Dok su se pred podgoričkim Hramom vaskrsenja okupljali vernici kako bi protestovali zbog usvajanje predloga Zakona o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori, u glavnom gradu Turske, Ankari, savetnica crnogorskog ambasadora na Fejsbuku je kucala komentar zbog kog je samo nekoliko dana kasnije suspendovana.
Mirna Nikčević je u komentaru napisala da bi spalila hram u Podgorici u kome su se okupili protivnici novog predloga zakona.
Njene reči nisu imale ništa sa zvaničnim stavom crnogorskog ministarstva spoljnjih poslova. Ipak, izazvale su lavinu komentara najviših zvaničnika od Podgorice do Beograda.
„Vratile su se priče koje liče na one iz 1990-tih godina. Čak i pojedinci iz diplomatskih krugova šire govor mržnje, za koji, nažalost, vidimo da je mnogo lošeg doneo ovom području. Tada nije bilo društvenih mreža, ali sada ih ima“, kaže za BBC na srpskom Mila Radulović, urednica političke rubrike podgoričkih Vijesti.
Analitičari kažu da je pitanje verskih zajednica i njihove imovine u Crnoj Gori osetljivo, ali da su za tenzije u odnosima Srbije i Crne Gore odgovorni političari koji proizvode krize kako bi skrenuli pažnju javnosti sa drugih pitanja.
Ukoliko u Crnoj Gori bude usvojen predlog Zakona o slobodi veroispovesti, sve verske zajednice moraće da dokažu da je crkvena imovina koju danas poseduju bila u njihovom vlasništvu pre 1918. godine. Imovina nad kojom verske zajednice ne budu mogle da dokažu vlasništvo – postaće državna svojina.
Dok se druge verske zajednice nisu oglašavale, Srpska pravoslavna crkva (SPC) oštro je kritikovala predlog zakona. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je Crnu Goru da ne usvaja ovaj zakon, a ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je da bi oduzimanje imovine SPC „izazvalo teške posledice“ u odnosima dve zemlje.
Istog dana kada je crnogorsko Ministarstvo spoljnjih poslova saopštilo da je Nikčević suspendovana i da je protiv nje pokrenut disciplinski postupak, srpskom ambasadoru u Podgorici Zoranu Bingulcu, iz istog ministarstva, stigao je poziv na hitan sastanak.
Ambasador je na razgovor pozvan zbog „negativnih izjava srpskih državnih i drugih zvaničnika o unutrašnjim pitanjima Crne Gore“.
Negativne izjave kulminirale su izjavom ministra za inovacije i tehnološki razvoj Nenada Popovića, stoji u saopštenju Ministarstva.
Komentarišući predlog Zakona o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori, Popović je medijima rekao da je „predviđeno oduzimanje imovine SPC neprijateljski čin, kao i napad na SPC, srpski narod i državu Srbiju“.
Ipak, u Podgorici kažu da retorika tamošnjih političara nije ni za nijansu drugačija.
„Čuli smo poruke predsednika Mila Đukanovića koje ne deluju ni malo umirujuće. Ostao je pri stavu da će Crna Gora ostati pri insistiranju na usvajanju tog Zakona kome se Crkva oštro protivi. Ne vidim na koji će se način ove tenzije smiriti“, kaže Radulović.
U intervjuu za televiziju N1, Đukanović je oštro kritikovao SPC rekavši da „čuva infrastrukturu Velike Srbije“.
Radulović od sastanka srpskog ambasadora sa predstavnicima Ministarstva spoljnjih poslova u Podgorici ne očekuje mnogo.
„Ovo nije prvi put da se sprski ambasador poziva na razgovore“, kaže i podseća da je Bingulac pre nekoliko meseci primio isti poziv kada je Branka Milić, optužena u slučaju „Državni udar“, prebegla u ambasadu Srbije.
Razgovor tada, kaže, nije mnogo toga rešio.
„Te stvari su se nekako izgladile – zaboravi se na ceo slučaj“, dodaje.
Nakon zvaničnih diplomatskih saopštenja, srpski mediji preneli su još jedan Fejsbuk status koji je izazvao lavinu komentara.
Glumac Crnogorskog narodnog pozorišta Zoran Vujović, koga je srpska publika mogla da gleda u seriji „Budva na pjenu od mora“, napisao je na ovoj društvenoj mreži da su Srbi „ništavila, neznalice, izrodi, smećari…“, preneli su mediji.
Glumac je sporni status kasnije izbrisao sa Fejsbuk profila i objavio novi, u kome se izvinio, ali i skrenuo pažnju da, za dvadeset godina bavljenja glumom, nije dobio više medijske pažnje.
„Izvinite svi dobri ljudi u Crnoj Gori i Srbiji i šire koji ste se pronašli, a nije se na vas odnosilo!“, napisao je.
Radulović kaže da najviše zabrinjava to što oštar, nacionalistički jezik koriste visoki državni zvaničnici i iz Srbije i iz Crne Gore.
„Rečnik koje koriste širi tenzije koje se godinama izvlače u svakom trenutku kad to odgovara partiji na vlasti u Crnoj Gori“, kaže Radulović.
Novinarka i predsednica Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore Milka Tadić rekla je za N1 da su za sledeću godinu najavljeni izbori u Crnoj Gori i da tenzije idu na ruku Đukanoviću, jer će mu pomoći da mobiliše glasače.
„Čini mi se da je opet izvukao priču oko zakona i tu se pre svega lomi pitanje crkvene imovine kako bi u stvari opet na podelama pokušao da dobije još jedan mandat“, rekla je Tadić.
Radulović dodaje da vlastima u Podgorici tenzije odgovaraju i zbog optužbi za korupciju koje dolaze sa različitih strana.
„U Podgorici niko ne može da objasni šta je pozadina tenzija sa Beogradom. Procene su da sve ovo ima veze i sa velikim problemom koji stoji pred Srbijom u vidu rešavanja problema Kosova“, dodaje Radulović.
Pregovori Beograda i Prištine prekinuti su u novembru prošle godine, nakon što je Kosovo uvelo takse od 100 odsto na uvoz robe iz Srbije. Evropska unija insistira da Beograd i Priština nastave pregovore o normalizaciji odnosa.
Ono što se sa izvesnom sigurnošću može pretpostaviti, dodaje Radulović, jeste ko može da smiri tenzije Beograda i Podgorice.
„U Podgorici nema zvaničnih komentare ni ministra spoljnih poslova, ni srpskih zvaničnika – ali svi komentarišu da se ne radi o diplomatiji već o politici i da će se stvari rešiti na relaciji najviših državnih zvaničnika“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0