Sud u Londonu proglasio je krivim nemačku tenisku legendu Borisa Bekera zbog prikrivanja imovine vredne milione funti kako bi izbegao plaćanje dugova.
Bivši svetski broj jedan proglašen je krivim za skrivanje dela imovine od vlasti u procesu stečaja koji je protiv njega ranije pokrenut zbog finansijskih problema.
Porota je ustanovila da je Nemac pokušao da sakrije deo imovine kao što su žiro-računi i imovina, ali i pobednički pehar sa Vimbldona iz 1985. godine.
Beker (54), nekadašnji trener srpskog tenisera Novaka Đokovića, objavio je bankrot pre pet godina jer nije mogao da vrati zajam od 3,5 miliona evra za imanje u Majorci u Španiji.
Londonski sud ga je u petak, 8. aprila oslobodio po ostalih 20 tačaka optužnice.
Trostruki pobednik Vimbldona rekao je novinarima ispred suda da neće komentarisati presudu.
Prethodno je negirao krivicu po svim tačkama optužnice.
Pušten je na slobodu do izricanja presude 29. aprila.
Na početku suđenja, sudija Debora Tejlor naložila je poroti od 11 muškaraca i jedne žene da ignorišu Bekerovu slavnu ličnost.
„Morate se prema njemu odnositi na potpuno isti način na koji biste se odnosili prema nekome za koga niste čuli i koji nije poznat javnosti“, rekla je ona.
Koje su sve bile optužbe protiv Bekera?
Beker je prethodno tokom procesa govorio da ga je sramota što je morao da objavi bankrot.
Šestostruki osvajač grend slema titula rekao je na sudu da je loš publicitet uticao na brend Beker i umanjio njegovu zaradu.
Bankrot je objavio nekoliko dana pre turnira na Vimbldonu iste godine, kada je radio kao komentator za BBC, australijsku i japansku televiziju.
Beker je rekao da se se zbog vesti da je bankrotirao, koje su obišle svet, osećao osramoćeno.
„Dok sam prolazio kroz kapije Vimbldona osećao sam da svi znaju“, ispričao je nekadašnji teniser.
Beker je ranije pred sudom rekao i da je bankrot objavljen usred stresnog perioda sa njegovom tadašnjom suprugom Lili Beker, dok su živeli u odvojenim delovima iznajmljene kuće u zapadnom Londonu, koju su mesečno plaćali 22.000 funti (oko 26.000 evra).
Džonatan Lejdlou, njegov savetnik vodio ga je kroz karijeru nakon što je postao slavan, kada je 1985. godine postao najmlađi igrač koji je osvojio titulu na Vimbldonu u pojedinačnoj konkurenciji.
Imao je samo 17 godina.
Sud je obavešten da je bivši broj jedan u tenisu na svetu zaradio ogromnu količinu novca, od nagrada i sponzorskih ugovora.
Beker je izjavio da je pomogao roditeljima da izgrade kuću u njegovoj rodnoj Nemačkoj i platio gotovinom za porodičnu kuću u Minhenu, imanje u Majamiju na Floridi i imanje na Majorci, koje je vredelo oko 50 miliona evra.
Ali Beker, koji je u međuvremenu postao trener Novaku Đokoviću, radio je i kao BBC komentator i ambasador proizvođača sportske opreme Puma, rekao je da mu je se zarada drastično smanjila posle penzionisanja 1999. godine.
Dodao je da je razvod od Barbare Beker, bivše supruge 2001, s kojom ima dvojicu sinova skupo koštao, kao i da je morao da izdržava ćerku Anu Ermakovu i njenu majku i plaća im stan u Čelsiju od 2,5 miliona funti (blizu tri miliona evra).
Beker, koji je živeo u Monte Karlu i Švajcarskoj pre nego što se preselio u Veliku Britaniju 2012, rekao je da je „njegov način života skup“, kao i da je milione dugovao švajcarskim vlastima, kao i onoj u Nemačkoj.
Rekao je da je bankrot ograničio njegovu mogućnost da zaradi novac, uz objašnjenje da je bilo „jako teško raditi uz naslove o tome u novinama koji su objavljivani svake nedelje“.
„Bilo je jako teško zaraditi mnogo novca sa mojim imenom“, rekao je Beker.
Pogledajte vide: Novak Đoković o australijskog sagi i vakcinama protiv korona virusa
Pratite nas na Fejsbuku,Tweets by bbcnasrpskom i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0