Tišina za kraj trosatne blokade Brankovog mosta, jednog od najvažnijih u Beogradu

okupljeni

BBC
Tokom blokade okupljeni su držali papirna srca sa imenima žrtava majskih tragedija

Tokom trosatne blokade Brankovog mosta, koji spaja centar sa Novim Beogradom, okupljeni su tišinom u dva navrata odali poštu žrtvama majskih masovnih ubistava 2023, kao i stradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.

Protest su organizovali prosvetni radnici osnovnih i srednjih škola u Beogradu, uz podršku studenata u blokadi.

Na poziv organizatora skupa „Svi do mosta, jer je dosta“, sa dve strane mosta po jakoj kiši i u vreme saobraćajnog špica, 26. marta se okupilo više hiljada ljudi, piše agencija Beta.

„Radikalnijom akcijom smo želeli da ukažemo na probleme, trenutno smo u jako teškoj situaciji, trpimo pritiske, pretnje i mora da dođe do promena“, kaže Jelena Drobnjaković, nastavnica hemije u Osnovnoj školi „Ivo Andrić“ u Beogradu.

Njena škola je već 10 nedelja u obustavi rada i nije dobila platu, dodaje.

„Teško je da opstanemo u ovoj situaciji.“

Protest na jednom od najvažnijih saobraćajnih čvorišta u prestonici trajao je od 15 do 18 sati.

Blokada Brankovog mosta u Beogradu „nema nikakvog smisla“ i „ništa politički neće rešiti“, ocenio je Miloš Vučević, predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu.

„Blokadu ne podržavam, ne odobravam i ne razumem“, rekao je Vučević novinarima u Ćićevcu, gde je posetio novoizgrađeni vrtić.

protest kisobran Brankov

BBC

Nastavnici i profesori su tokom protesta držali govore, a organizatori su povremeno puštali i muziku.

Skup je protekao mirno, uz manji broj policijaca koji su preusmeravali saobraćaj sa obe strane mosta.

Protest su organizovali predstavnici neformalnih zajednica „Puls“ beogradskih osnovnih i srednjih škola i inicijative „Pobunjeni univerzitet“.

Blokadom mosta želeli su da pokažu da se nastavnici nisu uplašili i pozvali ostale delatnosti da se „pridruže borbi za bolje društvo“.

„Prosvetni radnici su već duže u obustavi rada, podnose veliku žrtvu, smanjene su im plate, njihovi zahtevi nisu ispunjeni i nema naznaka da će biti“, kaže Vasilije Matijašević, student doktorskih studija na Tehnološko-metalurškom fakultetu.

„Ovo je borba svih nas“, dodaje.

lutka na ulici na kiši oblepljena stikerima i oko nje ljudi

BBC
Lutka sa ispisanim četvrtim zahtevom da se poveća budžet za visoko obrazovanje od 20 odsto

Simbolika povezivanja

Skup je počeo 19-minutnom tišinom za 19 žrtava majskih tragedija, a na ogradi mosta su zalepili papire u obliku srca sa imenima nastradalih.

Okupljeni su zatim spustili u reku Savu 19 belih ruža, u znak sećanja na ubijene 3. maja u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu i 4. maja u selima Dubona i Malo Orašje.

Ovo je verovatno bio prvi protest na kojem je bilo više kabanica i kišobrana, nego pištaljki i transparenata, javlja BBC reporter Grujica Andrić.

Studenti su ovog puta bili tu da podrže profesore i nastavnike, dok je dosad uglavnom bilo obrnuto.

„Pomerite se da prođe prosveta“, uzvikivala je redarka studentkinja, dok je sa kolegama nosila umetničku instalaciju – lutku koja je metafora za četvrti studentski zahtev – povećanje budžeta za visoko obrazovanje 20 odsto.

Neki od redara u prepoznatljivim žutim prslucima su bili i profesori.

„Prosveta je mesecima na braniku vrednosti ovog društva, a ne može više da istrpi sve pritiske.

„Nepodnošljivo je“, kaže Milan Stančić, profesor sa Filozofskog fakulteta za BBC na srpskom.

Skupovi s obe strane mosta simbol su potrebe za povezivanjem.

„Mi danas ne prelazimo most. Stojimo da bismo pokazali da postoje vrednosti preko kojih se ne prelazi – istina, pravda i dostojanstvo“, rekla je jedna od predstavnica „Pulsa“ iz beogradskih osnovnih škola.

ruža za Dalibora

BBC

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.