Uz presude da je novosadski portal 021 kriv, Viši sud u Beogradu je u dva slučaja maksimalnim propisanim iznosima kaznio taj medij, sa ukupno 780.000 dinara. Izricanje maksimalnih kazni novinarska i medijska udruženja ocenjuju kao pritisak na slobodu izveštavanja.
Maksimalne kazne, ističu, ne dobijaju čak ni nacionalni mediji, a poslednje dve koje su određene ovoj medijskoj kuću su, smatraju, „brutalne i bahate“.
Kao da sude sa ciljem da potpuno utihne ono malo preostalih lokalnih medija koji se još uvek bave svojim poslom, onih koji su opstali u ovom medijskom blatu i bezumlju. Ni veliki nacionalni mediji iza kojih stoje tajkuni ili multinacionalne kompanije ne dobijaju takve presude. Kakvu poruku šalju sudije ovako brutalnim presudama i kome – pitaju se iz 021.
Portal 021 mora da plati 164.000 dinara zbog korišćenja fotografije za čije su korišćenje, kako navode u svom tekstu, dobili usmenu saglasnost dopisnice Kurira iz Novog Sada. Ovo je, dodaju, maksima kazna koja sa sudskim troškovima iznosi čak 250.000.
Presudu je doneo sudija Slobodan Keranović, javnosti poznat i po političkom procesu protiv nedeljnika NIN – navode.
U drugom slučaju sudija Radmila Radić im je, navode, odredila da, uključujući sudske troškove, plate 535.000 dinara.
Ovu kaznu, objašnjavaju, moraće da plate zbog presude po tužbama službenika koji su se prepoznali u istraživačkom tekstu o policajcima koji rade kao privatno obezbeđenje u novosadskim klubovima, a čija imena nisu ni bila objavljena.
Mi nismo policajcima ulazili u spavaće sobe. Mi smo ih slikali u uniformama u jednom novosadskom kafiću. Na naše pitanje da li su tamo bili policijskim poslom, ili je reč o još jednom slučaju, kakvih je inače bilo i to sa tragičnim posledicama, da pripadnici MUP-a u službenim uniformama pružaju usluge privatnog obezbeđenja, MUP mesec dana nije odgovarao. Ako policajac može da vas tuži za povredu privatnosti zato što ste ga snimili na javnom mestu i u uniformi, dok navodno radi policijski posao, kakvu to poruku šalje o transparentnosti rada policije? – pitaju se u ovom mediju.
Na ovakve odluke sudija reagovala su medijska udruženja koja upozoravaju da ovako rigorozne kazne ugrožavaju medijske slobode.
Sada se već jasno može prepoznati pravilo u sudskim procesima protiv medija koji nisu bliski vlasti – svedočimo ekspeditivnim procesima i izuzetno visokim kaznama, za razliku od procesa koji se vode protiv režimskih medija a koji traju beskrajno dugo sa neizvesnim ishodom – saopštili su iz Asocijacije onlajn medija (AOM).
Da su kazne koje je 021 obavezan da plati drakonske za lokalne medije slažu se i u Koaliciji novinarskih i medijskih udruženja iza koje stoje udruženja NUNS, UNS, NDNV, ANEM i Lokal pres.
Sudska praksa ovog suda, koja bi trebalo da bude sastavni deo našeg pravosudnog sistema, ima razvijene mehanizme zaštite slobode izražavanja, a oni podrazumevaju i to da visoke kazne koje mogu da uguše medij predstavljaju direktan udar na tu slobodu – navode iz Koalicije.
Protiv dve presude 021 koji ima i svoj radio je, dodaju, uložio žalbe, a opširnije o tome na njihovom portalu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Čemu čudjenje i iščudjavanje ?
Ko je bio , u vreme S. Miloševića , ministar informisanja ?
Svašta od vas !