Fondacija “Alek Kavčić” pripremila je besplatne audio udžbenike za sve strane jezike koje učenici u Srbiji uče u prvom, kao i tri verzije udžbenika engleskog jezika za peti razred. O novim dostupnim knjigama, izdanjima koje planiraju ali i o tome zašto većina osnovnih škola u Srbiji ne koristi njihova izdanja u emisiji “15 minuta” govorio je osnivač Fondacije Aleksandar Kavčić.
Svi udžbenici dostupni sa sajtu besplatnabiblioteka.com priznati su od Ministarstva prosvete, iako kako kaže Kavčić, mnogi pokušavaju da zbune roditelje i tvrde drugačije.
Svaki udžbenik onog trenutka kad se nađe kod nas na sajtu u besplatnoj biblioteci, morate znati da mi ne stavljamo udžbenike na taj sajt ako nemaju dozvolu Ministarstva za korišćenje u nastavi – kaže Kavčić.
Objašnjava da obrazovanje treba da teži digitalizaciji i korišćenju onlajn knjiga, a ne nepotrebnoj kupovini udžbenika koje đaci koriste nekoliko puta godišnje.
Ne mora se svaki udžbenik kupovati, iako je izabran od škole. Nema poente kupovati radne sveske, koje su u boji… Zašto? Mogu se odštampati radni listići u odeljenju. Uostalom, takve su škole na zapadu i u Americi, ne rasipa se tamo za udžbenike – kaže Kavčić.
Ističe da uprkos negativnoj kampanji koju su protiv njega poveli jer nudi besplatne audio i štampane knjige po nekoliko puta nižoj ceni, interesovanje roditelja i nekih nastavnika raste. U Srbiji neki od udžbenika Fondacije koriste u oko 300 osnovnih škola.
Nama je zaista samo bitno da knjige dođu do đaka. A ovaj broj od 300 škola, u Srbiji ima oko 1.300 osnovnih škola, to je 25 posto. To znači da se u 300 škola koristi bar neki od udžbenika sa našeg sajta, što je samo pokazatelj da su oni dozvoljeni od Ministarstva i da niko neće krivično odgovarati za te udžbenike – dodaje Kavčić.
Kaže da ih više koriste u manjim opštinama i selima, najslabije u većim gradovima.
Ja ne znam zašto je to tako, moja pretpostavka je da je to tako zato što su roditelji i nastavnici komšije po manjim mestima, znaju se dobro, tu je ta komunikacija dobra i prisna – ističe Kavčić.
Dodaje da im je cilj da u naredne dve godine kompletiraju ponudu za osnovnu školu. Zaključuje da je cela ideja Fondacije da svakom detetu u Srbiji obrazovanje bude dostupno i takoreći besplatno.
Razgovor sa Aleksandrom Kavčićem možete pogledati na vrhu teksta.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
jel to ovi sto se štampaju u hrvatskoj
Umesto da se koriste ovakvi ili neki drugi domaći udžbenici, mi imamo Klett i slične koji dolaze iz zemalja koji istoriju Srbije i srpskog naroda, kao i njenu teritoriju, vide na nešto drugačiji način.
Ja i generacije pre mene i posle mene su ucile iz kniga zavoda za udzbenike i nastavna sredsta tolike godine.Onog momenta kad je dato pravo skolama da odredjuju kog ce izdavaca koristiti nastao je totalni haos iz prostog razloga sto su se ugradili i direktori skola i nastavnici nastavnih predmeta za sto bolju proviziju.Za djake ih nije briga vec samo korist koliko ce da napune svoje dzepove.Uzas.