Bitka na Moravi, Leskovački manevar ili Pustorečka bitka – 109 godina od „nepravedno zaboravljene“ pobede

spomenik
Obeležena godišnjica; foto: Opština Vlasotince

Od čuvene bitke na Južnoj Moravi poznate i pod nazivom Leskovački manevar prošlo je 109 godina. Bitku na Moravi, kojom se od bugarskih okupatora štitila odstupnica srpskoj vojsci koja je išla ka Albaniji, istoričari nazivaju jedinstvenim primerom u ratnoj istoriji jer su iscrpljene trupe krenule u protivofanzivu i ostvarile veliku pobedu. Kažu da je “nepravedno zaboravljena”, ali je godišnjica ipak obeležena.

Nakon mnogo bitaka, teškoća i gubitaka srpske trupe su krenule u protivofanzivu i ostvarile veliku pobedu nad bugarskim okupatorima. Tako su zaštitili od napada srpsku vojsku koja je bila na putu prema Kosovu i Metohiji, Albaniji i Grčkoj.

Bitka je, prema značaju u rangu Cerske i Kolubarske bitke, smatraju istoričari i jedina je pobeda srpske vojske ratne 1915. godine.

spomenik (1)
Obeležena godišnjica; foto: Opština Vlasotince
Povodom obeležavanja godišnjice delegacija opštine Vlasotince i delegacije boračkih udruženja iz Vlasotinca, Leskovca, Lebana i Medveđe položile su vence i cveće na spomeniku kod mosta na Južnoj Moravi, na putu Vlasotince – Leskovac.

Na obeležavanju 109. godišnjice predsednik vlasotinačkog SUBNOR-a Srba Takić istakao je da su učesnici Bitke na Moravi primer herojstva i požrtvovanosti za svoj narod i državu.

Iznurena od prethodnih ratovanja i slabo naoružana vojska uspela je da obezbedi povlačanje vojske i civila prema Kosovu i Metohiji i Albaniji do Grčke, gde se vojska oporavila i kasnije 1917. krenula u proboj Solunskog fronta i oslobađanje svoje zemlje. Naime, borci Timočke, Moravske i Šumadijske divizije protivudarom uspeli su da zaustave bugarsku vojsku i i obezbede prolaz srpskoj vojci i zbegu prema Kosovu. Dužni smo da obeležavamo značajne datume iz naše istorije, da poštujemo svoju istoriju jer tako poštujemo sami sebe, a tako poštujemo i svoju državu – rekao je Takić.

Bitka na Moravi, Leskovački manevar ili Pustorečka bitka različiti su nazivi za kontraofanzivu srpske vojske protiv bugarskih okupatora. Borbe su vođene od sredine oktobra do kraja novembra duž Vlasine, Južne Morave, Jablanice i Puste reke.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

1
  1. Pa da,zato je kralj peske otiso za Albaniju a zapregu ostavio pobedjenim Bugarima.Nista bez nacionalisticko-komunistickog romantizma bez dodira sa istorijskim faktima.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.