Iako je gradska vlast obećala da će uključiti Nišlije u kreiranje budžeta, kako tvrdi aktivista Milan Stefanović, do sada to nije urađeno, a i verovatno neće do kraja godine. Građani kažu da žele da se više pitaju, jer su to ipak njihove pare.
Budžet za 2018. godinu biće razmatran i usvajan u decembru ove godine, a kako je taj rok blizu, tehnički nema vremena da Nišlije, koje i pune taj budžet, budu na većem nivou uključeni u donošenje odluka vezanih za trošenje njihovih para. Takva praksa postoji u nekim evropskim zemljama, kao što je Poljska. Aktivista Milan Stefanović, iz organizacije “Protekta”, koja se bavi pitanjima uključivanja građana u odluke o budžetu, žali se, ipak, i na nedovoljnu volju građana.
Građani uglavnom nisu zainteresovani za gradski budžet, njihovo neznanje potiče iz nezainteresovanosti. Moraju postojati mehanizmi koji uključuju građane u kontrolu potrošnje budžeta, da bi on bio transparentniji. Građani pune budžet i bolje znaju šta treba uraditi u njihovoj ulici ili mesnoj zajednici, nego neki opštinski činovnik – kaže Stefanović.
U nekim gradovima postoji “gradski vodič kroz budžet” gde je kroz slike i grafikone objašnjen postupak trošenja narodnih para. Stefanović navodi da bi trebalo uvesti više sastanaka sa građanima po mesnim kancelarijama u postupku pravljenja budžeta, ali da u Nišu postoje samo javne rasprave koje su nekvalitetne i organizuju se u zadnji čas.
Budžet se usvaja u decembru i zadnji je čas da se građani probude iz sna, ali i za gradsku vlast da uključi građane. Imali smo 2-3 okrugla stola sa gradonačelnikom i njegovim zamenikom, obećali su rešenje, imaju dobru volju na rečima, ali sam pesimista – objašnjava Stefanović.
Da li će se nešto promeniti naredne godine ostaje da se vidi, a Nišlija Proka Živković jedan je od onih koji bi da znaju „čije su naše pare“.
Ako građani kroz poreze, dažbine i takse učestvuju u prilivu budžeta, u svakom slučaju bi trebalo da znaju kako se troše te pare. Vlast bi trebalo da ima obavezu da upozna svoje građane sa tim – kaže Proka Živković.
Podsetimo, prvi grad na jugu Srbije koji je uključio građane u odluke o budžetu jeste Leskovac, kroz onlajn anketu na sajtu Grada.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Koga da pitaju?Koje pare kad je kasa prazna??
Obavezno!!! Ko što su nas i do sada uvek pitali.
He he he…predpostavljam velika većina građana tražiće socijalu umesto da se uloži u privredu, turizam ili slično.
Gradjani su manjina u Nisu!
Vic dana!
Svim gradjanima Srbije cestitam DAN PRIMIRJA U PRVOM SVETSKOM RATU,najsvetlijeg dogadjaja u istoriji Srbije.
Lipši magarče do zelene trave. Šarena laža za široke narodne mase.
KADA će niška tzv toplana početi da nas greje? Zaledili smo se u stanovima- i to za velike pare za fiktivne račune, očigledno! Gde su pare? Zašto nas razhlađuju u novembru?
Ova inicijativa mi izgleda prepisana iz grada Šapca ili su Vam je ovako prepisanu doneli iz Beograda.