Rio Tinto u Srbiji: Blokade puteva zbog najava iskopavanja litijuma

Prokop
fonet
Demonstranti su u avgustu blokirali železničku stanicu Prokop u Beogradu tokom protesta protiv otvaranja rudnika litijuma

Posle nešto više od sat vremena blokade saobraćajnica Loznica-Valjevo u Gornjim Nedeljicama i Ibarske magistrale u Preljini kod Čačka su završene.

Ekološki aktivisti zaustavili su saobraćaj u subotu, 19. oktobra, na sat vremena i propuštali samo vozila hitnih službi.

Time se protivljenje otvaranju rudnika litijuma u Srbiji iz skupštinskih klupa preselilo na magistralne puteve.

„Protest u Čačku je sledeći i biće organizovan u četvrtak 24. oktobra, dok će u subotu biti blokada saobraćajnica“, kaže Zlatko Kokanović iz organizacije Ne damo Jadar, koja se godinama protivi projektu britansko-australijske kompanije Rio Tinto.

Za petak je najavljena sednica Skupštine grada Loznica, ali na dnevnom redu nije Prostorni plan grada kojim se predviđa rudnik litijuma, dodao je.

„U narednom periodu povećavaćemo vreme, u zavisnosti od toga da li će vlast uslišiti zahteve ili neće“, kazao je nedavno Kokanović.

Ekološki aktivisti su na svim skupovima do sada imali samo jedan zahtev – zabranu istraživanja i rudarenja litijuma.

Blokade su najavljene na protestu u Loznici 17. oktobra ispred gradske skupštine, čiji odbornici treba da usvoje Prostorni plan područja posebne namene, koji bi omogućio otvaranje rudnika.

„Sve što smo mogli institucionalno, mi smo iskoristili i upotrebili“, rekao je tada Zlatko Kokanović.

Poslednjoj seriji protesta prethodilo je odbacivanje predloga opozicije da se izmeni Zakon o rudarstvu kako bi se zabranila eksploatacija litijuma.

Opozicija tvrdi da bi rudnik i iskopavanje jadarita, minerala iz kojeg se dobija litijum, mogli naneti trajne ekološke posledice, a da Srbija od toga neće imati nikakve ekonomske koristi.

Vlast, međutim, odgovara da je ovaj projekat istorijska razvojna šansa, te da će biti realizovan tek ako se utvrdi da je sve bezbedno.

Kompanija Rio Tinto obećava da će sve aktivnosti biti u skladu sa ekološkim standardima.

Šta znamo o blokadama?

Blokade Ibarske magistrale i puta Loznica-Valjevo trajaće od 14 do 15 časovasati 19. oktobra.

Među okupljenima će biti i narodni poslanici.

„Ideja je da otvorimo na Ibarskoj magistrali kancelariju pod otvorenim nebom za njih, građani će moći da pitaju poslanike šta ih zanima“, rekla Ljiljana Bralović, predsednica Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS), za Ozonpres.

Protivnici projekta kompanije Rio Tinta su i ranije blokirali važne saobraćajnice.

Tokom velikog skupa u Beogradu 10. avgusta, demonstranti su privremeno blokirali most Gazelu, a tako i međunarodni put koji povezuje južnu i severnu Evropu, kao i novu međunarodnu železničku stanicu.

Usledila su privođenja aktivista i ekspresne presude.

Aleksandar Jovanović Ćuta, lider Ekološkog ustanka i narodni poslanik, poručio je učesnicima novih blokada da se ne boje i da će svi dobiti „adekvatnu pravnu zaštitu“ ukoliko protiv njih budu podnete prijave.

On je ranije najavio „sveopšti narodni ustanak protiv Rio Tinta“, ali nije pružio više detalja.

Aktivisti najavljuju i hitna nova okupljanja ispred lozničke skupštine kada na dnevni red dođe glasanje o izmenama prostornog plana koje bi omogućile otvaranje rudnika.

Kompanija Rio Tinto je pre gotovo 20 godina dobila dozvolu za istraživanje terena na području oko reke Jadar, najavljujući otvaranje rudnika.

Pre tri godine, u Srbiji su organizovani prvi veliki ekološki protesti zbog mogućeg iskopavanja litijuma.

Tokom 2024. godine, protesti pod sloganom: ‘Nećeš kopati’ održavani su širom zemlje, i kulminirali su sredinom avgusta u Beogradu skupom koji je privukao više desetina hiljada ljudi.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.