Policija Mjanmara zaplenila veliku količinu sintetičkih droga


Oružje, munucije i torbe pune kristal metamfetamina

Reuters
Droga je zaplenjena tokom tromesečne operacije u državi Šan

Policija Mjanmara zaplenila je u istočnoj Aziji veliku količinu sintetičkih droga.

Više od 200 tableta metamfetamina, 500 kilograma kristal metamfetamina i 300 kilograma heroina pronađeno je u raciji na severoistoku Šan države.

Uhapšene su 33 osobe koje je policija pratila u februaru i aprilu.

Mjanmar se smatra najvećim svetskim centrom proizvodnje metamfetamina.

Osumnjičeni su tokom policijskih ispitivanja otkrili da je planirano da veći deo droge bude distribuiran po Mjanmaru i susednim zemljama, rekao je agenciji Rojters pukovnik Zav Lin iz mjanmarske agencije za borbu protiv droge.

Zaplenjeno je i više od 3.700 litara metilfentanila- proizvoda koji se koristi u spravljanju moćnog opioidnog fentanila.

Fentanil koji je 50 puta jači nego heroin i 100 puta jači nego morfijum povećao je broj zavisnika od droge u Sjedinjenim Američkim Državama.

U proseku svaki 130. Amerikanac umre od predoziranja svakog dana, pokazuju podaci američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.


Trgovina drogom se menja

Analiza Denija Vinsenta, BBC Hong Kong

Sintetičke droge menjaju tokove trgovine.

Droge proizvedene u laboratoriji jeftinije su za proizvodnju i, za razliku od heroina i drugih tradicionalnih opojnih sredstava, proizvodnja se ne oslanja na godišnja doba.

Mnoge hemikalije potrebne za mešavinu lekova poput metamfetamina i fentanila proizvode se u laboratorijama u Kini i Indiji.

Kancelarija Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal (UNODC) je povezala porast proizvodnje sintetičkih droga širom Azije sa kriminalnim udruženjima koji proizvode hemikalije koje se posle koriste u laboratorijama u Kini i Indiji.

Kriminalne grupe potom sarađuju sa paravojnim jedinicima aktivnim u oblastima zahvaćenim sukobima u Mjanmaru, kako bi proizveli što veće količine droga u takozvanim super-laboratorijama.


Predstavnik UNODC-a Džeremi Daglas rekao je da je otkriće znak novog trenda u proizvodnji sintetičkih droga, odnosno da se „nikad više nije proizvodilo“.

Mjanmar je drugi najveći centar po proizvodnji opijuma na svetu, posle Avganistana.

Ilegalna trgovina drogom cveta zbog nepristupačnih planinskih predela.

Ova zemlja je deo takozvanog „Zlatnog trougla“, područja poznatog po trgovini drogom vrednim milijarde dolare. Proizvodnja i trgovina se odvijaju u oblasti delova koji se graniče sa Kinom, Laosom i Tajlandom.

Između 2018. i 2019. u Mjanmaru je zaplenjeno ukupno 14 tajnih laboratorija za drogu.

Jedan budistički monah uhapšen je 2017. godine u Mjanmaru, jer je u manastiru u kojem je služio zaplenjeno više od četiri miliona tableta metamfetamina.


Pratite nas na Fejsbuku i
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.