Cvećar iz Niša preko Instagrama dobio posao u kraljevoj palati u Kuvajtu

Nebojsa Filipovic cvecar Kuvajt foto privatna arhiva
Radi dekoraciju za stolove, ali i cele zidove prekriva biljkama; foto: privatna arhiva

“Jednostavno me je pitao, opisujući moj budući posao kao posao u opuštenoj atmosferi, sa finim ljudima iz aristokratskog sloja jedne zemlje, da li bih se pridružio njegovom timu”, tako počinje svoju priču Nišlija Nebojša Filipović. Putem Instagram naloga njegove cvećare zapazili su ga u Kuvajtu, gde sada pravi aranžmane za kraljevu palatu, kuću i vladine zgrade.

Nebojša Filipović cvećar cveće foto Nebojša Filipović1
Kuvajćani vole jake boje, ali se cvećari trude da to izmene; foto: Nebojša Filipović
Master florist Ben Salden i Nebojša Filipović bili su prijatelji na društvenim mrežama mnogo pre nego što su postali u realnom životu. Pre nešto manje od godinu dana, Kuvajćanin je shvatio da želi Nišliju za saradnika i kontaktirao ga.

Posle nekoliko dana razmišljanja, odgovorio sam pozitivno da dođem na 10 dana u Kuvajt. Kuvajt? Tako nešto stvarno nisam očekivao, samo sam znao gde je i da je mnogo toplo – počinje svoju neobičnu priču Filipović.

Nebojša Filipović cvećar cveće foto Nebojša Filipović2
Filipović kaže da se trudi da u aranžmanima kombinuje svoj osećaj sa svetskim trendovima; foto: Nebojša Filipović
U maju je prvi put sleteo na mali aerodrom u Kuvajtu, a prvi utisak bila je vrelina. Kasnije je, kaže, shvatio da vrelina u maju nije ništa na onu u julu ili avgustu. Sa druge strane, iz profesionalog ugla, to je bio “pravi cvećarski raj”.

Prvo sam poželeo da vidim radionicu i hladnjaču za cveće. Prvi utisak mi je bio da sam ovoliko cveća viđao samo u veleprodaji, a sada mi je sve dostupno za rad, i sve mi je dozvoljeno sa minimumom ograničenja, pravi cvećarski raj. Kuvajćani vole cveće, a i dovoljno novca imaju da ih ništa ne sprečava da kupe onoliko cveća koliko im treba – rekao je Nišlija.

Nebojša Filipović cvećar cveće foto Nebojša Filipović8
Počeo u veleprodaji, a sada stigao do posla u Kuvajtu; foto: Nebojša Filipović
I dok Kuvajćani vole jake boje, poput narandžaste, žute, pink i ljubičaste, cvećari se trude da unesu malo nežnosti u aranžmane, pa tako često kombinuju boju kajsije, burgundi i nežno roze.


Ukrašavanje muških i ženskih aristokratskih svadbi i kraljeve palate

Verovatno jedina sličnost između Srbije i Kuvajta je naziv zvanične valute, s tim što je drastična razlika u vrednosti (jedan kuvajtski dinar je više od 350 srpskih). Od državnog uređenja, preko bogatstva, pa do običaja, razlike su velike.

Nebojša Filipović cvećar cveće foto Nebojša Filipović3
Zabranjeno mu je da objavljuje fotografije aranžmana u kraljevskoj palati; foto: Nebojša Filipović

Ustavna monarhija smeštena na obali Persijskog zaliva obiluje naftom, ali zato vode gotovo da uopšte nema. Pustinja u kojoj se nalazi u enciklopediji Britanika opisana je kao jedna od najnegostoljubivijih na svetu – letnje temperature redovno prelaze 50 stepeni.

Nebojša Filipović cvećar cveće foto Nebojša Filipović4
Filipović priča da je imao jednog konkurenta za posao, ali da je njegova inspiracija i umeće rukovođenja timom prevagnula; foto: Nebojša Filipović
Koliko se razlikuju običaji najbolje govori Filipovićeva rečenica da je aranžirao mnoga aristokratska ženska i muška venčanja. Ona se organizuju ili u hotelima ili u “divanijama” – kućama posebno izgrađenim za svadbe i veridbe.

Na ženskim se okupljaju pored mlade njene drugarice i rođake, a na muškim mladoženja i njegovi prijatelji i rođaci. Venčanje se završava tradicionalnim spajanjem dve svadbe u zajedničko veselje. Na tradicionalnijim svadbama žene su pokrivene i veselja se ne spajaju, nego mladenci sami idu u svoj novi dom. Čak i kada su pokrivene, žene i te kako pokazuju svoju ženstvenosti, na neki tajanstven i romantičan način – priča Filipović.

Aranžmani koje pravi drastično se razlikuju po veličini – od manjih stonih varijanti, do čitavih zidova koji se prekrivaju cvećem. Sem važnih događaja, Filipović ulepšava i kraljevu palatu, kuću i vladine zgrade, ali kaže da mu je fotografije odatle zabranjeno da objavljuje.

Nebojša Filipović cvećar cveće foto Nebojša Filipović5
Kuvajt – „pravi cvećarski raj“; foto: Nebojša Filipović

A sve je počelo u veleprodaji, gde je Filipović otpočeo “druženje” sa biljkama.

Posle nekoliko godina rada upoznao sam, tada, moju buduću suprugu, koja je radila u jednoj cvećarskoj radnji. Da ne patetišem o tome da je to bila ljubav na prvi pogled, ali nekako tako se desilo da pored nje, zavolim i rad sa cvećem, aranžiranje, ručnim radom stvarati prirodu u malom, manje botaničke imitacije prirode – kaže ovaj cvećar.

Nebojša Filipović cvećar cveće foto Nebojša Filipović6
Iako vode gotovo da nemaju, Kuvajćani kupuju biljke, pa ih imaju u izobilju; foto: Nebojša Filipović
Sa godinama je napredovao, sticao iskustvo, koje je porodičnoj cvećari Filipovića, smeštenoj prekoputa Kuće za venčanja u Nišu, donelo popularnost na društvenim mrežama, a onda i poziv u zemlju o kojoj ovdašnji mediji pišu kao o oazi raskoši.

Ipak, provlači se i druga strana novčića. Naime, domaće stanovništvo čini manjinu, ali bogatu manjinu u ovoj zemlji. Sa druge strane su došljaci iz azijskih zemalja, za koje sajt o putovanjima Daljina piše da su na rubu egzistencije.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

9
  1. Njihova cvećara mi je već dugi niz godina prva stanica za bukete za sve prilike – ljudi su neverovatno profesionalni, ljubazni, i nadasve talentovani. Svaka čast za Nebojšu i za ovaj tekst – i samo napred, želim vam još mnogo, mnogo godina uspeha i zadovoljnih mušterija!

  2. Baš preko instagrama

    • Јел то нешто није јасно у објави??

  3. Bravo, bravo… Zasluzeno. Svaka cast i sve najbolje.

  4. Iz Nisa, jel’?

  5. Браво за Небојшу, видиш брате да се труд исплати…желим теби и твојој породици још много успешних година. На заједљивце, као и досад, не трошите ваше драгоцено време.

  6. Bravo,svaka čast majstore!E kako je lepo kada bar neko u ovom gradu uspe i možemo time da se pohvalimo.Neka je sa srećom!!

  7. Bravo komsijo!
    Falices nam za fudbal! 😉

  8. Covek je iz Zemuna, nije iz Nisa

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.