Od 12 lokalnih samouprava u Srbiji koje u 2023. godini nisu raspisale konkurse za sufinansiranje medija, njih sedam je sa juga zemlje – Bela Palanka, Bosilegrad, Crna Trava, Gadžin Han, Preševo, Surdulica i Žitorađa, iako su prema novom Zakonu o javnom informisanju i medijima bile u obavezi da to učine, navode iz NUNS-a. Predviđene kazne za to su od 50.000 do 150.000 dinara.
Ostale opštine koje nisu raspisale konkurse su Golubac, Knić, Lučani, Rača i Žabari. Iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije kažu da su novinari iz Preševa i Surdulice krajem 2023. ukazali na problem izostanka konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja.
Oni su u javnom saopštenju naveli da je položaj novinara bez ove vrste pomoći ugrožen, a da se mediji zbog nedostatka finansija nalaze pred gašenjem – navode iz NUNS-a.
Novi Zakon o javnom informisanju i medijima stupio je na snagu 4. novembra prošle godine i prema njemu lokalne samouprave su bile u obavezi da raspišu medijske konkurse. Međutim, 12 opština do kraja godine to nije učinilo.
Prema novom Zakonu, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, informisanje i odnose sa verskim zajednicama, kao i lokalne samouprave dužne su da do 1. marta tekuće godine raspišu konkurse za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja – piše u tekstu NUNS-a.
Oni dalje napominju da je to prvi put da se zakonom definišu rok za raspisivanje konkursa, kao i kazne za one koji ove odredbe ne budu poštovali.
Ukoliko nadležni ne raspišu konkurse do pomenutog datuma, ili ih ponište, a nove ne raspišu u roku od mesec dana, predviđene su prekršajne kazne za odgovorno lice, u rasponu od 50.000 do 150.000 dinara – kažu iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije.
Pri oceni projekata trebalo bi da se uzima u obzir u kojoj meri se medij putem koga će biti realizovan projekat pridržava profesionalnih i etičkih standarda, što će biti ocenjeno na osnovu mišljenja Saveta za štampu, za štampane i onlajn medije i REM-a za elektronske medije, odnosno, na osnovu mera koje su ta tela izrekla medijima.
Kako piše u Zakonu, ocenjivaće se težina povrede i broj izrečenih mera, kao i ponašanje nakon izrečene mere.
Podsetimo, za razliku od tih 12 opština, Grad Niš je u 2023. dodelio 69,5 miliona dinara, od čega medijima bliskim vlasti više od 50 miliona.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0