Iz budžeta Grada kupljeno je 19 auto-sedišta koja su poklonjena roditeljima tek rođene dece u vranjskom porodilištu, a jedno je pripalo Predškolskoj ustanovi i ono će služiti za obuku patronažnih sestara.
Pravilno korišćenje ovih sedišta, koja su i zakonska obaveza, povećava bezbednost beba u saobraćaju za 70 %, kažu iz gradske vlasti.
Grad Vranje i Savet za bezbednost saobraćaja kontinuirano organizuju akcije u cilju povećanja bezbednosti svih učesnika u saobraćaju, a posebno dece. Jedna od njih je i dodela auto-sedišta, koja pravilnim korišćenjem u 70% slučajeva povećavaju bezbednost dece u vozilu – kaže predsednik Skupštine Grada Dejan Tričković.
Tričković je najavio da će Grad nastaviti sa edukacijom o bezbednosti u saobraćaju, jer je prirotiet da se smanji broj nezgoda.
Upravnica Bolnice Ljiljana Antić, kaže da su od početka godine u vranjskom porodilištu rođene 763 bebe, kao i da je akcija veoma značajna za roditelje i decu.
Sedišta su prvi put podeljena 2014. godine, kada su uručena 2, a taj broj se iz godine u godinu povećava.
Deca do 3 godine moraju da se voze u bezbednosnom sedištu, a dok ne napune 12 godina ne smeju da se voze na prednjem sedištu, predviđa domaći Zakon o bezbednosti u saobraćaju.
Bezbednosna sedišta za decu koja se postavljaju u vozila moraju biti homologovana u skladu s jednoobraznim tehničkim uslovima i moraju da budu postavljena na način kako to preporučuju proizvođač dečjeg sedišta i proizvođač vozila. Homologaciona oznaka za dečja sedišta je ECER 44/04 – navode na sajtu AMSS.
Slična je praksa i u zemljama Evropske unije, a najavljene promene normative u Srbiji predvideće i strožije kazne za roditelje koji ne prevoze svoju decu bezbedno.
Zakon u Nemačkoj nalaže da dete niže od 1,5 m mora da sedi u posebnom sedištu u bilo kakvom tipu vozila. Tamo gde to nije moguće, navode na sajtu Saveza, dete starije od 3 godine mora da se prevozi na zadnjem sedištu vozila i koristi sigurnosni pojas ili ostalu bezbednosnu opremu.
Mnogi roditelji nisu svesni koliko je važno da pravilno prevoze decu, kažu u Centru za bezbednost saobraćaja. Tokom udesa, objašnjavaju, svako postaje teži onoliko puta koliko se vozilo brzo kretalo.
Imate dete od 3 kilograma i dogodi se sudar pri brzini od 50 km na sat. To dete više nema 3 kg nego 150. Ni jedna majka ne može to da zadrži u naručju. To je fizika protiv koje ne možemo. Neko ko nije doživeo nezgodu ne zna koliko su to ogromne sile i koliko smo nemoćni u takvim situacijama – kaže Marijana Jovanović iz Centra.
Jednako je važno, dodaje, da se sedište pravilno koristi i da bude dobro pričvršćeno za automobil, a dete zategnuto pojasevima.
Roditelji se uglavnom plaše da će da povrede dete ako ga stegnu kaiševima. I ako imate auto-sedište a dete je labavo vezano, ono prilikom udesa može da izleti iz njega – dodaje.
Jovanovićeva dodaje i da roditelji treba da obrate pažnju da li sedište ispunjava standarde EU (ECER 44/04 ili R129), kao i da nije starije od 10 godina, jer je u tom slučaju plastika od koje je napravljeno krhka i lakše se lomi. Oni koji kupuju sedište za bebe, mogu da im jave za savet putem Fejsbuk stranice.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A u Nisu, vodu i kremicu….