
Hapšenje nekadašnje gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski i članova tadašnjeg Štaba za vanredne situacije i sumnja da su počinili dva različita krivična dela, a za istu stvar, baca sumnju za jednog niškog advokata i nekadašnjeg krivičnog sudije. On kaže da odbrana može da traži da svi odgovaraju za nesavestan rad u službi gde preti kazna zatvora od šest meseci do 5 godina. Takođe, pita se što osumnjičeni nisu okarakterisani kao udružena grupa, pa bi tako slučaj preuzelo Tužilaštvo u Beogradu.
Za produženo krivično delo zloupotrebe službenog položaja, za šta je osumnjičena bivša gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski, prema Krivičnom zakoniku, preti kazna od 2 do 12 godina zatvora. Ipak, hapšenje još 14 članova Štaba, dok se za Nenadom Stankovićem traga, po drugom članu Krivičnog zakonika, daje šansu odbrani da se sve prekvalifikuje i bude potpuno drugo delo i kazna.
Jasno je, Tužilaštvo treba da optuži za teže delo, odbrana treba da se bori da dokaže da je lakše delo. E, sada ova situacija u Nišu daje odbrani priliku da traže prekvalifikaciju krivičnog dela na član 361. Neko je predstavio Štabu da je situacija vanredna, neka firma, neki odgovorni za procenu. Ona je tamo prva među jednakima, njen glas važi isto kao i svaki drugi, a mogla je da bude preglasana ako je htela nešto da ne uradi po zakonu. To je nesavestan rad u službi i za to delo preti kazna od 6 mesci do 5 godina zatvora – kaže advokat čiji je identitet poznat redakciji.
Kao čoveka ga je ova situacija u Nišu, gde je hapšenje usledilo pred veliki studentski protest, iznervirala, a kao advokatu kaže da može da pomogne u odbrani kada bi se pozvao na sudsku praksu.
Tužioca treba pitati da li je uobičajena praksa da se iz iste ekipe, kao što je bio Štab, odgovara za različita dela. Gradonačelnica je osumnjičena za delo iz člana 359 Krivičnog zakona, a ostali za 361, a ista je životna situacija. Takođe, da li je praksa da se osumnjičeni hapse sa razmakom od nekoliko dana i da li je mogla kvalifikacija da bude udruženje za vršenje dela iz člana 359 jer nisu glasali jednom nego 13 puta na sednicama Štaba. Zašto nisu okvalifikovani kao organizavana kriminalna grupa, a za to bi onda bilo nadležno Tužilaštvo u Beogradu – pita se advokat.
Nakon saslušanja, u ponedeljak je prvo pušteno 13 njenih saradnika, a potom još dvoje juče.
Oni su priznali činjenice iz prijave, nisu priznali delo. Oni su mogli da kažu: Da, bile su tada sednice Štaba, neko je došao i rekao da mora tada vanredna situacija, da, glasali smo, ali niko od njih nije priznao delo da je nesavesno radio i da je hteo da ošteti budžet ili da nanese štetu. Tu je velika razlika – dodaje nekadašnji sudija.
Postavlja i pitanje – šta će biti sa novcem jer je 14 članova Štaba osumnjičeno da oštetili budžet Niša za 843.336.450 dinara.
Trebalo je sve da bude jedan predmet, pa da oni svi odgovaraju kao pomagači. A za to odgovaraju kao i glavni izvršilac. Gde su završile pare? Treba da se utvrdi i tok novca. Niko nije slučajno bio u tom Štabu, niko nije glasao slučajno. Plašim se da će, kada se zakaže suđenje, gde je prisustvo svih obavezno, da dođe polako i do zastarenja – kaže advokat.
Podsetimo, nekadašnjoj gradonačelnici je prvo određeno zadržavanje do 48 sati, a potom je saslušana i tada se branila ćutanjem.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Poznata su sudjenja NENADLEZNOG kada hoce da ih stiti, odugovlaci se godinama da zastari, izbegnu se teze optuzbe, nedostaju dokazi jer su isparili,…
Preuzeće odbranu Sotirovske Đuka Bizon. Živi bili pa videli.
Dotad će Vlada pasti i Bizon sa njima.
Kad će Međarci?
Takoo je, poješće vuk magarca i nikom ništa. Za to se gusan i sam javio. Srama ni obraza nema, pare na računu i nekretnine ostaju, još ce da platimo odštetu za duševni bol ko Miškoviću. Zato, puuuumpamoooooo do kraja!
Bas tako sve ce se zataskati a kad smo mi obicni smrtnici u pitanju onda nas lupaju sa izvrsiteljima u istom kosu sa advokatima pa platis bas taman toliko da na kraju nemas ni za hleba A oni ?!-i pored tolikih kradja imaju da plate i advokata i pilovinu njih u sudu da bi na kraju doslo do te naplate nicega!-sramota je koliko je obican smrtnik obezvredjen
Kad ce Milan Randjelovic!
Očigledno da je to povezana udružena grupa jasno ko dan .
Sportski ribolov, uhvati, poljubi i pusti.
Nije šteta 843 miliona! Valjda su na tih 13 gradilišta izvedeni i neki radovi. Šteta je razlika, između vrednosti izvedenih radova (utvrdiće se veštačenjem) i tržišne vrednosti tih radova. Može biti, na primer, oko 20%, tj. 150 miliona. Međutim, ako se utvrdi da su cene radova u okviru tržišnih cena na gradilištima po Srbiji, ostaje samo delo izbegavanja javne nabavke. Biće to dug proces.
Slazem se. S tim sto Sim puk i Vodogradnja mogu da budu skuplji od drugih,imaju skuplje impute, strucnije i kvalifikovanije ljude, bolje masine,opremu a sve to dize cene od onog ko recimo radi lopatom, a cene materjala rasle,ukalkulisali inflaciju. Ne uporedjivati sa cenama Naisusa subcencionise ih grad,cene nerealne,niske. Onda nema ni dela iz 228 Zakona o javnim nabavkama onde gde bilo uslova za vanrednu situaciju.
Sve zavisi od kvaliteta.U gradu imate da je cena kafe ili nekog pica po 150% skuplja u zavisnosti od kafica.Mislim da je tragicno unistavati preduzece Vodo.. iz Nisa a radi se o najboljem preduzecu za Vodovd. I Kanalizac. radove od Beograda do Preseva.Pustiti ljude da ne propadne preduzece a radnici na ulicu.Naisus je na budzetu grada te oni nisu relevantni.JKP su zasticeni ko beli medvedi i idu sa damping cenama.
Jednoga dana za učinjene zloupotrebe I pljačku narodnih Para, sudiĉe ovoj bandi NOVI narodni Sud. U IME NARODA.
Šta ima veze koliko koštaju mašine kojima rade? To ne može da diktira cenu radova.. Znači električar koji ima skuplju probnu lampu treba da bude skuplji od onog sa jeftinijom..
Uporedjivati rad mašinom i lopatom u smislu cene je besmisleno.. Neki poslovi se rade mašinama a neki lopatama.