Među skoro 300 učenika iz 63 zemlje koju se u italijanskom gradu Asizi nadmetali u poznavanju engleskog jezika na svetskom finalu Hipo Olimpijade, jedan od četiri predstavnika Srbije bila je Nikolija Ristić, učenica petog razreda Osnovne škole „Prvi maj“ iz niškog sela Trupale. Ova desetogodišnjakinja kaže da joj je učenje engleskog oduvek išlo lako, poput učenja maternjeg jezika, kao i da već sada čita knjige na ovom jeziku, gleda filmove bez prevoda i planira da postane profesorka engleskog.
Od preko 88.000 dece iz celog sveta koja su učestvovala na takmičenju Hippo u poznavanju engleskog jezika, na svetsko finale plasiralo se tek njih 290, a Nikolija je fantastičnim rezultatom na državnom takmičenju „preskočila“ evropsko nadmetanje i dobila direktan plasman u finalno takmičenje koje je održano krajem septembra u Italiji. U kategoriji kojoj je učestovala, za decu 4. i 5. razreda, na finalu se našlo tek njih 46.
Bilo je treme pre nego što su počeli testovi, ali kada su počeli, onda je trema nestala. Rekla sam sebi da nema potrebe da imam tremu, jer sam već došla na svetsko finale – kaže Nikolija.
Nikolija je engleski učila sama, nije išla na privatne časove, a njen talenat je prepoznala i razvijala nastavnica Srebrica Stojanović koja napominje da je i sama bila iznenađenja kada je čula da se njen đak plasirao na svetsko finale. Ističe da je ovo prvi put da je neko od njenih učenika uopšte učestvovao na ovom nadmetanju.
Na takmičenju se, objašnjava nastavnica Stojanović, testiraju sve veštine i znanja – od razumevanja pročitanog, pisanja, gramatike, do slušanja i razgovora na engleskom jeziku.
Hippo olimpijada je najveće jezičko takmičenje u engleskom na svetu. Veće ne postoji. Prednost ovog takmičenja je što u njemu mogu da učestvuju niži razredi, što nije slučaj sa našim zvaničnim takmičenjem u Srbiji, gde prvi put deca mogu da se takmiče kada su 7. razred – objašnjava nastavnica Srebrica Stojanović.
Nikolija je u finalu ove jezičke olimpijade upoznala decu iz različitih država, od Mongolije, Alžira do Malezije, sa nekima se sprijateljila i još jednom imala priliku da proveri svoje znanje engleskog jezika. Na pitanje da li je možda čula neku reč koju nije znala od ranije, samouvereno kaže: „Ne, sve sam znala i razumela“.
Zajedno sa još tri predstavnika iz Srbije je predstavljala i srpsku kulturu, pa je tako Nikolija ponela srpsku nošnju koju je napravila njena mama, a u kojoj redovno igra u folkloru.
Najbrojniji su bili učenici iz Malezije, kaže Nikolijina nastavnica, a i pobrali su najviše medalja. Dva predstavnika Srbije osvojila su medalje u svojim kategorijama – jedan je bio gimnazijalac iz Zaječara, a drugi učenik beogradske Gimnazije koji se takmičio u specijalnoj kategoriji – za đake koji 50% nastave slušaju na engleskom jeziku.
Prema rečima Nikolije i nastavnice Srebrice, mnogima je bilo iznenađenje što dolazi iz male seoske škole i da čest komentar drugih nastavnika bio je da nisu očekivali da dete sa sela govori tako dobro engleski.
To je predrasuda koju mnogi imaju, da deca iz sela ne stiču isto znanje kao oni iz grada – kaže nastavnica Srebrica.
Engleski je, kaže 10-godišnjakinja iz Trupala, počela da uči kao veoma mala, kroz crtaće i pesmice na engleskom. Potom je došla škola, a sve lekcije lako je savladavala.
Čim sam krenula sa engleskim jezikom, shvatila sam da je to za mene lako, kao da mi je maternji jezik. Malo mi u početku nije bilo logično što ne pišu kao što se izgovara, ali sam brzo shvatila i to – objašnjava Nikolija.
Čita uveliko knjige na engleskom, a pomaže i drugarima oko učenja ovog jezika. Nastavnica kaže da u njenom odeljenju ima puno talentovane dece, ali da mnogima nedostaje ono ključno – rad i vežba.
Nikolija kaže da želi da nauči grčki, a plan joj je, za sada, da postane nastavnica engleskog jezika.
Čestitke stižu Nikoliji i njenoj nastavnici sa svih strana, ali ono što još uvek nije stiglo, jeste novac za putovanje autobusom koje su same platile do Italije i nazad. Pisali su Gradu, kažu odbijeni su jer takmičenje nije u kalendaru takmičenja Ministarstva prosvete. Odgovor iz Opštine Crveni Krst još uvek čekaju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ajde sad da vidimo dal ce se naš gradonacelnik seti da ovom detetu i njenoj nastavnici da neki prigodan poklon kao mali znak pažnje i podrške.
on je selonacelnik. vi zaplanjci, moravci, svi ste vi kapilarni glasaci za neki sitan car ili da se uvalite na drzavne jasle preko sektu
Bravo. Da je sreće, da se više piše o ovakvim dostignućima naše dece, da se čuvaju i podržavaju u daljem napredovanju. Ovakva deca, sportisti, naučnici, sunarodnici u inostranstvu milijardu puta rade više za Srbiju, nego MIP.
Moja osnovna škola.Lepota i ponos celog Trupala.Na žalost biće vrlo brzo zaboravljena.U ovo dete treba uložiti zbog njene budućnosti cele generacije.!
Bravo za Trupale, naravno da ima mnogo više dobre dece i neiskvarene nego po gradovima. To su prosta deca i deca koja ce svakome pomoći
O ovom vanrednom detetu smo čuli ovde i verovatni nigde drugo
Vazno je da nam mozak probijaju sa svih medija o nepismenoj Jovani Jeremic, koja sto vecu budalu od sebe pravi vise se o njoj pise
Tuga i jad, a upravo zahvaljujuci „novinarima“
Vi od budale pravite zvezdu
Bravo, DEVOJČICE!
Poslati ih na takmičenje o svom trošku, e to je bezobrazluk i sramota grada Niša. Mogli ste da im date zastavu grada, a i da im nađete nekog sponzora.