„Batut“: Ove godine registrovano 55 HIV pozitivnih osoba, najmlađa ima 19 godina

aids
Akcija danas traje do 16 sati, nova zakazana za 22. maj; foto: flickr.com/Sham Hardy

Ovogodišnji Svetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a 1. decembar, koji se obeležava pod sloganom “Globalna solidarnost, zajednička odgovornost”, u Srbiji sa ovom bolešću dočekuje 2.843 osobe, a procenjuje se da još oko 400 ljudi ne zna da je HIV pozitivno, pokazuju podaci Instituta “Batut”. Od početka godine do kraja novembra je detektovano 55 novozaraženih osoba, a to je, kako kažu, trostruko manje nego u istom periodu prošle godine.

U našoj zemlji se, saopštavaju iz “Batuta”, kod 2 od 3 osobe HIV infekcija dijagnostikuje kada je imunološki sistem već narušen, a kasno postavljena dijagnoza povećava rizik od obolevanja i umiranja, prenošenja, a slabiji je i odgovor na terapiju. S obzirom na to da se HIV-om može živeti godinama bez ikakvih simptoma, lakari savetuju testiranje svakome ko je imao rizično ponašanje.

Od početka epidemije 1985. zaključno sa novembrom ove godine u Srbiji su registrovane 4.123 osobe inficirane HIV-om, od kojih je 2.047 osoba obolelo od AIDS-a, dok je 1.280 preminulih (1.159 od AIDS-a, a 121 osoba od bolesti koje nisu povezane sa HIV-om).

U periodu januar-novembar 2020. godine novodijagnostikovano je 55 osoba inficiranih HIV-om, što je trostruko manje nego u istom periodu prošle godine (175 osoba). Registrovano je 17 puta više muškaraca u odnosu na žene. Najveći broj novodijagnostikovanih osoba je uzrasta 20-49 godina (77,5%). Najmlađa osoba kojoj je dijagnostikovana HIV infekcija ima 19 godina, a najstarija 76 godina – saopštavaju iz Batuta.

Od ukupnog broja novozaraženih ove godine, čak kod 54 osobe je HIV prenet seksualnim odnosom.

U istom periodu, kod 10 osoba je novodijagnostikovan AIDS, dok su četiri osobe umrle od AIDS-a, što je pet puta manje obolelih i četiri puta manje umrlih u poređenju sa istim periodom 2019. godine – saopštavaju iz Batuta.

Sa HIV-om se, dodaju, može kvalitetno i dugo živeti, ali samo ukoliko se pravovremenim i adekvatnim lečenje kontroliše umnožavanje virusa.

Lečenje kombinovanom antiretrovirusnom terapijom je dostupno u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

1
  1. Strasno

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.