Poplave u BiH probudile strah od 2014. godine, izlila se reka Jadar kod Loznice

Vreće sa peskom na cestama u BiH

6yka.com
Ulice Banjaluke 28. marta

Nabujale reke, poplavljene kuće i polja, ljudi koji prave nasipe nadajući se da će zaštiti svoje domove.

Tako izgledaju delovi Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske 28. marta.

Više gradova i opština u BiH je proglasilo vanrednu odbranu od poplava zbog izlivanja reka Bosne, Vrbasa, Sane, Save i Fojnice.

U Laktašima, Modriči i Prijedoru voda je prodrla do desetina domaćinstava, dok je u Derventi obustavljena školska nastava zbog opasnosti od poplava.

Zatvorene su desetine lokalnih puteva zbog plavljenja, odrona i klizišta.

Na zapadu Srbije su se izlile reke Jadar i Drina kod Loznice i Sava kod Šapca, zbog čega je u tim oblastima proglašena vanredna odbrana od poplava, dok je na vodnoj jedinici „Kolubara-Obrenovac, Ub“ proglašena redovna odbrana od poplava, saopštili su iz preduzeća Srbijavode.

Za sada nema potrebe za evakuacijom stanovništva, ali iz Sektora za vanredne situacije kontrolišu Mačvanski, Kolubarski, Zlatiborski i ostale okruge, navode iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Vodostaj će rasti i u slivovima Lima, Ljiga, Uba, Tamnave, Likodre, Ljuboviđe, Skrapeža, Đetinje, Moravice i Bjelice narednih 48 sati, kažu iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).

„Očekuju se obilnije padavine, i to posebno na istoku Srbije“, saopštili su u petak.

Do utorka očekujemo smirivanje vodostaja, rekao je Goran Puzović, direktor Javnog vodoprivrednog preduzeća „Srbijavode“.

Poplave su pogodile i Hrvatsku, a najkritičnije je u Orahovici, gradu u Virovitičko-podravskoj županiji na severoistoku zemlje, i opštini Zdenci, gde se izlila reka Vučica i voda je došla do domaćinstava u blizini korita.

Bosna i Hercegovina

Poplave u Laktašima, kod Banjaluke

6yka.com
Poplave u Laktašima, kod Banjaluke

U Republici Srpskoj, jednom od dva entiteta Bosne i Hercegovine, nekoliko gradova i opština je u pripravnosti zbog izlivanja reka.

U Laktašima, mestu nadomak Banjaluke, proglašena je vanredna situacija zbog plavljenja Vrbasa i reke Bukovice, a „oko 100 kuća je pod vodom“, kazao je načelnik opštine Miroslav Bojić.

„Deo stanovništva je prijavio da je poplavljen u prizemnim delovima, pa su se preselili na više spratove“, saopštio je Bojić.

U selu Prečani došlo je odrona na putu ka obližnjoj Banjaluci, kao i do zatvaranja Trnskog mosta na tom putnom pravcu.

Prvi stepen pripravnosti odbrane od poplava proglašen je i u Prijedoru.

U Zvorniku, gradu na istoku Republike Srpske na obali Drine, došlo je do izlivanja te reke, ali je u petak vodostaj u opadanju.

U Modriči je proglašen drugi, maksimalni stepen pripravnosti zbog reke Bosne i njenih pritoka, saopštio je gradonačelnik Jovica Radulović za Radio-televiziju Republike Srpske (RTRS).

„Bujične rijeke su napravile problem domaćinstvima. Voda je ušla u podrumske prostorije“, poručio je Radulović.

Reka Bosna izlila se i u Visokom, gradu na teritoriji Federacije BiH, ali nije bilo ugroženih objekata.

Neke saobraćajnice zatvorene su zbog poplava i u gradu Cazina u Unsko-sanskom kantonu, a značajno je uvećan vodostaj reka Sane i Dabra u Sankom mostu u istom kantonu, prenosi Al Džazira.

Nabujala reka u stabenom naselju

6yka.com
Reka Vrbas je nabujala zbog velikih kiša
Odron na jednom od puteva u Banjaluci

6yka.com
Odron na jednom od puteva u Banjaluci

‘Ja sam se spakovala’

Žarka Radoja, BBC novinarka

U četvrtak uveče mi je zazvonio telefon. Zvala me mama iz Banjaluke koja, pomislila sam, ponovo želi da prepričava zgode unučica koje žive u nekoj drugoj zemlji.

