120. rođendan niške škole – najvažnije je obrazovanje i vaspitanje dece

IMG 1f447829ea82b88dc760aadad0e74948 V
"Ne bismo smeli da pomislimo da im to uskratimo"; Ilustracija; foto: S. V.

Svečanom akademijom u Narodnom pozorištu kojoj su prisustvovali bivši i sadašnju učenici, Osnovna škola “Radoje Domanović” obeležila je 120 godina postojanja i rada. Direktorka škole ističe je škola za to vreme menjala nazive, da su prošle mnoge generacije učenika, ali da je cilj uvek bio isti – obrazovanje i vaspitanje dece u duhu pravih vrednosti.

škola
Škola menjala nazive, ali su vrednosti ostale iste; foto: J. M.
Od 1903. godine kroz pop Veljinu kuću, zatim školu “Maršala Tita” i sadašnjeg naziva “Radoje Domanović” prolazile su generacije dece koja su kasnije postajala uspešni i ugledni ljudi. Direktorka škole Dušica Tričković ističe da, iako su se naziv škole menjao, standard je uvek bio isti.

Treba sačuvati tradiciju sa jedne strane, ali i ići zajedno sa naprednim tehnologijama. Ma gde bili i šta god radili nama je fokus na pravim vrednosti i tome učimo sve naše đake. Naš cilj je zajednišvo, solidarnost, saradnja, kako nas zaposlenih tako i sa decom i roditeljima. Ono što je nama najvažnije je da našoj deci damo dobre uzore i primeri, želimo da našu decu vratimo knjizi i umetnosti, odnosno pravim vrednostima – kaže direktorka.

radoje domanovic
Nagrađeni bivši učenici; foto: S. V.
Među značajnim Nišlijama koji su prošli kroz tu školu su Tanasije Uzunović, Mika Tambura, Šaban Bajramovića, ali i poznati lekari, pravnici, advokati, umetnici koji su prisustvovali svečanoj akademiji. Jedan od njih je i pisac Branislav Janković koji kaže da iz škole “Maršal Tito” nosi lepe uspomene.

Mladost je lepa sama po sebi, detinjstvo pogotovo, tako da su moja najlepša sećanja iz te škole. Tu sam proveo najlepše vreme, drago mi je da sam deo ove škole i ne postoji ništa tako lepo kao što je sećanje na osnovnu školu – ističe Janković.

Da je bitno držati se tradicije smatra i direktor Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja Branislav Ranđelović, ali kaže da ne treba bežati od promena.

Treba da budemo ponosni na školu koja 120 godina postoji, koja je tolike generacije vrednih i kvalitetnih đaka uputila na životni put. U društvima koja su tradicionalna, kakvo je naše, bitno je držati se tradicije upkos svim izazovima koje nam novo doba donosi. Tradicija treba da bude koren, ali ne treba bežati ni od promena i tehnologije, već ih treba na pravi način ukombinovati da bi naša deca bila dobra, kvalitetna, da bi znala više i bila konkurentna svojim vršnjacima iz drugih sistema – ističe Ranđelović.

Na svečanoj akademiji nagrađeni su bivši učenici škole, među kojima je i unuk sveštenika Velisava Milojevića, pop-Velje, koji je 1903. godine ustupio svoju novu kuću za školu. Svečanost je otvorena plesom malih maturanata ispred pozorišta, a osim učenika koji su pripremili priredbu, prisutne su pozdravili Gale Kerber i Bilja Krstić.

Slični tekstovi

Komentari

6
  1. Дан школе без ђака, деца увек у другом плану, само промоција преко деце, проверите само како су решили продужени боравак. Тга на југ.

    • Pa na ovim slikama se valjda samo djaci i vide! Da li mislite da je trebalo 800 ucenika da dovedu?

    • Institucije ne bi trebalo da vam cuvaju decu.

  2. Gosti pozivani samo po partijskoj pripadnosti.

    • Poštovani dr, nije baš tako. Mislim da je sasvim suprotno, ali najlakše je nekoga optužiti, a u ovim teškim vremenima u izjavu kao što je Vaša najlakše se poveruje. Nekima je najbitnije ko su gosti, a ne šta je povod. Kroz tu školu je prošlo verovatno preko 50000 učenika i naravno da nije bilo mesta za sve njih.

  3. 120 godina kako postoji zgrada mozda,a skola se zvala i Marsal Tito.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.