Punih 36 godina je prošlo od kada je, sada već davne 1986. godine, postavljen kamen temeljac za izgradnju akumulacije Selova kod Kuršumlije, kapitalni projekat započet u vreme stare Jugoslavije, sa kojim bi bile zadovoljene potrebe vodosnabdevanja skoro milion stanovnika – građana Niša, Merošine, Prokuplja, Kuršumlije, Blaca i Žitorađe. Iako se poslednjih godina malo šta radilo, u JP „Srbijavode“ procenjuju da bi sve moglo da se završi za 3 godine – ako država obezbedi novac.
Brana Selova spada u 10 najznačajnijih visokih brana u Srbiji i planirano je da ta akumulacija kontroliše 349 km2, odnosno 15% sliva reke Toplice.
Prema predviđenom planu, brana visine 75 metara, dužine 420 metara i zapremine 1,8 miliona kubnih metara trebalo je da snabdeva vodom četiri opštine Topličkog okruga, kao i deo grada Niša. Projektom je predviđena i izgradnja hidrocentrale i fabrike vode. Pored vodosnabdevanja, namena je i odbrana od poplava, navodnjavanje polja, razvoj turizma, ribolova, omogućila bi otvaranje novih radnih mesta – kaže se u izveštaju „Srbijavode“.
Prvobitnim planom završetak izgradnje bio je planiran do 1994. godine, a procena je da je do sada uloženo između 70 i 100 miliona evra za radove koji su sa 70% finansirani iz budžeta Srbije, dok su gradovi i opštine koji bi koristili vodu bili u obavezi da obezbede 30% novca.
Načelnik Topličkog okruga Zlatan Miljković kaže da se radi o veoma značajnom, ako ne i najvažnijem infrastrukturnom projektu, ne samo za Toplički okrug, i očekuje da sa formiranjem nove Vlade Srbije, krene i konačno rešavanje tog pitanja.
Spas Toplice, ali i niškog kraja je dovršetak gradnje brane Selova, zahvaljujući kojoj bi se trajno rešilo pitanje snabdevanja vodom njenih stanovnika. Mislim da će država prepoznati interes građana koji ovde žive i da će se krenuti sa intenzivnijim radovima, a samim tim je i moguć završetak i puštanje u rad vodostistema u narednih nekoliko godina – prokomentarisao je Miljković.
Prema proceni, za nastavak druge faze radova na brani „Selova“, koji bi obuhvatili izradu tehničke dokumentacije, rešavanje imovinsko-pravnih odnosa i preostale završne radove na objektima i akumulaciji, potrebno je obezbediti dodatnih 45 do 50 miliona evra.
Inače, formiranjem akumulacije, kuršumllijska sela Selova, Pačarađa i Merćez bi bila potopljena. Prema saznanjima Južnih vesti, treba da se otkupi još jedan deo zemljišta, u međuvremenu su se mnogi meštani odavno odselili, ali u njima ima još uglavnom staračkih domaćinstava, stariji koji tu žive i čekaju da budu – “potopljeni”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
> Gde su pare ..hehhehee
Pare otišle niz vodu!
Kaze se kde se lova (SELOVA) dede
Ljudi ima li negde veći nerad od Srbija vode?
Ima bato u katastar.
Upravo tako odgovorno tvdrim u katastru se najlakse i najbezbolnije kupuje imovina punih 7 godina se ganjam sa pojedinim krimosima koji uz pomoc blanko poziva pisu brisu moju pradedovinu na coveka koji je u momentu kada su mu prenotirali moje bio upokojen punih 30 GODINA
NIsta bolja situacija u biko kojoj budzetskoj buvari, opstine, fondovi, inspekcije, krivosudje, svuda nerad, javasluk i bezakonje. Ide zima zimzelena, valjda se na to more dovoljno ogrejase da zrace po kucama od sredine oktoMbra i novembra.
zaboraviste srbijasume! srbija je stvorena za lopovluk.
Klasična demagogija lok. politikanta . Suviše velika i ozbiljna tema za ovako nestručan i lakonski komentar. Još uvek nije završena eksproprijacija, obilazni put, prilaz vodozahvatu, čišćenje akumulacije, dok je maš. i elektro oprema pokradena. I ono od preostale opreme je zastarelo i neupotrebljivo. Danas da počne punjenje akumulacije treba da prođe bar 4 god.
Gde nađoste milion stanovnika u nabrojanim opštinama? ako dodate Leskovac, Vranje, Han i Pirot, sve sa Babušnicom nemate milion. Ima negde oko 650 iljada.
Pa oni pominju kapacitet za ,,oko,, niko ne kaze da tu zivi toliko ljudi.Sve sto se pravi i treba da bude malo veceg kapaciteta od optimalnog.
Osim za pice ova akumulacija moze da sluzu I za navodnjavanje I miniH.E.
Udri kazne i NE zali, nezainteresovani ce pocnu da se interesuju kad krenu izvrsitelji.