Svaka osma žena na svetu doživela je silovanje ili neki oblik seksualnog nasilja pre punoletstva, pokazuje istraživanje UNICEF-a.
Podaci objavljeni uoči Međunarodnog dana devojčica pokazuju da je više od 370 miliona devojaka i žena bilo izloženo ovom tipu zlostavljanja pre nego što su napunile 18 godina.
Kada se u obzir uzme verbalno, kao zlostavljanje na internetu, broj pogođenih devojaka i žena raste do 650 miliona.
„Seksualno nasilje nad decom je mrlja na našoj moralnoj savesti.
„Nanosi duboku i trajnu traumu, često je nasilnik neko koga dete poznaje i kome veruje i na mestima gde bi trebalo da se oseća sigurno“, rekla je Ketrin Rasel, izvršna direktorka UNICEF-a.
U ratnim zonama, kao i okruženjima sa velikim brojem izbeglica koji beže zbog političkih ili bezbednosnih kriza, rizik od seksualnog nasilja se povećava, pa je svaka četvrta devojčica ugrožena.
Tome doprinosi i siromaštvo, ali i slabo razvijen sistem državnih institucija.
Najviše su ugrožene adolescentkinje, sa značajnim porastom među onima uzrasta od 14. do 17. godine, pokazuju istraživanja.
„Svedoci smo užasnog seksualnog nasilja u zonama ratnih sukoba, gde se silovanje i zlostavljanje zasnovano na polu često koriste kao oružje rata“, rekla je Rasel.
Najveći broj žrtava je u Južnoj Africi – čak 22 odsto.
Slede Azija, Evropa i Severna Amerika, Južna Amerika i Karibi.
Deca koja dožive seksualno nasilje često se bore sa anksioznošću, strahom, depresijom, samopovređivanjem i mislima o samoubistvu, pokazuju istraživanja.
Imaju problema sa koncentracijom i učenjem.
Postoji i veća verovatnoća da ponovo budu izložena ovom tipu nasilja.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Svaki 11. dečak doživeo neki vid seksualnog nasilja
Iako su više pogođene devojčice i žene, a njihova iskustva su bolje dokumentovana, i dečaci i muškarci su bili izloženi nasilju, pokazuju podaci.
Procena je da je između 240 i 310 miliona, ili svaki jedanaesti, doživeo silovanje ili seksualno nasilje tokom detinjstva.
Brojka raste na između 410 i 530 miliona kada se uključe oblici koji ne podrazumevaju fizički kontakt.
Iz UNICEF-a navode da podaci nisu potpuni, jer nisu prijavljeni svi slučajevi onlajn i verbalnog seksualnog nasilja.
Više od osam odsto dece na Balkanu je iskusilo seksualno zlostavljanje bar jedanput, pokazuju nalazi Balkanske epidemiološke studije o zlostavljanju i zanemarivanju dece 45 (BECAN).
Rasprostranjeno je i seksualno uznemiravanje na internetu.
Veliki broj dece u Srbiji je dobijalo i razmenjivalo eksplicitan sadržaj sa nepoznatim ljudima, vrlo često zbog prisile ili pretnje, podaci su istraživanja Centra za nestalu i zlostavljanu decu.
Rezultati su ukazali i na to da se deca boje da prijave kada ih neko seksualno uznemirava na internetu.
Čak 24 odsto njih smatra da prijavljivanje ne bi pomoglo.
Pogledajte i ovaj video:
Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0