Oštre kazne za đake nasilnike, njihove roditelje i nadležne u školama predviđa “Aleksin zakon” koji je ušao u skupštinsku proceduru 5 godina od samoubistva 14-godišnjeg Alekse Jankovića iz Niša, koji je sebi oduzeo život zbog, kako se smatra, vršnjačkog nasilja u školi.
Ova inicijativa, koja je potekla od Aleksinih roditelja i zainteresovanih građana, zapravo podrazumeva izmene i dopune postojećih zakona, a pre svega Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Ukoliko one budu usvojene, prema rečima oca Bojana Jankovića, decu nasilnike čekaju mnogo oštrije kazne od dosadašnjih. Najblaža mera za njih je da potpišu ugovor o ponašanju, koji bi trebalo da ima psihološki efekat i proizvede drugačije ponašanje.
Sledeća mera je suspenzija učenika od 5 do 45 radnih dana, gde bi nakon 30 nagomilanih dana suspenzije automatski, bez saglasnosti roditelja, bio prebačen u drugu školu – kaže Janković.
Ukoliko roditelj, sa druge strane, ne reaguje na to što njegovo dete maltretira svoje vršnjake u školi, biće kažnjen novčanom kaznom od 5.000 do 100.000 dinara, a sankcije će trpeti, navodi Janković, i nadležni u školi ukoliko se utvrde njihovi propusti.
Ovaj zakon predviđa i oduzimanje licence odgovornima u školi i direktoru, kao i zabranu rada u prosveti. Ovo bi se primenjivalo za najteže slučajeve, kao što je slučaj našeg Alekse, kada se utvrdi da odgovorni u školi okreću glavu od nasilja, zataškavaju i ne reaguju – kaže otac Alekse Jankovića.
On dodaje i da dosadašnji zakon nije toliko loš, ali se “ne primenjuje iz raznih razloga” i smatra da će se novi zakon primenjivati jer predviđa široku saradnju brojnih institucija – škola, uprava, socijalnih ustanova, policije, čiji bi se predstavnici redovno sastajali i razmenjivali mišljenja.
Skupštinski odbor za prava deteta je, inače, 11. februara, usvojio nacrt ovog zakona i on će biti na razmatranju u Skupštini nakon što se o njemu izjasne nadležna ministarstva i Zaštitnik građana, a akcija podrške ovom zakonu održana je prošlog vikenda u centru Niša.
Ukoliko Zakon bude usvojen, smatraju njegovi inicijatori, to će biti pobeda ove građanske inicijative koja je “za ovih pet godina postala borba protiv nasilja i haosa koji vlada u srpskim školama”.
Mirjana Živić Todorović iz Unije sindikata prosvetnih radnika Niša kaže da se prosvetari raduju ovom Zakonu i nadaju se da će on zaživeti, ali napominje da nije dovoljno kazniti samo nastavnike i odgovorne u školama, već da posledice moraju da snose i nasilnici i njihovi roditelji.
Stoga, kaže, pozdravlja predlog da se roditelji “udare po džepu” jer, prema njenom iskustvu, to je efikasan način da povedu računa o tome kako se njihovo dete ponaša u školi.
Međutim, i nama nastavnicima treba dati veća ovlašćenja jer trenutno ne možemo mnogo toga kada je u pitanju nasilje – možemo da smanjimo ocenu iz vladanja, što se smatra drastičnom disciplinskom merom, a ona nema bogzna kakvog efekta. Možemo da razgovaramo sa roditeljima, ali mnogi od njih nemaju svest o tome šta njihovo dete može da radi u školi, a šta ne – kaže Živić Todorovićeva.
Nastavnicima su, objašnjava ona, ruke toliko vezane da poslednjih par godina ne mogu nasilnika da upute kod pedagoga ili psihologa bez saglasnosti roditelja, “a kamoli da dete popreko pogledaju, podviknu, zaprete ili ga izbace sa časa”.
Znate šta treba da se desi da bi se dete isključilo i prebacilo u drugu školu? Bukvalno da zapali pola škole i pobije svu decu. Pritom roditelji ne reaguju, apsolutno su pristrasni, a nastavnici su potpuno podređeni u tom trouglu – navodi ona.
Inače, u slučaju Alekse Jankovića, Prekršajni sud je novčano kaznio školu “Sreten Mladenović Mika” i tadašnju direktorku Suzanu Popović Ickovski, nakon što je utvrđeno da su propustili dužni nadzor nad ovim dečakom koji je 2011. godine, nakon višemesečne torture od strane vršnjaka, skočio sa trećeg sprata zgrade u kojoj je živeo.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
ono ide na ulično usavršavanje, kada ga angažuješ ne daješ mu vremena za ludosti. Bolje je uticati na uzrok nasilnog ponašanja, nego demonstracijom sile izazvati još veći haos.
