LESKOVAC, BUJANOVAC – U OŠ „Naim Frašeri“ 28 učitelja i nastavnika iz 6 osnovnih i 2 srednje škole opštine Bujanovac, do 3. aprila, pohađaće seminar o metodici srpskog jezika u školama gde nije maternji jezik.
– Kako bismo imali potpune i ravnopravne mogućnosti pri zapošljavanju, bolji pristup socijalnim uslugama, visokom obrazovanju i lakše komunicirali sa svojim sugrađanima, za nacionalne manjine u Srbiji je kritično da imaju šansu učenja srpskog jezika kroz najnovije metode savladavanja nematernjeg jezika. Naime, ovaj seminar na duge staze osigurava poštovanje prava mladih ljudi i opremiće ih veštinama potrebnim za pristupanje modernom evropskom društvu – kaže Nikolas Herkules, menadžer PBILD programa.
Srpski jezik kao nematernji je obavezan predmet za nacionalne manjine od prvog razreda osnovne škole.
– Predavanje srpskog jezika kao nematernjeg je specifično zato što se ne može izjednačiti kao učenje stranog jezika, niti kao maternjeg – kaže Jelena Stefanović iz
Obrazovnog foruma, partnera PBILD programa čiji treneri sprovode seminare.
Prvi seminar održan je u februaru za učitelje i nastavnike iz četiri osnovne i srednje škole opštine Preševo, a na njemu je prisustvovao 21 učitelj i nastavnik.
PBILD program će organizovati još dva seminara za predavače iz osnovnih i srednjih škola u opštinama Bosilegrad i Medveđa, kao i za predavače u osnovnim i srednjim školama sa većim brojem učenika romske pripadnosti u opštinama Jablaničkog i Pčinjskog okruga.
Seminar je akreditovan kod Ministarstva prosvete Republike Srbije i svim predavačima će na kraju seminara biti uručena uverenja o savladanom program stručnog usavršavanja.
Program Održanje mira i inkluzivni lokalni razvoj (PBILD) je inicijativa vredna 8 miliona dolara, koji finansiraju Vlade Norveške, Španije, Švedske i Švajcarske za poboljšavanje kapaciteta stručnih resursa na jugu Srbije za inkluzivni, miroljubivi i održivi razvoj.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0