Tekst je ažuriran 2. marta
Prvak Evrope u fudbalu, londonski Čelsi definitivno dobija novog vlasnika.
Samo četiri dana pošto je saopštio da upravljanje Čelsijem prenosi na klupsku dobrotvornu fondaciju, ruski biznismen Roman Abramovič, koji se obogatio od poslova sa naftom i gasom, saopštio je da će prodati klub.
Abramovič, za koga se veruje da je bliski prijatelj ruskog predsednika Vladimira Putina, postao je većinski vlasnik kluba 2003,
Odluku o povlačenju, a onda i prodaji doneo je u danima ruske invazije na Ukrajinu.
„Kao šta sam ranije saopštio, oduvek sam donosio odluke u interesu kluba.
„Zato sam, s obzirom na trenutnu situaciju, odlučio da prodam klub – to je najbolje rešenje za Čelsi, navijače zaposlene, sponzore i partnere“, navodi se u Abramovičevom saopštenju na sajtu londonskih Plavaca.
Abramovič je jedan od najbogatijih Rusa i veruje se da je blizak predsedniku Vladimiru Putinu.
„Tokom skoro dvadesetogodišnjeg vlasništva, sebe sam video kao čuvara kluba čiji je posao da uradi sve da budemo uspešni kao što smo danas, kao i da gradimo budućnost i imamo pozitivnu ulogu u našim zajednicama.“
Abramovič je rekao i da neće tražiti od kluba da mu vrati pozajmicu od 1,5 milijardi evra koliko je uložio.
„Za mene ovde nikad nisu bili važni posao ili novac, već čista strast prema igri i klubu.
„Dao sam instrukcije mom timu da osnuje dobrotvornu fondaciju u koju će biti donirani sav neto prihod od prodaje.
„Fondacija će biti za dobrobit svih žrtava rata u Ukrajini“, istakao je Abramovič.
Ranije danas, milijarder Hansjer Vis rekao je za švajcarski dnevni list Blik da Abramovič „želi što pre da se otarasi kluba“ zbog pretnji sankcijama i da je njemu ponuđeno da kupi klub.
Prošle nedelje, Kris Brajan, poslanik opozicione Laburističke partije, rekao je da je pročitao dokument britanske vlade koji je „procureo“ i kome se sugeriše da Abramoviču ne treba dozvoliti da mu baza bude u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Predstavnici britanske vlade nisu želeli da komentarišu ove tvrdnje.
Tomas Tuhel, menadžer Čelsija, rekao je u petak da „postoje brojne nepoznanice oko situacije u klubu“ posle početka ruske invazije na susednu Ukrajinu.
Kiran Megvajer, stručnjak za fudbalske finansije
Izraze koje je Roman Abramovič koristio nisu one kojima bi se inače služili pravni stručnjaci.
On je rekao da kontrolu nad klubom prepušta dobrotvornoj fondaciji tako da više neće biti čovek koji donosi konačne odluke o budžetu i drugim ključnim stavkama.
Čelsi je u vlasništvu kompanije Fordstam koja je pozajmila 1,5 milijardi funti firmi Camberley International čije sedište je na Britanskim Devičanskim ostrvima.
I ova kompanija je pod Abramovičevom kontrolom, tako da je očigledno da se radi o komplikovanoj strukturi.
Kako će se Čelsi fondacija finansirati – još nismo sigurni.
Mislim da je Abramovič zabrinut.
Ako britanska vlada pokuša da mu konfiskuje imovinu, tu se nalazi i fudbalski klub Čelsi.
Takav potez bi mogao da ima posledice ako se konflikt „razvuče“ na duži vremenski period i klub mi mogao da ima problem sa finansijama.
Jasno je mogućnost da klub finansiraju poreski obveznici nije realna.
Prenoseći upravljanje Čelsijem na fondaciju, koja je dobrotvorna, njegov pravni tim bi mogao da kaže da vlada ne može da zapleni klub.
Saopštenje Čelsija: Molimo se za mir u Ukrajini
Dan posle Abramovičeve odluke, londonski klub je izdao kratko saopštenje na sajtu.
„Situacija u Ukrajini je strašna i potresna. Mislima smo sa svima u Ukrajini.
