Zbog loše ekonomske situacije novinari često pristaju na „savezništva“ sa političarima, a šteta koja se nanosi novinarstvu time teško se popravlja, smatra Ivan Cvejić, glavni i odgovorni urednik agencije “Beta”.
Gostujući u emisiji “15 minuta”, Cvejić je izjavio da nema utisak da se u novinarstvu vratio duh devedesetih godina jer su se društvene okolnosti promenile, i poboljšani su mehanizmi zaštite novinara. Ipak, prema njegovom mišljenju, mediji su i dalje pod pritiscima, kao što su bili i tada, a biće i u narednim godinama.
Ona napominje da česte sprege između novinara i medija s jedne strane, i političara i kompanija s druge strane, postoje pre svega zbog loše ekonomske situacije.
– Ne možete očekivati da novinar koji ima platu od 200 ili 300 evra bude oštar, u toku sa tim šta se dešava, da postavlja “gadna” pitanja, jer je podložan korupciji. Društvena uloga koju novinari obavljaju je do te mere važna da je jedna od najgorih stvari da imaju slabe zarade – smatra Cvejić.
Naš sagovornik smatra da je naročit problem to što solidarnost među medijima sve više opada, a i sami novinari se sve ređe usuđuju da postavljaju pitanja, jer su mnogi “došli u neku vrstu opreza i obzira prema političarima, pa smatraju da nije primereno i dobro postavljati im teška pitanja”.
-Sami političari u Srbiji generalno nemaju svest o tome da treba javnosti da polažu račune, i na to ih treba primoravati. U prirodi političara je da što više stvari sačuva kao tajnu, a posao novinara je da ih u tome spreči. Međutim, sve se češće može videti da oni nemaju pitanja, što je zabrinjavajuće, jer takvi ne rade svoj posao kako treba – kaže Cvejić.
Treba li novinarima više hrabrosti, da li bi uvođenje novinarskih sindikata pomoglo slobodnijem funkcionisanju novinarstva, i kako novinari mogu da se nose sa pritiscima u teškoj ekonomskoj i političkoj situaciji, saznajte u novoj epizodi emisije “15 minuta”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
BelleAmie-Narodne novine,NTV i slični,žmure pred bedom u Nišu,bahatošću i lopovlukom gradske vlasti.Kad sutra druga politička garnitura dođe oni će im se samo prilepiti i poltronisati kao i ovima.
„Vodeće“ niške televizije su mediji kojih se stidim .Na njihovu sreću ja nisam njihova ciljna grupa pa ih briga.Zato su najgledaniji na periferiji i ruralnijimm sredinama i obrazovanjem.Čast izuzecima
Znate kako gospodine, ne znam kako je u Beogradu ali je ovde u Nišu osnovni problem što je sve NETRANSPARENTNO. Iskreno, da nije JV ne bi smo znali ama baš ništa! Mi drugog medija kao da i nemamo.