Nakon što je četiri nedelje bio priključen na mašinu za disanje i lekari niške Dečije interne klinike se borili za njegov život, četvorogodišnji dečak iz Vranjske Banje preminuo je juče od komplikacija koje izazivaju male boginje.
Dečak nije bio vakcinisan protiv malih boginja, a prema rečima direktorke Dečije interne klinike u Nišu Emilije Golubović on je već imao ozbiljan zdravstveni problem pre nego što je dobio morbile.
On je već bolovao od cerebralne paralize, teške psihomotorne retardacije i farmakorezistentne epilepsije. On je bio na veštačkim plućima, odnosno mašini za disanje od kraja januara i mesec dana smo pokušavali da se njegova pluća nekako oporave od takozvanog respiratornog distresa koji se javlja kao najozbiljnija komplikacija morbila. Međutim, nažalost naš pokušaj se završio neuspehom – kaže doktorka Golubović.
Iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ navode da je bilo laboratorijski potvređeno da je dete zaraženo morbilama, a da je u kliničkom toku došlo do razvoja i zapaljenja pluća.
Četvorodišnje dete je šesta žrtva malih boginja u Srbiji, a treća na jugu Srbije. Početkom januara preminuo je dvogodišnji dečak iz Aleksinca, a krajem istog meseca i 21-godišnjakinja iz Niša koja je mesec i po dana nakon porođaja podlegla komplikacijama koje izaziva ova bolest.
Prema podacima “Batuta”, od oktobra prošle godine kada je proglašena epidemija do 1. marta registrovano je 1.448 obolelih od malih boginja na teritoriji Srbije.
Epidemiolog Slađan Stošić kaže da je u Pčinjskom okrugu laboratorijski potvrđen 191 oboleo od morbila, a sumnja se da je još minimum njih 50 zaraženo.
U pet opština Pčinjskog okruga – Preševu, Bujanovcu, Vranju, Vladičinom Hanu i Surdulici je proglašena epidemija, a najveći broj obolelih je iz Surdulice.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Da li ce jedno dete u Nisu biti izleceno.Sta je sa vama.Toliko neznanje.Ne mogu da verujem.
Nije u pitanju NEZNANJE, ono je vidljivo svuda oko nas. Pitanje je : šta je sa ZNAJEM, gde se dede?
Kako te nije sramota?!
Prijatelju,upala pluća nastaje u ovakvim slučajevima kao posledica virusa malih boginja. To je virusna upala pluća,i ne leči se antibioticima već organizam mora sam da je pobedi. Pre nego što počnete da mudrujete,nije loše malo se informisati.
U ovom slučaju, dečak verovatno zbog zdravstvenog stanja nije ni mogao da primi vakcinu. Posle se pitaju ljudi što da primaju vakcine. Eto, na primer, jedan od razloga je i zaštita osoba koje vakcinu ne mogu da prime, obezbeđivanjem grupnog imuniteta stanovništva (više od 95% vakcinisanih).
Duc.Nemas ti pojma o medicini.
Nisam lekar,naravno da nemam pojma o medicini,zato bih vam bio zahvalan da kao dr objasnite mehanizam nastanka upale pluća izazvana malim boginjama. Suština mog komentara je bila da se ne mogu kriviti lekar zato što nisu izlečili dete koje je upalu dobilo kao komplikaciju boginja.
Koliko znam u Vranju ima lekara koji su protiv vakcinacije. Čak se time i hvale. Mogla bi redakcija da pošalje saradnika u vranjsku bolnicu da vidi koji je stav njihovih pedijatara o vakcinaciji….
Vakcinacijom zdrave dece, prema propisanom vakcinacionom kalendaru stitimo decu koja iz nekog zdravstvenog razloga ne mogu da prime vakcinu.Nažalost, dete je preminilo. Tužno, pretežno.