Svi u kubu se mole za mir“.
Širom Evrope, fudbalski klubovi su na različite načine poslali poruku podrške Ukrajini.
Utakmica italijanske lige Empoli – Juventus u subotu je počela sa pet minuta zakašnjenja, dok su u Engleskoj fudbaleri Evertona i Mančester Sitija na teren izašli u majicama sa natpisom – Ne ratu i ukrajinskim zastavama.
Abramovič je bogatstvo stekao u naftnoj industriji posle raspada Sovjetskog saveze početkom devedesetih godina 20. veka.
Bio je poslovni partner sa Borisom Berezovskim sa kojim devedesetih kupio udeo u vlasništvu kompanije Sibnjeft po ceni višestruko nižoj o tržišne.
Godine 2018, Abramovič je imao problema sa produženjem britanske vize, pa je na kraju povukao zahtev.
U oktobru 2021, Abramovičev portaparol je potvrdio da je on u London putovao kao državljanin Izraela, pa mu nije bula potrebna britanska viza.
Abramovič je ranije imao vize za investitore prve kategorije, koja se izdaje po ubrzanoj proceduri strancima koji ulažu u Britaniju.
Priti Patel, britanska ministarka ministarka unutrašnjih poslova, prošle nedelje je donela odluku da ukine ove vize.
Američka istražna mreža za otkrivanje finansijskog kriminala (FinCEN) je 2020 objavila brojna dokumenta o korupciji.
FinCEN-ovi dosijei predstavljaju više od 2.500 dokumenata, od kojih su većina dosijei koje su banke slale američkim vlastima između 2000. i 2017. godine.
Ovi dokumenti neke su od najbolje čuvanih tajni međunarodnog bankarskog sistema, u dosijeima se više puta našlo i ime ruskog biznismena.
Abramovič je preko četiri kompanije donirao 100 miliona dolara organizaciji Elad koja upravlja Davidovim gradom i drugim arheološkim nalazištima u istočnom delu Jerusalima.
Po tome je vlasnik londonskog fudbalskog kluba Čelsi najveći pojedinačni donator ove organizacije, koja tvrdi da sve radi po zakonu.
Omogućavanjem aktivnosti naseljavanja na tom području, smatra se da Izrael krši međunarodno pravo. Izrael osporava ovo gledište.
Otkriveno je i da je Abramovič preko of-šor kompanije na Britanskim devičanskim ostrvima bio skriveni vlasnik dela ugovora fudbalera drugih klubova.
Tako se došlo i do podatka da je na listi fudbalera ruskog multimilijardera bio Peruanac Andre Kariljo, koji je 2014. u Ligi šampiona igrao dva meča u dresu Sportinga protiv Čelsija.
Portparolka Abramoviča je rekla da nijedan zakon ili pravilo nisu prekršeni.
Lord Dejvid Trisman, bivši predsednik Fudbalskog saveza Engleske, u razgovoru za BBC Panoramu je upitao da li je pošteno da vlasnik kluba ima procenat u ugovorima igrača drugih timova.
U julu 2003. u engleskoj i svetskoj fudbalskoj javnosti kao grom je odjeknula vest da Čelsi ima novog vlasnika – široj javnosti malo poznatog biznismena i bivšeg guvernera oblasti Čukotka.
Abramovič je veoma brzo zadobio simpatije navijača Čelsija, a od kluba koji je decenijama bio uljuljkan u sredini tabele, povremeno drugoligaš i bez mnogo rezultatskih uspeha, napravio evropsku silu.
Za to je bila potrebna ozbiljna količina novca, a Abramovič ju je imao i uložio ju je u dovođenje najvećih svetskih zvezda na terenu i na trenerskoj klupi.
Tokom prethodnih nepunih 20 godina od Abramovičevog dolaska u klub, Čelsi je osvojio ukupno 21 trofej – među kojima su po dve Lige šampiona i Lige Evrope, pet prvenstava Engleske, evropski Superkup i Svetsko klupsko prvenstvo.
Pogledajte video o pozadini sukoba Ukrajine i Rusije
Pratite nas na Fejsbuku, Tweets by bbcnasrpskom i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0