Iako su žene danas u znatno povoljnijem položaju i sa više prava nego pre 50 godina, kaže predsednica Gradskog odbora za rodnu ravnopravnost u Leskovcu Ljiljana Božuta, borba za jednakost polova je proces koji traje i danas. Dodaje i da 8. mart ne treba proći samo u kupovini poklona i čestitanju praznika, već i u podsećanju na hrabre žene i promene koje su se dešavale svih ovih godina.
Pravo glasa, pravo na posedovanje imovine i pravo da samostalno odlučuju samo su neka od izvojevanih pobeda “lepšeg pola”, kaže Božuta, a da se dosta stvari promenilo na bolje govori činjenica da je danas mnogo više žena na odlučujućim funkcijama.
Sve je to proces, ništa se ne dešava preko noći. Naša borba i dalje traje, a to pokazuju i istraživanja prema kojima žena mora da radi čak 58 dana više na godišnjem nivou kako bi imala istu zaradu kao osoba muškog pola – kaže Božuta.
Borbi za ženska prava umnogome su pomogli mediji, u kojima se, napominje Božuta, mnogo više govori o ovim temama. Međunarodni dan žena, dodaje, treba poštovati zbog svih žena koje su još pre više od jednog veka počele “našu borbu”.
Osmi mart je primer da svako od nas može pokrenuti svoju revoluciju, da svako od nas može da se izbori za svoja prava. Poštujući 8. mart mi poštujemo sve one žene koje su se izborile za prava i slobode koje mi danas uživamo – kaže Božuta.
Zato, napominje, na Međunarodni dan žena treba da se podsetimo hrabrih devojaka koje su pokrenule borbu za ženska prava.
Inače, 8. mart obeležava se od 1911. godine, a Ujedinjene nacije su tek 1975. godine ovaj datum zvanično postavile za Međunarodni dan žena.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ako moze promena pola onda moze sve.
“lepšeg pola”, kaže Božuta…
Па чекај мало… равноправност значи и да жене имају право и да НЕ МОРАЈУ ДА БУДУ“лепши“, „слабији“, „нежнији“ него грубе, јаче, мање лепше…
како беше она пословица о жаби, коњима и потковицама?
Kada žena, koja rodi muško dete prestane da koristi frazu ‘nemoj da pereš sudove ti si muško ..ili ..nemoj da plačeš sramota je’ e tada će početi stvari da se menjaju! Da majka prestane da se odnosi prema tom detetu kao da je defektno. Dakle SAME moramo od početka da menjamo stvari. Da ne zaboravljamo da smo žene i kada rodimo sinove!
U pravu ste gospodjo. Muskarci su postali mutanti, ne privlacni, ne zainteresovani za sve oko sebe, debeli i mrzovoljni. Iz straha od zatvora vise ne sme ni da kaze ono sto misli, jer je po difoltu nasilnik. A zene nam sluze vojsku! Sacuvaj nas Gospode. Drage nase lepotice, uzmite se u pamet i zastitite muskarce, ode sve u propast.
Ja bi ženama dao totalitarnu vlast!!! Pa kom obojci tom opanci.
Ne traje.I ako sam zena.Vidim da muškarce retko ko sta pita.Žene su sada glavne.
Zene treba postovati, uvazavati, cuvati i paziti svakoga dana. Bez njih nama nema zivota i uopste opstanka. A sto se tice ravnopravnosti, mislim da nikada nismo i necemo biti ravnopravni. Neprirodno je, barem u tim stvarima koje besomucno forsirate. Dok se raspravlja o glupostima mi nestajemo! Za 10 do 20 godina Srba biti nece, a i ostalim narodima sledi isto, Jer se mi borimo za „ravnopravnost“!