NIŠ – Na današnji dan, 1999. godine u 19:45h počelo je NATO bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije.
Polaganjem venaca na Spomen kapeli u Nišu obeležen je Dan sećanja na žrtve NATO bombardovanja.
24. marta 1999. godine bombardovano je područje Kosova i Metohije, kao i Beograd, Niš, Novi Sad, Leskovac, Podgorica, Sombor, Subotica, Herceg Novi.
NATO je tada počeo vazdušne napade na vojne ciljeve, ali su se udari proširili i na privredne i civilne objekte. Vazdušni napadi su bez prekida trajali 78 dana, a tokom tog perioda teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, crkve i manastiri. Ekonomski eksperti iz Grupe-17 procenili su štetu na oko 30 milijardi dolara.
Konačan broj žrtava zvanično nije saopšten, a procene se kreću između 1.200 i 2.500 poginulih i oko 5.000 ranjenih. Tokom operacije izvršeno je 2.300 vazdušnih udara po 995 objekata širom zemlje, a 1.150 borbenih aviona lansiralo je blizu 420.000 projektila ukupne mase 22.000 tona.
Napadi su prekinuti 10. juna, nakon potpisivanja sporazuma o povlačenju jugoslovenske vojske i policije sa Kosova i Metohije.
U toku bombardovanja u Nišu su uništena brojna industrijska postrojenja, glavna gradska trafo-stanica i aerodrom, gađane su i kasarna „Stevan Sinđelić“ i civilni objekti, kao što je obdanište. Tokom bombardovanja Niš je bio meta 40 puta, a poginulo je 56 građana Niša a povređeno više od 200.
Spomen kapela je sagrađena u čast žrtava tokom ratova s početka devedesetih i NATO bombadovanja iz Niša. Na tablama koje se nalaze unutar kapele ispisano je 134 imena, a na kapeli se nalazi natpis: „Čekamo vaskrsenje mrtvih i život budućeg veka“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Шта се променило у ових 12 година? Практично ништа! У Србији уместо калифа имамо калифа, они који већ деценијама звоцају (селективно) о „људским правима“, и даље дувају у исту тикву, а они који бомбама истерују „људска права“ добијају Нобелове награде за мир! Нараво у име „демократије“! O tempora, o mores!
Зашто се нису чуле сирене у 12 ?
Поједини су очигледно заборавили данашњи дан на срамоту своју и срамоту србије
Stvarno zasto se nisu oglasile sirene ?
Sramota !
i Toma Zdravkovic nije hteo da peva `Lili Marlen` a ipak je pevao…sa krvavim nosom…politicari su placeni da vode pametnu politiku, da sacuvaju narod i bogatstvo zemlje, nazalost tadasnji politicki vrh tako nije radio nego sve kontra,protv svoga naroda…Izginuo narod badava, materijalna steta badava i nikom nista , cak sta vise takvi strucnjaci zele ponovo na vlast!!!