NIŠ – Aerodrom „Nikola Tesla“ uplatiće 100 miliona dinara pomoći niškom aerodromu.
Formalno reč je o pozajmici ali, kako Južne vesti saznaju, očekuje se da nakon formiranja Skupštine beogradskog aerodroma ta sredstva budu preinačena u bespovratna.
-Tako sprovodimo preporuku Vlade Republike Srbije, čiji je cilj ostvarivanje strateškog interesa države i građana, da Niš postane veliko infrastrukturno čvorište na jugu Srbije – saopšteno je iz JP Aerodrom Beograd.
Osim novca u Niš uskoro stiže i oprema.
Pistu niškog aerodroma od snega će u buduće čisititi četiri takozvana „vučna voza“, koji narednih dana stižu u Niš, kada će i početi obuka zaposlenih u niškoj vazdušnoj luci kako bi sami mogli da ih koriste. Na ovaj način, dodaje se u saopštenju, Aerodrom „Konstantin Veliki“ će uštedeti značajna novčana sredstva.
Dva aerodroma ranije su potpisala Protokol o saradnji kojim je, između ostalog, predviđena razmena opreme i besplatna obuka u Obrazovnom centru u Beogradu.
U okviru te saradnje u Niš su već stigli veliki rendgen uređaj i specijalni utovarivač robe u teretnom saobraćaju.
Javno preduzeće „Aerodrom“ Niš u velikim je finansijskim problemima, a žiro račun je u blokadi već dva meseca.
– Ova sredstva će nam pomoći da izađemo iz blokade, isplatimo veliki deo dugovanja i tako pokušamo da povratimo likvidnost – rekao je Dragan Bugarinović, direktor Aerodroma prošle nedelje, nakon preporuke Vlade Srbije da beogradski aerodrom finansijski pomogne niškom.
Od početka godine žiro račun niškog aerodroma u blokadi je skoro šest meseci, a ukupan dug iznosi oko 200 miliona dinara.
Zbog blokade računa ugrožena je i autobuska kružna linija 34. Već nekoliko meseci autobusi na ovoj liniji voze po nedeljnom redu vožnje, a od 1. oktobra vozači su stupili u štrajk i ukinuli prva dva jutarnja polaska.
Najveći deo duga odnosi se na kredite koje je prethodna uprava podizala, tvrdi aktuelno rukovodstvo.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Dzabe aerodrom ako nema letova!Niski Aerodrom je kao stvoren za low cost kompanije.Pod hitno dovesti neku low cost kompaniju!
svaka cast rukovodstvu aerodroma koje se bori za opstanak istog.Ovo je primer kako uz dobru volju,strucnost i velike zelje za opstanak aerodroma moze da se postigne cilj,a to je zdrava osnova za buduca ulaganja.Sada je red na gradsko rukovodstvo da nastavi kontinuiranu pomoc i bice odlicnih poslovnih rezultata.Svakako ovo je ujedno i test za rukovodstvo grada,a siguran sam da ce gradjani Nisa ovakve uspehe nagraditi na sledecim izborima.Kao gradjanin Nisa se pitam sta ceka gradsko rukovodstvo oko resavanja problema linije 34.Ako gospoda koja vozi autobuse strajkuje neka se nadju oni koji bi za isti novac i pod istim uslovima vozili iste. Cinjenica je da sigurno imaju bolje uslove nego kod privatnika,a na kraju ceh za njihovu neozbiljnost placaju putnici koji ne mogu da se prevezu .
Ovo je jedan od nacina kako se nesposobno rukovodstvo odrzava na funkcijama. Tako vam je to kad poluobrazovanom kadru date da rukovodi preduzecem samo zato sto je clan G17+. Sta su i mogli da ocekuju, da ce da firmu vrati na noge. Najlakse je da se uvek u prethodnom menadzmentu nadje krivac.
Grad treba konacno da razresi problem zemljista i dovede taj Imax kako bi mogli da krenu da teretnim saobracajem, sve ostalo je zamajavanje.
Za početak treba smeniti kompletno nesposobno rukovodstvo aerodroma koje je tu došlo po partijskoj liniji (kao i u ostalim JP) i na njihovo mesto odvesti nekoga ko se razume u avio saobraćaj.
A grad treba i dalje da subvencioniše letove dok se situacija ne sredi, samo treba izabrati neku pametniju liniju.
Mislim da grad i Aerodrom treba da gledaju u istom pravcu i da idu ka istom cilju. Nije bitno iz koje stranke su čelni ljudi u preduzećima, bitna je međusobna saradnja i dobra volja da se reši problem. Kako sam ja shvatio ugovor sa italijanskom avio kompanijom potpisao je Grad, a ugovor je pun nepovoljnih uslova koji nanose direktnu štetu Gradu. Zar na izradi ugovora nisu trebali biti angažovani inženjeri avio saobraćaja kojih, verujem ima na niškom aerodromu? Proteklih godina linija za Cirih radila je sasvim solidno i to bez subvencija. Zar to nije pokazatelj da potrebe za putovanima sa ovog aerodroma ima?
Što se linije 34 tiče, smatram da probleme koje u svom poslovanju ima JP Aerodrom ne moraju da osećaju i korisnici javnog prevoza. U mnogim firmama plata kasni po nekoliko meseci pa zaposleni ne štrajkuju. Korisnici kružne linije redovno kasne na posao ili uopšte ne stignu – ko će njima nadoknaditi štetu kada im plata bude smanjena zbog kašnjenja na posao? Grad mora pomoći da se reši ova stvar sa javnim prevozom, jer je linija 34 karakteristična po tome što ne prolazi kroz centar grada, već po njegovom obodu i bez presedanja može da doveze putnika iz jednog kraja grada na drugi.
Stvarno velikodusno od Beograda! Ako nas ove isluzene „lopate za sneg“ ne izvade iz bule nista nece.
Dzabe ce pista biti bez snega kada nista ne slece i uzlece sa istih. Bez putnika i stalnih prihoda, koji ce biti veci od rashoda, nema nekog trajnog resenja.
Za pocetak potrebno je smeniti nesposobno rukovodstvo na aerodromu i u gradu. Dovesti strucne ljude i tek onda nam mozda krene na bolje.