Tragovi nervnog agensa novičok, kojim je navodno otrovan ruski opozicionar Aleksej Navaljni, pronađeni su na bočici vode u hotelskoj sobi u Tomsku u kojoj je taj političar boravio pre nego što mu je pozlilo, saopštili su njegovi saradnici.
Navaljnom je pozlilo tokom leta iz Sibira za Moskvu, nakon čega je avion prinudno sleteo u Tomsku, a 20. avgusta je kritičar Vladimira Putina prebačen na lečenje u Nemačku.
Prema istraživanju koje je objavljeno u četvrtak, njegovi saradnici koji su ostali u Tomsku su se vratili u hotel da sakupe moguće dokaze, čim su čuli da je avion kojim je leteo opozicionar prinudno sleteo.
„U to vreme soba Navaljnog još uvek nije bila izdata novim gostima, a čišćenje je počelo tek oko 10 ili 11 sati.
„Iz nje je uzeto nekoliko predmeta koje je Navaljni mogao koristiti tog jutra, među kojima je i bočica vode ‘Houli spring'“, piše ruski istraživački medij Projekat.
Ovaj medij navodi da je Marija Pevčik, zaposlena u fondaciji za borbu protiv korupcije koju vodi Navaljni, donela predmete iz sobe u Berlin i predala ih doktorima.
„Početkom septembra Pevčik je postala glavna meta napada u medijima povezanim sa vlastima u Rusiji“, piše Projekat.
Ovi mediji su za nju navodili da ima intimnu vezu s Navaljnim i da bi Pevčik mogla biti osoba koja ga je otrovala, dodaje se.
Istog dana kada je objavljeno istraživanje Projekta, na nalogu Alekseja Navaljnog na Instagramu objavljen je post o sakupljanju dokaza iz hotelske sobe, u kom se navodi da političar nije otrovan na aerodromu ili u avionu.
Njegove pristalice tvrde da je otrovan po nalogu ruskog predsednika Vladimira Putina, ali Kremlj poriče bilo kakvu povezanost.
Navaljni je u utorak objavio prvu fotografiju iz kreveta bolnice u Berlinu.
On je u Nemačku prebačen avionom 20. avgusta, dva dana pošto mu je pozlilo tokom leta iz Sibira.
Testovi sprovedeni u nemačkoj laboratoriji, koje su u ponedeljak potvrdile i dve nezavisne laboratorije u Švedskoj i Francuskoj, pokazuju da je otrovan nervnim agensom iz grupe novičok.
Na fotografiji koju je Navaljni objavio na Instagramu su i supruga Julija i njihova deca.
„Zdravo, ovde Navaljni. Nedostajete mi. Još nemam dovoljno snage, ali sam juče uspeo samostalno da dišem. Generalno, nisam koristio nikakva pomagala, čak ni najjednostavniji ventil u grlu. Neverovatno, tako potcenjen proces. Preporučujem“, našalio se on.
Iz bolnice kažu da je prerano za procenu dugoročnog uticaja trovanja na njegovo stanje.
Portparolka Navaljnog Kira Jarmiš potvrdila je u utorak da opozicionar želi da se vrati u Rusiju nakon lečenja u berlinskoj bolnici Šarite.
Vlada Nemačke u ponedeljak je saopštila da su dve laboratorije u Francuskoj i Švedskoj potvrdile rezultate nemačkih testova koji pokazuju da je Navaljni otrovan novičokom.
Ministar spoljnih poslova Nemačke Haiko Mas je, komentarišući izjavu ruskih zvaničnika da ih Nemačka nije obavestila o detaljima, izjavio kako nije očekivao da njegova zemlja bude tako oštro kritikovana nakon rezultata analiza.
Nakon što su stigli rezultati laboratorije u Francuskoj, predsednik ove zemlje Emanuel Makron obavio je telefonski razgovor sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
„Predsednik [Francuske] izrazio je duboku zabrinutost za čin trovanja Alekseja Navaljnog i istakao važnost sprovođenja hitne istrage, koja bi utvrdila okolnosti i odgovornost za pokušaj trovanja“, saopšteno je iz Makronovog kabineta.
Putin je odgovorio da je „neukusno“ iznositi neutemeljene optužbe, rečeno je iz Kremlja, a takođe je pozvao Nemačku da Rusiju upozna sa detaljima sprovedenih medicinskih testova.
Iz Kremlja kažu da su već započeli istragu ovog slučaja i da neće podleći pritisku drugih država.
Glavnom Putinovom kritičaru pozlilo je 20. avgusta tokom leta iz Tomska za Moskvu.
Avion je morao da prinudno da sleti, a Navaljni je prvo tri dana lečen u bolici u Tomsku dok nije prebačen u bolnicu Šarite u Berlinu.
Navaljni je poznat kao borac protiv korupcije i čovek koji je Putinovu stranku Jedinstvena Rusija nazvao partijom „prevaranata i lopova“.
Nekoliko puta je bio u zatvoru u Rusiji, a svaki put je govorio da su optužbe imale političku osnovu.
U prošlosti su kritičari Putina više puta bili mete napada u Rusiji, a Kremlj je svaki put negirao umešanost.
Ova vest će biti ažurirana čim bude poznato više detalja. Molimo vas da osvežite stranicu za najnoviju verziju.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0