
Zbog niza nelogičnosti u slučaju koji se vodio protiv novinara iz Prokuplja Ljubiše Mitića zbog navodonog objavljivanja fotografije, za šta je osuđen na 3 meseca kućnog pritvora, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija podnela je inicijativu za podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti Republičkom javnom tužiocu.
Mitić je zbog objavljivanja fotografije 2017. godine na portalu Prokuplje, moj kraj, za koju tvrdi da nikad nije ni bila na tom sajtu, osuđen na 3 meseca kućnog pritvora, a presudu Osnovnog suda u Prokuplju, nakon žalbe, potvrdio je i Viši sud u ovom gradu.
U presudi u koju su novinari Južnih vesti imali uvid, stoji da je Mitić “kao službeno lice objavio, neovlašćeno i bez pristanka“, fotografiju Milice Radosavljević u tekstu „Pijani tehničar maltretirao pacijente psihijatrije“ iz marta 2017. godine.
U ANEM-u navode da su presude sporne iz brojnih aspekata, a naročito zato što je Mitiću suđeno kao službenom licu, iako novinari i urednici to ne mogu biti.
Opasan je presedan da se urednici ili novinari tretiraju kao službeno lice, budući da po prirodi tog instituta to zaista ne mogu da budu. Službeno lice obavlja poslove koji se vezuju za organe javne vlasti (državne organe, organe teritorijalne i lokalne samouprave, kao i na lica kojima su poverena javna ovlašćenja). Od pojedinaca to mogu biti na primer javni beležnici, ali ne i novinari/urednici koji niti vrše službene dužnosti u organu javne vlasti, niti im je povereno javno ovlašćenje. Samim tim, okrivljenom i nije moglo da se sudi za kvalifikovani oblik krivičnog dela iz člana 145 stav 2 KZ – navodi se u inicijativi.
U samom postupku, dodaju, nije ni dokazano da je sporna fotografija objavljena, a sudovi nisu ni analizirali na koji način je osetno ugrožena privatnost tužilje, čak i da je fotografija bila objavljena.
Pogrešna primena instituta službenog lica je dovela do toga da je Osnovno tužilaštvo kvalifikovalo navodno krivično delo kao kvalifikovani oblik i pokrenulo postupak po službenoj dužnosti. Ovakav tretman otvara prostor da se novinari krivično gone po službenoj dužnosti pozivanjem na apstraknu zaštitu drugih prava ili interesa, što kreira jedan vid pritisaka i pospešuje autocenzuru – navode u ANEM-u.
Republičkom javnom tužiocu predlažu da izvrši uvid u spise predmeta Osnovnog javnog tužilaštva u Prokuplju, kao i Osnovnog i Višeg suda, a nakon toga i podnese zahtev za zaštitu zakonitosti.
Podsetimo, o nelogičnostima u slučaju govorio je i Mitić koji smatra da je celokupan slučaj pritisak na njega zbog posla kojim se bavi.
Na presude su reagovali i UNS i NUNS, navodeći da novinari nisu i ne mogu biti službena lica.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Kada sve ovo prođe i ova sramna odluka bude poništena, utvrditi i tražiti odgovornost sudija koji su učestvovali i sudili u ovoj nameštaljci i ujdurmi na novinara koji je samo pisao i radio svoj posao i nije se prodao SNS sekti. Podrška Mitiću
Koliko vidim, mediji ovaj slucaj nece ostaviti da prodje nezapazeno. Jedva cekam da vidim koje sudije su ucestvovale u ovoj namestaljci sns sekte i KRSENJU ZAKONA. Sramote svoju profesiju!
Kako sada novinari i urednici nisu službena lica? Mnoga novinarska udruženja i nvo su kopali rukama i nogama da novinari dobiju status službenih lica, ali izgleda da da im službeni status odgovara samo kada su lično fizički ugroženi, a kada treba da odgovaraju za zloupotrebu prava novinara onda nisu službena lica. Poštovani novinari/ke, dogovorite se, da li ste službena lica ili ne.
Prosto, covek je pisao protiv vlasti i sve mu je napakovano. Ovo moze da se desi svakom od nas. Tako je nekada u Istocnoj Nemackoj Stazi unistavao ljude koji su bili protiv rezima pakujuci im i izmisljajuci krivicna dela i afere.
Laki je malo nervozan
Da li to znači da novinar može da piše svakakve neistine i da ne odgovara za svoje postupke?