Priroda i retke životinje: Poslednja živa bela žirafa biće praćena radi zaštite od lovokradica

Jedina bela žirafa na svetu dobila je GPS uređaj kako bi bila praćena i zaštićena od lovaca u severoistočnoj Keniji.

Jedna grupa za očuvanje prirode saopštila je da će šumari u realnom vremenu pratiti kretanje usamljenog mužjaka žirafe.

Smatra se da je on poslednja takva jedinka u vrsti, nakon što su mu lovokradice ubile članove porodice u martu ove godine.

Šumari se pribojavaju da bi i ova žirafa mogla doživeti istu sudbinu.

Tela prethodno ubijene ženke i sedmomesečnog mladunčeta pronađena su u okrugu Garisa u Keniji, gde mužjak trenutno živi sam.

Društvo za zaštitu životinja Išakbini Hirola, koje nadgleda divlji svet u toj oblasti, kaže da je uređaj za praćenje prikačen za jedan od rogova žirafe 8. novembra.

U saopštenju je ova neprofitna grupa rekla da će uređaj svakog sata obaveštavati šumare o tome gde se žirafa nalazi, što će im omogućiti da „čuvaju ovu jedinstvenu životinju od nedozvoljenog lova“.

Menadžer ove grupe Mohamed Ahmednur zahvalio je stručnjacima za očuvanje prirode na pomoći u zaštiti ove žirafe i drugih divljih životinja.

„Oblast u kojoj se žirafa hrani bila je kišovita nedavno, a bujna vegetacija je dobar znak za budućnost ovog belog mužjaka“, rekao je on.

Kenijsko društvo za prirodu, glavna organizacija za očuvanje prirode u toj istočnoafričkoj državi, saopštilo je da je zadovoljno što je moglo da pomogne u zaštiti „jedinstvenih životinja, poput jedine poznate bele žirafe“.

Bele žirafe su prvi put primećene u Keniji u martu 2016. godine, dva meseca nakon što su zapažene i u susednoj Tanzaniji.

Godinu dana kasnije, bele žirafe su ponovo bile u vestima, nakon što su majka i mladunče snimljeni fotoaparatom u okrugu Garisa.


Pogledajte video: Džinovski aligator u šetnji po golf terenu


Žirafe nastanjuju više od 15 afričkih zemalja i najviši su sisari na svetu. Lovokradice ih ubijaju zbog njihove kože, mesa i delova tela.

Oko 40 odsto populacije žirafa je nestalo u poslednjih 30 godina, čemu su doprineli nezakonit lov i krijumčarenje divljih životinja, prema podacima Afričke fondacije za divlje životinje.

Žirafe su proglašene ranjivom vrstom na crvenoj listi Međunarodne unije za zaštitu prirode, a smatra se da ih na svetu ima još 68.293.


Pratite nas na Fejsbuku i
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.