Simboličnim puštanjem balona podrške, članovi NURDOR-a, okupljeni mališani i roditelji, obeležili su Svetski dan dece obolele od raka na Trgu Stevana Sremca u Nišu. Iz tog Udruženja ukazuju da u Srbiji i dalje nema pedijatrijskog kancer registra, koji bi bio jako značajan, kao i da samo 3 od 100 osoba koje mogu da dobrovoljno daju krv to i čine.
Tu su bili i štandovi sa kutijama za donacije, kao i različitim predmetima koje su građani mogli da kupe i tako pomognu NURDOR-u. Nastupili su i muzičari, kao i deca iz Hora Čarolija.
U Srbiji od 100 ljudi koji mogu da daju krv daje samo njih troje, a toj deci je takva podrška zaista potrebna. Nekom je to 10 minuta, a nekom spasava život. U našoj zemlji postoji svega oko 10.000 registrovanih davalaca koštane srži, a upravo krv i koštana srž veoma često spasavaju živote deci oboleloj od raka – kaže Sandra Jovančić iz NURDOR-a
NURDOR daje podršku svakog dana tokom cele godine deci oboleloj od raka, kao i njihovim porodicama, ali danas se zvanično obeležava taj dan. To su naši mali superheroji. Njima je u svakom trenutku potrebna podrška, bilo finansijska, bilo psihosocijalna – zaključuje ona.
Znamo da krv treba da čeka pacijenta, a ne da pacijent čeka krv. Zato je neophodno obezbediti rezerve za one kojima je potrebna – navodi ona.
Takve akcije jako su važne i treba ih organizovati tokom godine i kada nisu neki važni datumi, ali mi se trudimo da sve važne datume obeležimo na neki način, jer se naša organizacija, pored medicinske edukacije, razmene studenata, javnog i reproduktivnog zdravlja, bavi humanitarnim radom – poručuje predsednica Lokalnog komiteta IFMS-a Isidora Sibinović.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Baloni ne nestaju magijom kada odlete visoko. Vracaju se na planetu i truju je, samim tim i nas, sto dalje povecava rizik od nastanka raznih vrsta kancera. Da ne pominjemo sve nus-pojave koje se dese dok se baloni uopste i proizvedu. Kojom logikom i zbog cega udruzenje za borbu protiv raka pusta balone? Zadaju odlican primer…
Umesto da prozovu drzavu, da drzava leci decu, da strucni lekari u Srbiji lece decu, a ne da ih saljemo u inostranstvo, oni pozivaju da decu i dalje lecimo SMSom, uz to pustaju i balone, kao da se otvorio neki novi supermarket
U 21-om veku, Srbija i dalje leci decu putem SMS poruka …. Gde li su ti silni fondovi o kojima onomad prvorodjeni udavi u skupstini, pitam se, pitam ….