Preminuo Ranko Bugarski – lingvista i zastupnik teze o „zajedničkom jeziku”

Jedan od najvećih jugoslovenskih lingvista, Ranko Bugarski, preminuo je danas u 92. godini, prenosi agencija Beta.

Bugarski je bio doktor lingvistike i profesor na Filološkom fakultetu u Beogradu, u penziji.

„On je naš lucidni vodič kroz verbalne magle, odnosno neumorni tumač i kritičar predrasuda o jeziku i kulturi manipulacija jezikom i kulturom, sledbenik najbolje tradicije prosvetiteljskog intelektualnog angažmana,“ rekao je Ivan Čolović, urednik edicije 20. vek za koju je Bugarski objavio 15 knjiga.

Tokom karijere bavio se istraživanjem opšte lingvistike, kontrastivne i primijenjene lingvistike, sociolingvistike, terminologije, teorije prevođenja.

U radovima o jezičkoj politici zastupao tezu o srpskohrvatskom kao lingvistički gledano jednom policentričnom standardnom jeziku poput engleskog, sa više varijanti u različitim nacijama i državama.

„Vidim ga kao jedan policentričan standardni jezik sa više nacionalnih varijanti, što je u evropskim i svetskim okvirima uobičajena pojava, a ne neki ovdašnji specijalitet“, govorio je.

Razlika je, kako je ukazivao, „samo u tome što se drugde to uglavnom prihvata kao sasvim normalno, dok se kod nas koristi kao dobrodošao povod za nacionalizmom zadojene političke prepirke“.

Jedan je od potpisnika Deklaracije o zajedničkom jeziku 2017, a godinu dana kasnije objavio je knjigu Govorite li zajednički (XX vek) koju opisuje kao „poziv na prilagođavanje nacionalističkih jezičkih i identitetskih politika u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj jezičkoj stvarnosti“.

„On je bio izraziti stručnjak, radio je do poslednjeg dana i neštedimice delio sve ono što zna, sa jednom vrstom skromnosti koja odlikuje velike umove „, rekao je pisac Vladimir Arsenijević, koji je ispred udruženja Krokodil, jedan od inicijatora Deklaracije o zajedničkom jeziku.

U intervjuu nedeljniku Vreme 2018. osvrnuo se na kampanje „očuvanja srpskog jezika i ćiriličnog pisma“.

„U slučaju srpskog jezika, očuvanje u suštini znači konzerviranje bolje prošlosti, veličanje njegovog navodno ugroženog vukovsko-ćiriličnog nasleđa, dok u drugi plan odlaze slabosti u njegovom današnjem funkcionisanju – da i ne govorimo o njegovom adekvatnim profilisanju kao instrumenta modernog života u budućnosti“, rekao je Bugarski.


Ko je bio Ranko Bugarski

  • Rođen je u Sarajevu, 1. januara 1933. gde je, 1957. završio studije anglistike na Germanskoj grupi jezika Filozofskog fakulteta u Sarajevu.
  • Doktorirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu 1969.
  • Predavao je na brojnim univerzitetima u Evropi, SAD i Australiji.
  • Autor je brojnih radova iz anglistike, opšte i primenjene lingvistike, sociolingvistike i drugih disciplina, kao i 20 knjiga.
  • Bio je član brojnih domaćih i međunarodnih lingvističkih udruženja i društava, između ostalog i i predsednik Evropskog lingvističkog društva.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.