspenziju ustava iz 2007. godine, kada je nametnuo vanredna pravila o produženju mandata.
Mušaraf je ranije ovog meseca poslao video poruku iz bolničkog kreveta, opisujući optužbe kao neosnovane.
General Mušaraf je prvi vojni vladar kome je suđeno u Pakistanu zbog ukidanja ustava.
Presuda je objavljena u utorak. Dvoje sudija glasalo je za nju, dok je jedan bio protiv.
O čemu se radi?
U novembru 2007. godine general Mušaraf suspendovao je ustav i uveo vanredno stanje – potez koji je izazvao proteste. Podneo je ostavku 2008. godine kako bi izbegao opoziv.
Kada je Navaz Šarif – stari rival koga je pobedio 1999. godine – izabran za premijera 2013. godine, pokrenuo je suđenje za izdaju protiv generala Mušarafa, a u martu 2014. bivši general optužen je za izdaju.
Mušaraf je izjavio da je slučaj bio politički motivisan i da su poteze koje je napravio 2007. godine podržali vlada i kabinet. Ali njegove navode oborio je sud i optužen je za nelegalno postupanje.
Prema pakistanskom ustavu, svako ko je osuđen za izdaju može da se suoči sa smrtnom kaznom. General Mušaraf živi u Dubaiu od 2016. godine i odlučno je odbio da se pojavi pred sudom, uprkos višestrukim naredbama.
Zašto je ovo značajno?
Optužnica protiv generala Mušarafa iz 2014. godine za izdaju bila je izuzetno značajan trenutak u zemlji kojom je upravljala vojska tokom značajnog dela njene nezavisne istorije.
Mnogi šefovi pakistanske vojske su ili vladali zemljom direktno nakon puča, kao što je to bilo u slučaju Mušarafa, ili su imali značajan uticaj na kreiranje politike tokom perioda civilne vladavine.
Ali general Mušaraf je bio prvi vojni zvaničnik optužen za takvo krivično delo.
Izabran je za načelnika generalštaba pakistanske vojske 1998. godine.
Umešanost vojske u Kargilski rat u maju 1999. godine dovela je do sukoba između njega i tadašnjeg premijera Navaza Šarifa, a vojni general preuzeo je vlast državnim udarom 1999. godine.
Na tom položaju bio je do 2008. i suočavao se sa brojnim pokušajima atentata i napada dok je bio na vlasti.
Na međunarodnoj sceni najpoznatiji je po ulozi u „ratu protiv terorizma“ Sjedinjenih Američkih Država, koji je podržao posle 11. septembra bez obzira na protivljenje u zemlji.
Napustio je državu 2008. godine, nakon što je zbačen s vlasti, ali se vratio 2013. da bi učestvovao na opštim izborima. Tada mu je sud zabranio učešće na izborima i bio je deo nekolio sudskih slučajeva.
Samo se dva puta pojavio na saslušanjima za izdaju, a vreme je ranije provodio u vojnoj zdravstvenoj ustanovi ili na farmi u Islamabadu. Posle toga se preselio u Karači u aprilu 2014. godine, gde je živeo do odlaska u Dubai dve godine kasnije.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0