Na današnji dan pre 80. godina u Nišu je grupa od 147 logoraša krenula u prvo organizovano i veliko bekstvo iz nacističkog logora za vreme Drugog svetskog rata – logora “12. februar” na Crvenom krstu, a na putu slobode bilo je njih 105, dok ostali nisu uspeli dalje od žica.
Na godišnjicu proboja logora predstavnici grada, vojske, policije i boračkih udruženja obeležili su polaganjem venaca i pomenom žrtvama, a niški izviđači tradicionalno u njihovu čast organizovali marš “Tragom logoraša”.
Monografijom Memorijalnog kompleksa “12. februar” autora Nebojše Ozimića nagrađeni su najbolji mladi istoričari.
Podsetimo, oko 30.000 ljudi je prošlo kroz koncentracioni logor na Crvenom krstu koji je formiran septembra 1941. Svega pola godine kasnije, 147 zatočenika iz sobe broj 12 počelo je proboj, a više od dve trećine njih je i uspelo u ovoj nameri.
Predvođeni među ostalima i Brankom Bjegovićem, posle logorskih žica uputili su se ka Kameničkom visu i ostalim selima tog kraja.
Ima mnogo zapisa o zvanično prvom organizovanom bekstvu iz nacističkog logora u Drugom svetskom ratu, kao i sećanja preživelih, ali ne i potpune rekonstrukcije celog događaja.
Više detalja ima u istraživanju niškog istoričara Aleksandra Dinčića, koje su Južne vesti objavile u dva dela – Bekstvo iz logora 1942: Zatvorenici iskoristili nepažnju straže i Bekstvo iz logora 1942 (drugi deo): Na kapiju, pa na žice.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Očekujemo da će se Muzej vratiti ozbiljnom radu i da će Nebojša Ozimić stati na čelo ustanove.
Увек нас је од јевропе делила – бодљикава жица.
Онда – кроз жицу смо бежали од јевропе.
Данас – кроз жицу бежимо у јевропу.
Свијету се не може угодити.
I naravno, bio je jedan koji je ipak vise voleo okupatora pa je otkucao drugove..
Odmazda za akciju je bila 850 STRELJANIH iz zatvora gde je danas KPD.
Kada će da se objave imena učesnika , poginulih i preživelih ?
Branko Bjegović nema rodbinu jer nikad niko od njegovih nije došao u Niš !?
Koliko dana je proveo u logoru, logoraš sa najdužim stažom, to neka napiše Ozimić.
Šta fali knjizi o logoru koju je napisao … Milovanović ?
Posto je moj deda po majci preziveo u tom logoru, znam neke detalje. Par puta je izvođen na streljanje na Bubanj i imao srece da je stigla naredba za deportaciju u Norvesku. Preziveli logorasi su deportovani u Norvesku na prinudni rad. Nekada je postojala ploca sa ispisanim imenima prezivelih logorasa. Kasnije je skinuta kada je sređivano nesto u logoru. Da li je postavljena ponovo ne znam.
A na „Dnevniku“ ni jedna jedina rec….sramota!
@Miiiii : Možda je bilo na „Pinku“ ili „Happy“-ju ?
Bilo jutros u 7.15 na jutarnjem programu RTS-a. Spremao sam se za posao pa sam video.
Voleo bih da ovakvim ceremonijama ne prisustvuju kvazi levičari iz SPS-a, niti pripadnici stranke čije su vođe 90-ih po vrtićima izbacivali decu drugih nacionalnosti i prekidali predstave od glumaca iz drugih republika. Vaš odnos prema istoriji ovog grada je sadistički, kada favorizujete kult ličnosti i poltronstvo. Napravili ste od ovog grada kasabu!
Град је страдао од фашизма, али је страдао и од „савезника“ енглеза и американаца, који су више бомбардовали од Немаца.
Nema više brige, niko ne bega svi logoruju primerno, sada jedino da se digne spomen neodbeglim, poslušnim logorašima,
Kolko smo u logoru? 30 godina?! Ajde čekamo jubilarnih 50 pa da dizamo monument!