
Savetu za štampu, koji „sudi po novinarskom kodeksu“, građani se žale na neistine i nepoštovanje privatnosti, mediji na krađu tekstova i fotografija, a nevladine organizacije na diskriminaciju, kaže sekretarka Komisije za žalbe tog saveta Gordana Novaković na sednici na Filozofskom fakultetu u Nišu.
Članovima ovog samoregulatornog tela, čija je Komisija za žalbe prvi put održala sednicu van Beograda, godišnje pristigne oko 80 žalbi, dok se o njima razmatra svakih mesec dana.
Za članove Saveta naše odluke su obavezujuće u smislu da moraju da ih objave, što je vrsta moralne kazne i osude, a građani koji su se žalili dobiju moralnu satisfakciju – objašnjava Novakovićeva.
Dodaje da odluke u kojima se zaključi da su određeni mediji prekršili kodeks, dugoročno gledano, mogu dovesti do toga da im padne tiraž ili da ih oglašivači izbegavaju.
Sednici su prisustvovali i profesori i studenti Departmana za novinarstvo Filozofkog fakulteta u Nišu koji su pratili kako članovi Komisije donose odluke u 6 žalbenih postupaka.
Studenti su prvi put videli kako funkcioniše jedino samoregulatorno telo novinarske profesije koje bi za nju trebalo da bude najznačajnije jer promoviše etičke standarde – kaže Zoran Aracki, docent na Departmanu za novinarstvo Filozofskog fakulteta.
Mediji u nadležnosti Saveta za štampu, koji su formirali sami novinari da bi „regulisali stvari unutar svoje profesije“ su dnevne novine, magazini, lokalni mediji, portali među kojima su i „Južne vesti“ i novinske agencije.
Ako sumnja da je u njihovim tekstovima, fotografijama i audio zapisima prekršen novinarski kodeks, pravo na žalbu ima pojedinac, organizacija ili institucija koji su direktno pogođeni objavljenim sadržajem. Moguće je žaliti se i u nečije ime uz pisanu saglasnost te osobe.
U maju prošle godine, na primer, Savetu je žalbe protiv listova „Blic“ i „Alo“ poslao i sam predsednik Srbije Tomislav Nikolić, koji im se, kažu u Komisiji za žalbe, obratio kao građanin. Nijedna od ove dve žalbe nije bila usvojena.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0