Testovi su pokazali da je privatnom Domu za stare “Eskulap” u Novom Selu 30 korisnika i troje zaposlenih zaraženo koronavirusom, rekao je epidemiolog Branislav Tiodrović i svi će oni biti prebačeni u Klinički centar Niš. Zaraženih ima i u domovima u Blacu i Kulini i to će, kako je rekao Tiodorović, biti najveći problem za smeštaj, jer su to lica koja zahtevaju posebnu pažnju.
Iako su jug i jugoistok predstavljeni kao novo žarište, epidemiolog Tiodorović kaže da to nije baš tako, već da se trenutno dešava jedna plima oboljevanja koja kasni u odnosu na druge delove Srbije za jedno nedelju dana.
U Gerontološkom centru, gde je ukupno 156 obolelih, kako je rekao Tiodorović, zabeležena su i 3 smrtna slučaja pre nego što je počela hospitalizacija zaraženih.
Virus je, nažalost, ušao u još jedan dom za stare, a to su pokazali rezultati testiranja od pre nekoliko dana.
Svi iz Gerontološkog smešteni su u Klinički centar Niš i oni su sa lakom kliničkom slikom. Imamo nažalost 3 pacijenta koji su nažalost umrli tamo ili na putu do KC. To su hronični blesnici, teško ili slabo pokretne osobe. Drugi objekat, privatni starački dom Eskolap, ima 30 pozitivnih pacijenata i 3 radnika koij su pozitvini i svi oni su prebačeni ili je u toku prebacivanje u KC Niš – kaže Tiodorović za RTS.
Rođaci i deca onih koji su bili smeštenu u ovom Domu prethodnih dana su pisali redakciji Južnih vesti i sa nestrpljenjem iščekivali rezultate, a jedna štićenica Doma je preminula od posledica kovida.
U Domu su rekli da su sve mere zaštite preduzete još 11. marta i da su redovno o svemu izveštavali i rodbinu i nadležno ministarstvo.
Sumnja se da je virus ušao u Dom za smeštaj odraslih lica u Kulini nadomak Aleksinca i u Dom za odrasle sa razvojnim teškoćama nadomak Blaca, ali tačan broj se ne zna, jer se rezultati još čekaju.
Najveći problem će nam biti objekti za smeštaj i boravak lica sa potrebama u Kulini i Trbunju. To su lica koja zahtevaju posebnu pažnju. Testiranje je juče obavljeno u Kulini, u Trbunju u dva navrata i to ćemo imati danas. Tako da će i oni koji moraju, ostaće u izolaciji – kaže Tiodorović.
Od ukupnog broja obolelih 8% su medicinski radnici, a problem sa infektolozima i epidemiolozima, kako je rekao Tiodorović, moraće da bude nadomešten uz pomoć kolega iz drugih gradova.
Zahvaljujući uključivanju kolega iz okolnih gradova i pomoći koju očekujemo od Beograda moći ćemo da podmirimo. Sa infektolozima smo već duže vreme bili bez dovoljnog kadra. To se sada odražava i na epidemiologe, ali uključivanjem svih nivoa zdravstvene zaštite i ostalih specijalnosti, moći ćemo to da pokrijemo iobavimo posao koji je pred nama – kaže Tiodorović.
Stara zgrada hirurgije gde su u početku smeštali zaražene kovidom, kako je rekao doktor Tiodorović, skoro je popunjena do kraja i tamo je 14 ljudi na respiratorima.
Novi deo KC Niš je takođe kovid bolnica i tu je trenutno smešteno 212 pacijenta uključujući i ljud ei Gerontološkog centra. Klinički centar ima još 460 postelja na raspolaganju. Otvroili smo i kovid bolnicu u Lekskovcu koja će sa 200 poestelja moći d apodmiri taj deo Srbije. U planu su nam da pored hale “Čair”, gde su nam lakši pacijenti, da se otvaraju i druge loakcije – rekao je Tiodorović.
Kapaciteti će se svakako proširiti i na civilne i vojne objekte, a pored „Čaira“ 212 pacijenata je smešteno i u Studentski dom pored Medicinskog fakulteta.
Ranije je najavljeno da su za prihvat spremni i domovi učenika u Panteleju i pored Gimnazije “Svetozar Marković”.
Podsetimo, zbog situacije sa kovidom na jugu Srbije, formiran je poseban Krizni štab za Nišavski i Toplički okrug kojim rukovodi ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A u ti domovima nema direktora???,
Eto, dolazi nesposobnost i svakodnevno prosipanje laži na naplatu. Sad je Niš epicentar pandemije. Kažu da nedostaju infektolozi i epidemiolozi, i da će iz drugih gradova dolaziti na ispomoć. Znači, krenuli smo u borbu bez maski, bez opreme, bez dezinfekcije, bez stručnog kadra… Da nije bilo pomoći iz inostranstva, umirali bi po ulicama. Oboleli i preminuli doktori i sestre su kolateralna šteta.
Ali i ti direktori su SNS kadar… svi sposobni ko…
nerazumem ove strucnjake, svi kapaciteti popinjeni, dali neko razmislja malo, pa dom za stare ima svoj kapacitet, ako je 3/4 zarazeno a ostalo nije, valjda je trebalo negde da skolne nezarazene a da od doma naprave bolnicu, samo treba dovesti medicinsko osoblje tamo
Zato što su u pitanju stariji ljudi, i posebno su ugrozeni da će se stanje pogorsati. Tako da moraju biti u bolnicama pod nadzorom. I u blizini respiratora..
U sajmu niko ne kontroliše zaražene i svi se pitaju zašto su uopšte tamo. Mogli su biti u izolatu kod svoje kući bez lekarskog nadzora!!!To je užas šta se dešava…kakva je ovo zloupotreba i da li su testovi validni i imaju li standardizaciju???
Dali je bilo preminulih u Eskulapu . To niko ne spominje