Bez informacija ko je odgovoran za dva slučaja kada se preko 150 radnika javilo Hitnoj pomoći zbog simptoma trovanja, ko je dozvolio probni i redovan rad, kao i šta kažu analize šta se tačno desilo u fabrici 17. i 19. januara, PR služba fabrike Magna obavestila je medije da potvrđuje ponovno pokretanje proizvodnje, kao i da su sproveli širok spektar preventivnih mera.
12 dana nakon drugog slučaja kada se grupa od preko 50 radnika sa simptomima trovanja javila lekarima, oglasila se zvaničnim saopštenjem fabrika Magna koja posluje u Aleksincu.
Ono što su Južne vesti juče pisale – u nedelju (28. januara) na posao se vratila jedna grupa radnika od 15 ljudi koja je radila u belim zaštitnim odelima, crnim maskama i plavim rukavicama, iz Magne su potvdili saopštenjem, iako nisu odgovarali na brojne mejlove i pitanja novinara.
Magna potvrđuje ponovno pokretanje proizvodnje u svojoj fabrici u Aleksincu, nakon sprovoženja probnog rada u nedelju. Privremeno zatvaranje pokrenuto je radi sprovođenja temeljne istrage o dva incidenta koja su uticala na dobrobit zaposlenih. Tokom istrage, Magna je u potpunosti sarađivala s nadležnim organima – kažu.
Iz ove fabrike tvrde da su „zaposleni aktivno podržavali lokalno rukovodstvo u rešavanju situacije i pružili proaktivnu pomoć kako bi se osigurao dalji nastavak proizvodnje“.
Magna je sprovela širok spektar preventivnih mera, kao što su zamena filtera sistema za ventilaciju i klimatizaciju, temeljna dezinfekcija i čišćenje cele fabrike, itd – dodaju.
Ono što ne piše u saopštenju – ko je odgovoran za vraćanje radnika nakon prvog slučaja trovanja kada je više od 100 radnika Magne zatražilo pomoć lekara nakon trovanja lepkom.
Takođe, još nema informacija, ni iz Magne, ni od inspekcija, šta je uzrok simptoma trovanja.
Osnovno javno tužilaštvo je 22. januara objavilo da je, nakon tri dana od drugog incidenta, uviđaj završen i policija se povukla iz fabrike.
Podsetimo, iz Centra za kontrolu trovanja VMA u Beogradu su potvrdili da su radnici bili izloženi isparenjima lepka za tapaciranje poda i stranica automobila. Opozicija je tvrdila da nije reč o lepku nego o sirovinama.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Pa, bastini se radikalsko zataskavanje ucitelja im, Seselja, coveka nekadasnje SDB. Nikom nista, nije se ni desilo, svi koji se interesuju su izdajnici i izlapeli .
Nije to ništa strašno bilo…
Srbin može sve da izdrži, ovo je mlaka voda.
Radnici treba da ih tuže do suda u Strazburu i da ih oderu od kazne za ugrožavanje zdravlja.
Taman posla da se ugrozi poslovanje stranih investitora zarad zdravlja tamo nekih Srba…
Dirljiva je briga drzave za radnike i njihovo zdravlje,neko bi rekao:PA STA,nisu na modnoj pisti,svaki posao nosi rizik…ali ne i za njihovu decu…ni osam poginulih rudara nisu nekom dovoljni,ne sme zlo da stane…a kad nekada odu sa vlasti,nadam se da ce preostale sluziti pamcenje da se zahvale na dobrim platama i investitorima…a evo najave za vojni rok,profesionalci beze,a mladi???
Магна у магли.