
Bista narodnog heroja Koste Stamenkovića, koja je 2014. godine ukradena i potom pronađena u delovima, restaurirana je prošle godine, a danas je vraćena na svoje mesto – ispred njegove spomen kuće u Leskovcu. Postavljena je i bista njegove ćerke Leposave, takođe učesnice Narodnooslobodilačke borbe.
Narodni muzej u Leskovcu danas je povodom obeležavanja 83 godina od tragične pogibije Koste Stamenkovića u dvorištu njegove Spomen kuće, koja je proglašena za kulturno dobro, otkrio njegovu bistu i postavio bistu njegove ćerke Leposave Lepše Stamenković.
Inače, ova bronzana bista, teška 40 kilograma, ukradena je početkom 2014. godine, a posle nekoliko dana pronađena je u dvorištu Leskovčanina, ali u isečena na 13 delova.
Kako kažu iz Narodnog muzeja u Leskovcu, bista je prošle godine restaurirana.
Narodni tribun, revolucionar, učesnik Prvog svetskog rata, Narodnooslobodilačke borbe i narodni heroj Kosta Stamenković, Leskovčanin je čiji su život i delo ostavili veliki trag u istoriji našeg grada – navode iz Narodnog muzeja.
Spomen kuća Koste Stamenković data je na poklon Narodnom muzeju u Leskovcu od strane njegove porodice 1969. godine, a direktor Narodnog muzeja Nebojša Dimitrijević rekao je na otvaranju biste da je prošle godine izvršena konzervacija i fumigacija predmeta, i da su oni vraćeni u kuću.
Pošto kuća nema grejanje, čeka se toplije vreme kako bi ona ponovo bila otvorena za širu javnost. Već smo imali sastanak sa predstavnicima Elektronskog fakulteta u Nišu sa kojima dogovaramo prezentaciju, koju ćemo uskoro uraditi i koja će govoriti, ne samo o životu Koste Stamenkovića već i o FK Dubočica, KUD Abrašević, radničkom pokretu, društveno – ekonomskim uslovima i njegovom oblikovanju društvenog, političkog i sportskog života u Leskovcu između dva svetska rata. Potrudićemo se da prezentaciju uradimo na jedan zaista moderan način i da taj period osvetlimo za mlađe generacije koje već polako gube vezu sa tim – rekao je Dimitrijević.
Kosta Stamenković i njegova ćerka Leposava bili su deo Kukavičkog partizanskog odreda, a oboje su 26. marta 1942. godine stradali u borbi protiv četnika u selu Šilovo.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0