U prvom danu još od 30. marta u kome je u Srbiji registrovan dvocifren broj zaraženih virusom korona, građani su saznali da će na izbore 21. juna.
Prvobitno zakazani za 26. april, republički, pokrajinski i lokalni izbori su odloženi kada su odlukom najpre Republičke, a onda i pokrajinskih i lokalnih izbornih komisija sve izborne radnje prekinute zbog uvođenja vanrednog stanja 17. marta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će Skupština Srbije u sredu, 6. maja, doneti odluku o ukidanju vanrednog stanja koje sama nije ni uvela – nakon čega će moći da se nastavi put ka izborima.
Vanredno stanje uveli su predsednik Srbije, predsednica Vlade Srbije i predsednica Skupštine Srbije uz obrazloženje da je ne postoje uslovi za sazivanje sednice Skupštine zbog epidemije virusa korona.
„Ovi izbori će biti potpuno atipični jer je došlo do prekida izborne procedure, pa i propadanja dela rokova za održavanje izbornih radnji“, kaže nekadašnji sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević.
Pošto su izborne radnje prekinute i pre isteka roka za prijavu izbornih lista, one bi trebalo da imaju prilike da to učine do 15 dana pre glasanja.
Još je nejasno kako bi izborna kampanja mogla da izgleda, imajući u vidu da su zbog epidemijskih preporuka zabranjena sva okupljanja.
Izborne liste do sada je predalo devet stranaka i koalicija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sazvao je za sto iste političke predstavnike kao kada je donošena odluka o prekidu izborne kampanje, ovoga puta sa nastojanjem da se Srbija vrati na izborni put i uz upozorenje da se ustavni rokovi moraju poštovati.
„Posle ovog teškog vremena kroz koje smo prošli važno je da obezbedimo demokratsku atmosferu i da izaberemo rukovodstvo koje će služiti interesima građana Srbije“, rekao je Vučić.
Za deo prisutne opozicije, odluke na sastanku bile su očekivane, dok su ih neki od učesnika opisali kao formalno potvrđivanje već donetih odluka.
Kao glavni argument da se sa izborima žuri navođena je zdravstvena situacija.
Predsednik Nove stranke Zoran Živković, koji je najavio da bi njegova stranka želela da učestvuje na izborima ali još nije predala listu, predložio je da se glasanje pomeri za 30. april.
„To nije predaleko, a do tada možemo da vidimo kako se razvija situacija sa pandemijom i preti li opasnost od drugog talasa.
Neće se ništa promeniti za ta dva meseca u svesti ljudi, glasaće i tada onako kako bi i danas, a i ne ulazimo u jesen, pa da se izađe u susret tzv. bojkotašima, već stvaramo razumnu distancu prema svemu ovome“, poručio je Živković.
Predloga za odlaganje bilo je i među onima koje je nekadšnji premijer nazvao „bojkotašima“.
Boško Obradović, lider Dveri koje su članica Saveza za Srbiju, zatražio je da se izbori odlože na duži rok – iz zdravstvenih i političkih razloga.
Izbori moraju biti odloženi za kraj godine, a da pre toga mora biti prvo okončana borba protiv zarazne bolesti, a onda i omogućena sloboda medija i uslovi za slobodne i poštene izbore. Ono što je jedino sigurno jeste da izbori nisu dobro rešenje u atmosferi građanskog rata. https://t.co/XFzy9d5Lwi
— Boško Obradović (@BoskoObradovic)
Izbori moraju biti odloženi za kraj godine, a da pre toga mora biti prvo okončana borba protiv zarazne bolesti, a onda i omogućena sloboda medija i uslovi za slobodne i poštene izbore. Ono što je jedino sigurno jeste da izbori nisu dobro rešenje u atmosferi građanskog rata. https://t.co/XFzy9d5Lwi
— Boško Obradović (@BoskoObradovic) May 4, 2020
Predsednik Dosta je bilo Saša Radulović ocenio je da se predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću žuri sa održavanjem izbora jer je „zatvaranjem zdrave nacije u kućni pritvor praktično uništio domaću privredu“.
I tako i zvanično virus više nije kuga i možemo na izbore. Od „najsmešniji“ preko „kuga“ do mala maca u 2 meseca. Napravili su nas budalama za medalju.
Živ nisam da čujem šta će „Srbija ide u dobrom pravcu EU“ da kaže na ove i ovakve „izbore“. https://t.co/hxQyQmBrha
— Saša Radulović (@SasaRadulovich)
I tako i zvanično virus više nije kuga i možemo na izbore. Od "najsmešniji" preko "kuga" do mala maca u 2 meseca. Napravili su nas budalama za medalju.
Živ nisam da čujem šta će "Srbija ide u dobrom pravcu EU" da kaže na ove i ovakve "izbore". https://t.co/hxQyQmBrha
— Saša Radulović (@SasaRadulovich) May 4, 2020
Ipak, potencijalno dobre epidemiološke vesti doneo je lider SPAS-a Aleksandar Šapić koji je potpise za učešće na izborima predao kao peta lista po redu.
„Epidemilozi i struka očekuju da se već u junu značajno popuste stvari i da će čak možda moći da se održavaju skupovi, kao i da će maske i rukavice biti prošlost“, rekao je Šapić.
Nekadašnji sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević kaže da bi rokove za brojanje predizbornih dana trebalo jednostavno prebrojati.
„Rok za završetak svih izbornih radnji ističe 26. aprila, ali je trajanje izbornog postupka bilo prekinuto zbog vanrednog stanja.
Kad vanredno stanje prestane, brojimo odakle smo stali kada je ono uvedeno.“
Vanredno stanje u Srbiji uvedeno je 15. marta 2020. godine.
Ivošević kaže da bi, u slučaju da se vanredno stanje ne okonča ove nedelje, moralo da se traži vrlo specifično rešenje.
„Ako bi vanredno stanje potrošilo sve rokove koji su određeni za sprovođenje izbornih radnji, onda bi se o njima posebno razgovaralo.
Ni u Ustavu, ni u Zakonu o izboru narodnih poslanika ne bi bilo definisanog rešenja za ovu situaciju.
Nekadašnji sudija iznosi i lični stav o dinamici odlučivanja, posebno aludirajući na proteste građana koji svako veče u 20.05 stvaranjem buke sa prozora i terasa negoduju zbog situacije u zemlji.
„Ja imam osećaj da se pomalo žuri, još nismo dobili trajne podatke da epidemije nema.
Čini mi se da je lupanje u šerpe malo ubrzalo ovakve odluke“, kaže Ivošević.
Kao odgovor na proteste koje su podržale neke opozicione stranke, pristalice vlasti počele su svako veče u 20.30 da na terasama i krovovima zgrada pale baklje i druga pirotehnička sredstva i da sa ozvučenja puštaju pesme protiv opozicionih lidera.
Osim u Srbiji, 2020. godina mogla bi da donese izbore širom regiona – što redovne, što vanredne.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0