Mislim da smo Vas mnogo dugo čekali da to teorojski rešite kroz studije o uzrocima ali uvođenjem ovog Zakona Vas to ne sprečava da nastaviye i čak će Vam pomoći uradu ali ćete ovoga puta to morati malo konkretnije i brže jer ćete snositi sankcije !
Tako je,STOP nasilju i.
estetskom ponašanju…
Od prosvetnih radnika se očekuje da reaguju na nasilje u školama, da ga bar prijave na šta ih i obavezuje Protokol(deo zakona) ali prosvetni radnici ne reaguju zato što neće zamerke sa roditeljima, uplašeni su od direktora da ne bi narušavali ugled škole ili jednostavno ne rade svoj posao. Kada se nasilje desi, najlakše je sve zataškati nego pokrenuti postupak, pisati izveštaje, pozvati policiju..
Roditelj,Tim za prevenciju,Tim protiv zlostavljanja,školski policajac,savet roditelja, pedagog,psiholog, školski odbor,odeljenjski starešina,direktor škole.
JA (Nastavnik) sam posle 10 bitnih osoba- službi.REAGUJE SE ODMAH a ne kad “uslovi“ dozvole. Prosvetni radnik ima nastavu i hiljadu papira,obaveza a roditelj?Uspeh je ako predloženi zakon smanji nasilje među decom ili je samo na papiru.
Puna podrska , samo napred . nasilnici napolje!!!
Nasilje je posledica, treba se boriti protiv uzroka…
Sta je uzrok? Pogledajte ko su toj deci idoli, kakvu muziku slusaju, sta zele da budu kad odrastu…
Ukinite starlete i kontraverzne biznismene, rialitije, raznorazne zvezde ovoga i zvezdice onoga i nestace i nasilja, bar u ovoj meri u kojoj ga sad ima…
Na žalost, dugogodišnje ćutanje na uzroke, dovodi do hitnih mera reakcije na posledice. Svu odgovornost i krivicu za to imaju i roditelji i nastavnici.
Mislim da ovim ovaj zakon ravnomerno obavezuje sve 3 strane, roditelje, decu i školu. Stvarno mi nije jasno zašto se nasilje u školama zataškava i da li u čitavoj priči, bar u Nišu, ima odgovornosti čelnika školske uprave koji godinama putuju i lepo se provode na seminarima o nasilju u školama dok škole podstiču na kršenje zakona ?
Direktnu odgovornost za eskalaciju nasilja u niškim školama, ima školska uprava grada koja je svojim nečinjenjem i prikrivanjem nasilja prethodnih godina, štiteći pre svega svoje partijske kadrove i direktore, do perfekcije načinila prosvetni lavirint (sprega, direktori škola, prosv.inspekcija i školska uprava). Ovim je bačena ljaga poštenim nastavnicima i narušeno poverenje roditelja.
Dobra inicijativa, ali čini mi se između čekića i nakovnja. Ako dete suspendujete (čemu suspenzija od 45 dana?) ili ga isterate iz škole pravite još veći problem i patologiju. Ako novčano kažnjavate roditelje (i eventualno zatvorom), a često su takvi siromašni i socijalno ugroženi (jer nasilje kao zlo retko ide samo već je porodično generisano),onda stvarate opet patologiju. Nisam pametan.
U tekstu je samo ukratko objašnjena. Pored ostalog, predviđa pravnu i zakonsku obavezu nadležnih u školama, policiji i upravama za obrazovanje i školskim upravama obavezne zajedničke sastanke-kolegijume i razmenu informacija itd. kao dodatni vid borbe protiv vršnjačkog nasilja, ujedno i protiv eventualnog prikrivanja ili zataškavanja kao dodatna kontrola. Ne košta ništa jer oni već postoje.
Što se tiče suspenzije. To je ozbiljna kazna ali za vreme koje učenik dolazi u školu i sa kojim se posebno radi-vrši kontrola(pre svega stručna služba sa planom i programom) nakon čega će svako normalan poželeti da se što pre vrati u razred. Suspenzija je takođe vid prevencije pred izbacivanje.
Ova „prava dece“ su samo pogorsala situaciju! Kad smo mi bili deca, disciplinovanje je imalo efekta-znsli smo sta smemo, a sta ne. Roditelji su bili autoritet, a odmah za njima ucitelji i nastavnici!
Dete je kao stene, vaspitava se sistemom nagrada i kazni sto, dovodi do stvaranja neke vrste uslovnog refleksa.
U nekim zemljama nasilno dete ide u inetrnat na mesec dana, a roditelji plaćaju troškove tog internata.
Mislim da svi roditelji koji imaju zlatnu decu ne treba da ih upisuju u škole. Šta će im škola kad su nečiji maksimum, nečije „sve“, perfekcija, savršenstvo. Oni bi mogli da ostave svoju decu kod kuće, i eventualno da se organizuju i naprave , jednom godišnje, takmičenje pod nazivom „Nije sto je moje al* je mnogo; pametan, intelegentan,dobar, lep itd. „
http://www.ana.rs/forum/index.php?topic=172226.new#new