Nikada u istoriji ovog takmičenja nijedna tropska zemlja nije osvojila medalju na Zimskim olimpijskim igrama.
Ali to ne sprečava sve veći broj zemalja da pokuša.
Evo nekih iz takvih zemalja koji „jure zlato“ na Zimskim olimpijskim igrama 2022 u Pekingu, među kojima su alpski skijaš iz Saudijske Arabije, jamajkanski bob tim (baš kao u filmu iz devedesetih Cool runnings) i tajlandska takmičarka u skijaškom trčanju.
Može vam se oprostiti ako niste odmah povezali ovaj snežni sport sa Zimskih olimpijskih igara sa vlažnom vrelinom Saudijske Arabije, ali jedan sportista iz ovog pustinjskog kraljevstva priprema se za veliku predstavu.
Fajik Abdi (24) biće jedini predstavnik svoje zemlje na Zimskim olimpijskim igrama – takmiči se u alpskom skijanju.
„Svestan sam da predstavljanje Saudijske Arabije na Zimskim olimpijskim igrama zvuči neobično mnogim ljudima, ali ogromna je čast ući u istoriju ne samo moje zemlje, već čitavog Zalivskog regiona“, kaže Abdi za BBC.
Ove Zimske olimpijske igre u glavnom gradu Kine, biće prve svih vremena za Saudijsku Arabiju, zemlju u kojoj je padanje snega sa neba nešto što je dovoljno neobično da završi u svim svetskim vestima.
Kako je onda Abdi dospeo ovde?
Njegov olimpijski san imao je nesvakidašnji početak.
Abdi je bio jedan od više od 100 kandidata koji su se javili na oglas nedavno oformljene Saudijske federacije za zimske sportove, tražeći potencijalne kandidate za olimpijski tim.
Abdi je naučio da skija kad je imao svega četiri godine i iskoristio je studije u SAD da se spušta niz snežne padine kad god mu se za to ukazala prilika.
Ipak, njegov slučaj ne može bolje da simboliše trend sve češćeg učešća zemalja „bez snega“ na Zimskim olimpijskim igrama.
I dok su se prve Zimske olimpijske igre održane 1924. godine oslanjale na svega 14 zemalja uz SAD i Kanadu, na poslednjim igrama održanim u Južnoj Koreji 2018. godine takmičile su se rekordne 92 zemlje.
U Pekingu će se takmičiti 91 zemlja, među kojima su i debitanti Saudijska Arabija i Haiti, kao i druge zemlje poznate po toplijem vremenu, kao što su Brazil, Istočni Timor, Gana i Tajvan.
I, naravno, Jamajka.
Pogledajte video: Kako je devojka iz Srbije pomogla Jamajčaninu da osvoji olimpijsko zlato
Jamajkanski bob tim – još jedni Cool Runnings iz stvarnog života
Karipsko ostrvo Jamajka često se pominje kad se povede razgovor o „autsajderskoj zemlji koja učestvuje na Zimskim olimpijskim igrama“, a za to je zaslužan isključivo Holivud i film iz 1993. godine Cool Runnings.
Zasnovan na priči o četvoročlanom jamajkanskom timu koji je dospeo na Zimske olimpijske igre u Kalgariju, u Kanadi, 1988. godine, film je učinio više od pukog zabavljanja publike širom sveta: inspirisao je i druge „zemlje bez snega“ da okušaju sreću.
Ali iako je ova zemlja učestvovala na nekoliko narednih olimpijskih igara u kategoriji bob dvosed, Peking će obeležiti prvo učešće njihovog četvoročlanog bob tima još od Zimskih olimpijskih igara u Naganu 1998. godine.
U Pekingu, karipsko ostrvo će takođe predstavljati i dvočlani tim, dok će Jazmin Fenlator-Viktorija učestvovati u ženskom monobobu.
Ali kvartet je završio u vestima i zbog načina treniranja koji je izgledao kao scena preuzeta pravo iz legendarnog filma.
Dvojica članova tima, Šanvejn Stivens i Nimroj Turgot, viđeni su 2020. kako guraju mini-kuper po industrijskom naselju u britanskom gradu Piterboru (britanske teretane su u to vreme bile zatvorene zbog pandemije kovida-19).
„Obožavao sam taj film kao dete i on me je naučio da nikad ne odustajem od snova“, kaže Stivens za BBC.
A film nije inspirisao samo Jamajku.
Cool Runningssu čak bili sastavni deo predloga za finansiranje brazilskog tima koji je pokušao da se kvalifikuje za Zimske olimpijske igre 1998. godine.
