Na osnovu upitnika koji su popunjavali roditelje dece sa poteškoćama u učenju, novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CINS) zaključili su da je tokom vanrednog stanja bilo mnogo problema u nastavi za njih. Ipak, kao svetli primer izdvojena je niška Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Carica Jelena“, nekada „14. oktobar“.
Ova niška škola namenjena je učenicima sa smetnjama u razvoju, a majka jednog od njih Marija Gajić rekla je za CINS da je komunikacija sa školom odlična i da nije osetila da je njen sin Mateja popustio sa nastavom. Kaže da im učiteljica Biljana svakog ponedeljka lično dostavlja zadatke za celu nedelju, a da joj urađene vraćaju putem Vibera.
Zadatke koje dobije od učiteljice odradimo zajedno, tu sam da mu pomognem, tako da znam da je napredovao – ispričala je Gajićeva.
Učenici sa poteškoćama u učenju školuju se ili u specijalnim školama ili u redovnim, ali po individualnom obrazovnom planu (IOP-u). Zahtev Ministarstva prosvete bio je da se tokom vanrednog stanja organizuje i nastava po IOP-u.
Ipak, anketa koju je sproveo CINS i koju je popunilo 100 roditelja i staratelja, mahom iz Niša, Novog Sada i Beograda, pokazala da u svakoj sedmoj školi uopšte nije bilo nastave specijalno izrađene za njih, a bez jasnog obrazloženja.
11 roditelja reklo je da su im zadatke slali samo pojedini nastavnici, dok je 57 od njih 73 čija su deca nastavila da se školuju prema IOP-u navelo da je bilo problema u realizaciji.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Za tu decu inače i nema nastave u redovnim školama osim na papiru jer je inkluzija loše zamišljena. Imam nekoliko kolega nastavnika koji imaju autističnu decu i njihova deca idu u specijalne škole gde će iz njih defektolozi izvući maksimum. U redovnoj školi neće razviti veštine koje bi inače mogli ako rade sa osobama školovanim za rad sa njima, bar ne u ovim uslovima koje propisuje ministarstvo