„Pada kiša, kažu na televiziji da neće prestajati narednih dana, ne znam šta da radim“, rekla mi je glasom u kojem se osećao nemir. Shvatila sam da se uplašila.

Godine 2014, kada su velike poplave pogodile BiH i Srbiju, deo u kojem živi prvi put se našao pod vodom. Vrbas je probio nasipe i izlio se na predgrađa Banjaluke.

Dok sam ja u panici pokušavala da je dobijem na telefon i paralelno dopunjavala vesti na portalu, zvala sve službe zadužene za vanredne situacije i policiju za nestale, njoj i bratu je voda takvom brzinom udarila na vrata da nisu uspeli ništa drugo nego da se popnu na krov.

Nekoliko sati kasnije helikopter će ih pokupiti sa krova kuće koja je bila pod vodom i skloniti na sigurno.

„Spakovala sam osnovne stvari u torbu, pa ću da vidim, gledam vesti“, rekla mi je u četvrtak uveče.

Pokušala sam da joj skrenem misli razgovorima o deci i planovima za skorašnja putovanja, nagovarala je da ode da spava kod brata ili prijateljice. Nije htela.

Nazvala sam sestru i ponovila mamine reči: „Ne znam šta da radim“.

U petak ujutro mi je kratko javila: „Pomerila sam najvažnije stvari na tavan, zaključala i otišla.“

„Vrbas je sad na koti 3,81, a pre 11 godina je bio na osam metara“, rekla mi je dok je sedela kod prijateljice, gde je

Noć neće provesti u našoj kući.

Srbija

Najveće izlivanje iz korita dosad je zabeleženo u Zapadnoj Srbiji, gde je reka Jadar poplavila oblasti u okolini Loznice.

Tokom četvrtka Jadar se izlio na oranice u selu Bradić, u delu gde ne postoji odbrana od poplava, a voda se približila i kućama meštana, prenela je Radio-televizija Srbije.

U Loznici „za sada nema ugroženih kuća, ali apelujemo na stanovništvo da bude u stanju pripravnosti“, rekla je gradonačelnica Dragana Lukić.

Sava će u petak dostići nivo preko četiri metra u Šapcu, a od ponedeljka se očekuje da će nivo vode dostići pet metara, kazao je gradonačelnik Šapca Aleksandar Pajić.

„Grad je u pripravnosti i spreman je da reaguje ukoliko bude potrebe“, dodao je Pajić.

Izlila se i reka Đetinja nizvodno od Užica, a poplavljeno je poljoprivredno zemljište na toku reke između Sevojna i Požege, javlja lokalni portal Užice onlajn.

Pripadnici Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova neprekidno obilaze lokacije u Mačvanskom upravnom okrugu

MUP Srbije
Pripadnici Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova obišli su lokacije u Mačvanskom okrugu, saopštio je MUP
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova  obilaze lokacije u Mačvanskom okrugu

MUP Srbije

Hrvatska

Slavonija je najpogođeniji region Hrvatske, a najugroženiji je grad Orahovica.

„Pala je velika količina kiše, više od 75 litara po kvadratnom metru.

„Kada smo jutros u šest sati izašli na teren, brana je još izdržavala. No sada, nažalost, voda prelazi preko brane, što znači da je tamo više od devet metara vode“, kazao je 28. marta zamenik virovitičko-podravskog župana Marijo Klement.

Situacija je „ozbiljna“ i u opštini Zdenci, gde voda iz iste reke „ulazi u dvorišta“, saopštio je načelnik Tomislav Durmić.

„Kiša i dalje neumorno pada, a nivo vode raste. Službe su na terenu, postavljaju se vreće i čekamo dodatne količine“, dodao je.

Do nedjelje se u Hrvatskoj očekuje obilna kiša, posebno na području Dinarida, saopštili su iz Državnog hidrometeorološkog zavoda.

Posebnu pažnju treba obratiti na „Kupu sa pritokama, donji deo toka Une, te srednji i donji deo toka Save, jer će se prema sadašnjim prognozama nastavak padavina dogoditi na njihovim slivnim područjima“, dodali su.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.