Ali istorijat učešća zemalja bez snega na ovom takmičenju mnogo je stariji.
Međunarodni olimpijski komitet (MOK) navodi da je Meksiko bio prva zemlja sa toplom klimom koja je učestvovala na Zimskim olimpijskim igrama i to još 1928. godine.
Tropske zemlje će stići tek 1972. godine, kad su Filipini imali dvojicu muških takmičara u alpskom skijanju.
Sve veće interesovanje netradicionalnih zemalja za Zimske olimpijske igre pružilo je i više prilika sportistima.
Uzmite na primer Haiti, koji će svoje debitantsko pojavljivanje zabeležiti na igrama u Pekingu, a jedini učesnik ove karipske države biće alpski skijaš Ričardson Viano.
Iako Haićanin po rođenju, njega je usvojila francuska porodica u trećoj godini i on od tada živi u Evropi.
Pošto nije uspeo da uđe u francuski olimpijski tim za Zimske olimpijske igre 2018. godine u Pjongčangu, Vianu su se obratile sportske vlasti Haitija sa ponudom da se takmiči pod njihovom zastavom.
U intervjuu za haićanski veb sajt Haiti Libre, skijaš je izjavio da je taj poziv dao njegovoj karijeri novi vetar u leđa.
„Bez ovog poziva, svakako bih prestao da se bavim skijanjem i počeo da radim u građevinarstvu“, rekao je Viano.
Pogledajte video: Kako rukometaši na pesku treniraju bez peska
Karen Čanlung će biti jedna od četvoro sportista koji u Pekingu predstavljaju Tajland.
Ova dvadesetpetogodišnjakinja je rođena u Italiji i takmičila se pod italijanskom zastavom uz svog brata Marka u juniorskoj kategoriji.
Tako je bilo sve dok im 2016. godine na vrata nije pokucala zemlja rođenja njihovog oca.
Oboje su učestvovali na Zimskim olimpijskim igrama 2018. godine u skijaškom trčanju, a Mark će takođe biti prisutan i u Pekingu.
„Oduvek smo želeli da predstavljamo zemlju mog oca dok smo odrastali, ali Tajland čak mnogo godina nije ni imao Federaciju zimskih sportova“, objašnjava Karen Čanlung.
„Ali mnogo znači mom bratu i meni što predstavljamo Tajland. Ova zemlja je deo nas i mi smo odrasli sa tajlandskom kulturom.“
Što se tiče treninga, sportisti iz zemalja bez snega možda moraju da putuju više da bi trenirali, što se pokazalo većim izazovom u vreme mera ograničenja zbog korona virusa.
„Pandemija se pokazala kao prepreka, naravno. Ali to je realnost svačijeg života u ovom trenutku“, kaže saudijski skijaš Fajik Abdi.
„Ali to je samo učinilo stizanje na Zimske olimpijske igre kad smo se kvalifikovali još slađim.“
I dok sve više zemalja bez snega učestvuje na Zimskim olimpijskim igrama, stoji činjenica da mnoge tek treba da ostvare neki značajan rezultat (u pogledu medalja).
Prema MOK-u, nijedna tropska zemlja još nije osvojila nijednu medalju na takmičenju.
Australija je jedini izuzetak kad su u pitanju zemlje poznate po toplijem vremenu, budući da je osvojila 15 medalja na 19 Zimskih olimpijada.
Ali zato što se MOK drži sistema Kepenove klasifikacije klime, Australiju smatra suvom zemljom umesto tropskom.
Međutim, ova prepreka ne obeshrabruje sportiste kao što su Fajik Abdi i Karen Čanlung.
„Zemljama je važno da imaju svoju zastavu na takmičenjima koja su toliko važna kao što su Olimpijske igre“, smatra Čanlung.
„Za nas sportiste, nema većeg od ovog takmičenja. Želimo da damo sve od sebe.“
I Abdi se slaže. Njegov olimpijski san je deo širih napora da se razvije kultura zimskih sportova u Saudijskoj Arabiji, koja će obuhvatiti i gradnju četvrtog najvećeg zatvorenog snežnog centra na svetu.
„Nadam se da ću poslužiti kao inspiracija“, kaže Abdi, zato što u budućnosti želi da i drugi ljudi „u Saudijskoj Arabiji i Zalivskom regionu počnu da se bave zimskim sportovima i možda takođe stignu na Zimske olimpijske igre.“
Pogledajte video: Ledeni grad u Kini – skulpture u čast Zimskih Olimpijskih igara
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0